Czyszczenie piekarnika - czym, jak i w jaki sposób

Domowe sposoby na czyszczenie i sprzątanie

Mycie piekarnika staje się prawdziwym wyzwaniem, jeśli nie mamy czasu na regularną konserwację urządzenia, a w środku nagromadziły się warstwy zaschniętego tłuszczu. Często używany piekarnik mocno się brudzi. Na ściankach osadza się tłuszcz i resztki żywności. Pieczone potrawy potrafią się wylewać. Opary z pieczonych potraw i tłuszcz zostają zapieczone pod wpływem wysokiej temperatury i mocno przylegają do ścianek i elementów piekarnika. Są one trudne do usunięcia przy pomocy zwykłych detergentów. Na rynku dostępne są także piekarniki z funkcją samoczyszczenia, jednak ich cena jest wyższa niż tradycyjnych urządzeń.

Jeśli zaniedbamy regularnego mycia piekarnika, wkrótce gromadzi się gruba warstwa zanieczyszczeń, które trudno jest usunąć. Czyszczenie mocno zabrudzonego piekarnika jest naprawdę trudnym zadaniem, szczególnie że piekarnik posiada sporo zakamarków, gdzie osadza się tłuszcz. Dodatkowym problemem jest fakt, że nie wszystkie detergenty nadają się do czyszczenia piekarnika. Należy używać tylko środki do tego przeznaczone, aby nie uszkodzić części piekarnika. Ponadto do czyszczenia piekarnika nie należy używać druciaka, ostrych narzędzi czy też ostrych zmywaków, które mogą porysować powierzchnię piekarniki i przyczynić się do jego uszkodzenia. Co ciekawe, znacznie delikatniejsza jest folia aluminiowa, dlatego też zamiast ostrego druciaka dobrze jest używać folii aluminiowej zwiniętej w kulkę. Do trudno dostępnych miejsc można zastosować starą szczoteczkę do zębów. Dobrą zasadą domową jest regularne czyszczenie piekarnika po każdym pieczeniu. Wtedy usuwamy tłuszcz i osady na bieżąco i nie osadzają się one grubą i trudną do usunięcia warstwą.

Istnieją jednak ciekawe, domowe sposoby, które pozwalają nam poradzić sobie z tym problemem. Warto znać różne domowe sposoby, które ułatwiają życie. Co ciekawe są sposoby, jak wypoziomować pralkę lub jak wyciszyć pokój, bez wzywania fachowców. Warto również wiedzieć jak wyczyścić telefon, tak aby woda nie dostała się do środka. Mało kto wie, że do czyszczenia piekarnika przydaje się tabletka do zmywarki.

Na czym polega mycie piekarnika

Najprostszym sposobem na czyszczenie piekarnika jest użycie specjalistycznego detergentu. Jednak nie zawsze to pomaga. Na zaschnięte i zapieczone osady musimy używać bardzo mocnych detergentów, które mogą spowodować podrażnienie skóry lub alergie. Czy istnieją proste, domowe sposoby na mycie piekarnika przy użyciu prostych, nieszkodliwych substancji.

Domowe sposoby na mycie piekarnika:

  • soda oczyszczona,
  • ocet,
  • para wodna,
  • sól.

W przypadku średnio zabrudzonego piekarnika wystarczy soda oczyszczona lub sól. Dokładnie obsypujemy wnętrze piekarnika sodą oczyszczoną, którą następnie spryskujemy wodą. Zostawiamy sodę na 2 godziny, a następnie myjemy. Możemy również zastosować sól. Po posypaniu solą wnętrza piekarnik, nagrzewamy go, aż sól zbrązowieje. Wtedy ścieramy sól i myjemy piekarnik gąbką nasączoną wodą.

Dość prostym sposobem na pozbycie się średnich zanieczyszczeń jest zastosowanie octu. Wystarczy skorzystać ze spryskiwacza i dokładnie spryskać wnętrze piekarnika. Ocet zmiękcza zabrudzenia i po kilku minutach, będzie je łatwiej usunąć.

Niewielkie zabrudzenia możemy usunąć przy pomocy pary wodnej. Niektóre piekarniki mają specjalną funkcję czyszczenia parą wodną. Jeśli posiadamy zwykły piekarnik, wystarczy wstawić do środka naczynie żaroodporne z gorącą wodą i nastawić piekarnik na temperaturę 150 stopni. Po kilku minutach wyłączamy piekarnik. Gdy ostygnie możemy przystąpić do mycia. Tą metodą usuniemy tylko niezbyt duże zabrudzenia, lecz sposób ten może stanowić również mycie wstępne, przed zastosowaniem mocniejszych środków.

Dobrym sposobem zmiękczenia osadów w piekarniku, tak aby je łatwiej usunąć, jest mieszanka sody z octem. Taką mieszaniną pokrywamy wnętrze piekarnika. Najlepiej użyć do tego celu pędzelka. Zostawiamy piekarnik na kilka godzin, a następnie zmywamy osady gąbką namoczoną w wodzie.

Na bardzo mocne zabrudzenia może pomóc parafina z solą. Po czyszczeniu należy dokładnie umyć piekarnik wodą z solą. Sprawdź także ten artykuł: Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika.

Mieszankę sody, wody i octu, nałożone na ostrą stroną zmywaka do naczyń, możemy zastosować do mycia szyby piekarnika. Należy jednak uważać, aby nie porysować szyby.

Najlepsze sposoby jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki

Zastosowanie tablektki do zmywarki co czyszczenia piekarnika

Jednym ze sposobów, które mało kto zna, jest czyszczenie piekarnika przy pomocy tabletki do zmywarki. Jest to sposób nie tylko skuteczny, lecz także szybki i łatwy.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Wystarczy włożyć do piekarnika naczynie żaroodporne lub metalowe wypełnione wodą. Do środka wrzucamy tabletkę do zmywarki. Ustawiamy piekarnik na temperaturę 100 stopni i zostawiamy na 1,5 do 2 godzin. Po tym czasie, czekamy aż piekarnik ostygnie i usuwamy zabrudzenia przy pomocy ręcznika papierowego. Sposób ten jest dość łatwy i mało pracochłonny, dlatego też warto wykonywać go regularnie, na przykład raz w miesiącu. Dzięki temu unikniemy długotrwałego skrobania i szorowania ścianek piekarnika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny