Jak i czym wyczyścić pralkę? Domowe sposoby

Czyszczenie octem

Zbawienne właściwości octu znane są od lat. Z pozoru wydaje się mało wartościowym produktem spożywczym. Wiele gospodyń nieustannie praktykuje czyszczenie octem. Produkt nie tylko skutecznie czyści, ale także, dodawany do prania, chroni kolor ubrań.

Niestety często zdarza się, że pomimo dbałości o pralkę, nagromadza się w niej kamień. To całkiem normalne zjawisko. Przyczyną w tym wypadku jest twarda woda, którą pobiera pralka. W takiej sytuacji zalecane jest regularne odkamienianie urządzenia. Chcąc wykorzystać w tym celu domowe metody, należy sięgnąć właśnie po ocet.

Usuwanie kamienia przy pomocy tego produktu jest bardzo proste. Czyszczenie octem polega na wlaniu ¾ szklanki octu do przegródki na proszek oraz ustawieniu programu prania na 90 stopni. Na koniec wystarczy puścić puste pranie i gotowe. Czyszczenie octem pralki nie należy do bardzo lubianych metod, ze względu na specyficzny zapach produktu. Pomimo tego, jest to bardzo skuteczny sposób na usuwanie kamienia. Sprawdź także, jaki odkamieniacz do pralki wybrać.

Czym wyczyścić pralkę? Soda oczyszczona

To kolejny produkt o niezwykłych właściwościach. Od wieków wiadomo, że soda jest dobra „na wszystko”. Z łatwością czyści srebro, pochłania nieprzyjemne zapachy, ale też skutecznie czyści pralkę. Zapewne zastanawiacie się, jak wyczyścić pralkę sodą i w jakim celu się jej używa przy czyszczeniu pralki. Zaraz wyjaśnimy.

Soda oczyszczona uznawana jest za świetny sposób na dezynfekcję pralki. Często nieprzyjemny zapach, wydobywający się z jej wnętrza, może świadczyć o tym, że pojawiła się pleśń w pralce. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zareagować. A więc jak odgrzybiać pralkę?

Wystarczy przygotować ¾ szklanki sody oczyszczonej (taka sama proporcja, jak w przypadku octu), czyli około 4-5 opakowań i wsypać produkt do przegródki na proszek. Po tej czynności pozostaje włączyć puste pranie w temperaturze 90 stopni. Oczywiście ważne jest też dokładne czyszczenie dozownika pralki z zalegających resztek po proszku. W tym celu należy wyjąć szufladę na proszek i za pomocą szczoteczki do zębów wyczyścić dozownik. Nie zapominajmy o czyszczeniu tego elementu, bowiem gromadzone z czasem resztki proszku mogą doprowadzić do całkowitego zatkania urządzenia.

Jak wyczyścić pralkę, by nie wydzielała zapachu? Warto użyć sody oczyszczonej, która ma działanie bakteriobójcze i odkażające.
Jak wyczyścić pralkę - sprawdzone domowe sposoby na mycie pralki

Smród z pralki automatycznej - jak się go pozbyć?

Co powoduje powstający nieprzyjemny zapach?

Jak czyścić pralkę, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki, najczęściej spowodowany jest naszym zaniedbaniem. Warto więc zapoznać się z kilkoma cennymi radami oraz wcielić je w życie. Dzięki temu zapobiegniemy nieprzyjemnemu zapachowi z pralki, który jest bardzo uciążliwy dla domowników oraz gości, korzystających z łazienki.

Po pierwsze, zawsze po zakończeniu prania należy wyjmować mokrą odzież. Pozostawienie zamkniętej pralki sprzyja powstawaniu grzyba. Po drugie, po wyjęciu prania koniecznie trzeba zostawić uchylone drzwiczki, by pralka wyschła. Należy pamiętać, że wszelka wilgoć jest główną przyczyną pleśni.

Nieprzyjemny zapach spowodowany jest również przez samoczynne nagromadzanie się pozostałości po proszku w szufladce. Dlatego po trzecie, ważne jest regularne czyszczenie dozownika pralki. Czynność ta również pozwoli zapobiec rozwijaniu się pleśni. To bardzo dobra metoda prewencyjna, która pozwoli na wydłużenie żywotności naszej pralki. Po czwarte, zaleca się korzystanie z takiej ilości detergentów, jaką dopuszcza producent.

Czym przeczyścić pralkę, gdy śmierdzi z wnętrza?

Smród wydobywający się z pralki nie wróży nic dobrego. Wobec tego, czym wyczyścić pralkę, aby czynność ta była skuteczna? Najlepiej potraktować ją wyżej wymienioną sodą oczyszczoną. Błyskawiczne działanie to podstawa, ponieważ nieprzyjemny zapach łatwo przechodzi na prane ubrania i po dłuższym czasie zaniedbania może nawet odbić się na zdrowiu.

Nie można zapomnieć w tym przypadku o wyczyszczeniu filtra. Zabrudzenie tej części także odpowiada za przykry zapach. Element znajduje się zwykle na dole po prawej stronie pralki. Odkręcony filtr należy umyć pod bieżącą wodą. Można pomóc sobie również sodą oczyszczoną.

Czyszczenie pralki domowymi sposobami, czyli sodą i octem, nie może ominąć uszczelek. To właśnie pod nimi gnieżdżą się bakterie.
Jak wyczyścić pralkę - sprawdzone domowe sposoby na mycie pralki

Jeśli zastanawiacie się, czym wyczyścić pralkę, sięgnijcie po podstawowe środki spożywcze, które okazują się bardzo skuteczne w myciu pralki. Zarówno czyszczenie octem, jak i sodą oczyszczoną sprawdza się niemalże za każdym razem. Zdecydowanie bardziej popularna jest metoda z użyciem sody. Mycie pralki octem jest niekomfortowe z uwagi na zapach. Pielęgnacja urządzenia poprzez czyszczenie dozownika pralki, skutecznie wyeliminuje smród z jej wnętrza.

Jak wyczyścić pralkę z pleśni oraz jak odgrzybiać pralkę?

Okazuje się, że pleśń w pralce jest częstym problemem. Niejednokrotnie wyciągnięte pranie, wbrew pożądanemu efektowi, nie pachnie świeżością. Przez to ubrania są niechętnie noszone. Pojawienie się grzyba w pralce rodzi pytanie, czym przeczyścić urządzenie, aby skutecznie się go pozbyć?

Dobrze jest wiedzieć, czym wyczyścić pralki, by nie wydawać pieniędzy na chemiczne środki. Warto też dodatkowo wykonać czyszczenie octem gumowych elementów pralki, czyli kołnierza. Tam gromadzi się bardzo dużo bakterii. Pleśń na uszczelkach często może być mało widoczna, dlatego zaleca się regularne ich czyszczenie.

Wiedząc, jak odgrzybiać pralkę i jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami, nie ma konieczności inwestowania w gotowe chemiczne detergenty. Wykorzystanie produktów spożywczych, które zwykle mamy pod ręką, jest najtańszym sposobem czyszczenia pralki. Ocet stosuje się w celu dezynfekcji urządzenia oraz usunięcia osadu z kamienia, natomiast soda oczyszczona niweluje przykry zapach z wnętrza.

ikona podziel się Przekaż dalej