Kiedy potrzebne jest czyszczenie pralki?

Brudna pralka jest nie tylko narażona na szybsze uszkodzenie. Rozwijające się w niej bakterie i narastająca warstwa kamienia mogą uszkadzać również ubrania. Dlatego co jakiś czas niezbędne jest mycie pralki. Jednak perspektywa czyszczenia pralki może się niektórym wydawać zapowiedzią ciężkiej i żmudnej pracy. Z tabletką do zmywarek nie musi tak być.

Zacznijmy jednak od objawów. Kiedy wiadomo, że pralkę trzeba umyć i wyczyścić?

Wydawałoby się, że w pralce – miejscu, gdzie czyszczą się nasze ubrania – musi być zawsze czysto. To błąd. Na poszczególnych elementach pralki osadza się szlam z nierozpuszczonych detergentów, kamień wytrącony ze zbyt twardej wody w reakcji ze środkami do prania oraz bakterie namnażające się w wilgotnych zakamarkach urządzenia. Ludzie, którzy nie czyszczą regularnie swoich pralek, mogą mieć problemy z zatkaniem rury odpływowej czy brzydkim zapachem podczas działania sprzętu. To znak, że nadszedł czas na wyczyszczenie pralki.

Istnieje wiele sposobów, żeby prawidłowo wykonać to zadanie. Jednym z nich jest czyszczenie tabletkami do zmywarek.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Żeby wiedzieć, jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki, warto zrozumieć kilka zasad takiego sposobu czyszczenia. Oto jak powinno się używać tabletek w pralce:

  1. Częstotliwość prania kostką do zmywarek to minimum raz na pół roku. Dzięki temu pralka posłuży nam dłużej.
  2. Czyszczenie powinno się odbywać w pustej pralce, nie „przy okazji” prania ubrań
  3. Temperatura podczas prania powinna być wysoka – najlepiej 90, a przynajmniej 60 stopni
  4. Najlepsze efekty daje długie pranie. Nie bój się włączyć pralki nawet na 2-2,5 godziny.
  5. Oprócz prania tabletkami warto umyć inne elementy, zwłaszcza pojemnik, do którego wlewamy płyn. Można do tego wykorzystać zużytą szczoteczkę do zębów.

Zabieg czyszczenia można przeprowadzić zarówno kapsułką żelową, jak i twardą kostką. Długie mycie i wysoka temperatura powinna sobie poradzić ze wszystkimi tabletkami.

Czym tabletka do zmywarek różni się od tabletki do pralek? Detergenty zawarte w tabletce czyszczą gładkie powierzchnie. Są dostosowane do tego, żeby usuwać tłuszcz, osad i nabłyszczać. Warto wykorzystać zwłaszcza ich właściwości dezynfekujące. W końcu na co dzień taką tabletką myje się naczynia przeznaczone do podawania i przechowywania żywności.

Po myciu taką kapsułką znikną zarazki, które powodowały nieprzyjemny zapach podczas prania. Bęben powinien być pozbawiony nalotu i lśniący.

Dzięki myciu kapsułką do zmywarek nie będziemy musieli wykonać całej roboty ręcznie ani przyrządzać żadnych preparatów domowej roboty. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają oporów, żeby używać sztucznych detergentów.

Tabletkę można wykorzystać do czyszczenia innych sprzętów domowych. Zasada jest podobna jak w przypadku pralki. Tego patentu można używać, kiedy chcesz np. umyć wyjątkowo brudny i zatłuszczony piekarnik. Układasz tabletkę na blaszce do pieczenia, zalewasz wodą i wkładasz do piekarnika nastawionego na 100 stopni. Zostawiasz na ok. 2 godziny. Potem musisz jeszcze umyć zabrudzenia szmatką (a właściwie zetrzeć to, co powstało z połączenia detergentu z brudem) i wytrzeć piekarnik do czysta. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego pralka nie odpompowuje wody.

Jak jeszcze wykorzystać tabletkę do zmywarek?

Zastanawiasz się jak wyczyścić srebro lub inne zabrudzone sztućce? Nie potrzebujesz specjalnych preparatów, a nawet zmywarki. Tak, tu też możesz wykorzystać tabletkę do zmywarek. Wystarczy rozpuścić ją w ciepłej wodzie, a następnie zanurzyć zabrudzone lub zaśniedziałe sztućce. Po jakimś czasie wyjmij je i przetrzyj szmatką.

Kobieta kuca przed pralką sprawdzając telefon, poradnik jak czyścić zabrudzoną pralkę, czy da się idealnie wyczyścić pralkę
Zabieg czyszczenia pralki, czy da się wyczyścić pralkę w środku i jakich sposobów używać

Tabletki mają właściwości ścierne, odkażające i wybielające. Czyszczą różne powierzchnie z równą skutecznością. Nie trudno się domyślić, że nie kończy się na powyższych zastosowaniach. Jeżeli np. zastanawiałeś się jak prać firanki, żeby były naprawdę czyste i białe, to tabletka może być jednym ze sposobów. Tym razem wrzucasz do pralki nie tylko samą tabletkę do zmywarek, ale też zabrudzone lub pożółkłe firanki. Nastawiasz na temperaturę odpowiednią dla materiału, z którego są wykonane. Kapsułką nie wypierzemy już jednak kolorowych tkanin.

Skoro mamy pudełko kapsułek do zmywarki, to możemy z nich korzystać również, czyszcząc sanitariaty. To jedna z prostych metod, żeby powierzchnia była biała (i oczywiście odkażona).

Tabletki dobrze czyszczą nawet meble ogrodowe zakurzone po leżeniu w komórce lub zabrudzone od deszczu i błota.

Być może sami wymyślicie, do czego jeszcze może się przydać ten rodzaj detergentu?

W poradniku odpowiedzieliśmy nie tylko na pytanie, jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki, ale jak umyć z jej pomocą kilka innych domowych przedmiotów. To może być dobry powód do kupienia paczki tabletek, nawet jeżeli nie będziecie korzystać ze zmywarki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny