Przypalona płyta ceramiczna

Czym czyścić?

Kuchenka ceramiczna tak samo jak płyta indukcyjna, wymaga codziennej pielęgnacji. Wystarczy zatem, że będziesz przecierać ją wilgotną gąbką lub ścierką z mikrofibry. Gdy zabrudzenia są jednak duże, dodaj do wody nieco płynu do mycia naczyń. Po przetarciu kuchenki, od razu zabierz się za jej wypolerowanie – chyba nie chcesz, by urządzenie było całe w nieestetycznych smugach? Naprawdę warto jest przecierać kuchenkę jak najczęściej, gdyż każda jedna rzecz (nawet para wodna!) zostawia na płycie ślad.

Kiedy kuchnia ceramiczna jest poważnie zabrudzona, zdecydowanie przyda się delikatne mleczko do czyszczenia – jednak takie, które przeznaczone jest do płyt ceramicznych. Ważne, żeby środki czystości nie zawierały substancji żrących. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płycie gazowej ceramicznej?

Jak czyścić płytę ceramiczną prawidłowo?

Musisz pamiętać o kilku wskazówkach, których należy przestrzegać.

  1. Powierzchnię płyty myj wtedy, gdy ostygnie.
  2. Usuwaj zabrudzenia na bieżąco, zanim się przypalą.
  3. Nie stosuj metalowych drapaków, bo możesz zrobić rysy na płycie ceramicznej.
  4. Skrobaczka służy do czyszczenia mocno przywartych zabrudzeń.
  5. Uważaj na ostrze podczas pielęgnacji kuchenki – skrobaczka jest ostrym narzędziem.
  6. Nie używaj silnych i nieprzeznaczonych do tego rodzaju kuchenek detergentów.

Przypalona płyta ceramiczna - porady, jak wyczyścić płytę ceramiczną krok po kroku domowymi sposobami
Kobieta podczas czyszczenia płyty

Kuchenka ceramiczna – domowe sposoby

Czym czyścić lekkie zabrudzenia i smugi?

Przetrzyj je wilgotną gąbeczką do mycia naczyń, z naniesionym na nią mleczkiem do czyszczenia ceramiki. Następnie, przetrzyj kuchenkę czystą wodą i wytrzyj do sucha. Gotowe!

Mocne i przywarte zanieczyszczenia

Tutaj pomoże jedynie skrobaczka, która usunie wszystkie przypalenia. Możesz też zwilżyć płytę, nanieść na nią odpowiednie mleczko do czyszczenia, poczekać kilka minut, wyczyścić płytę gąbeczką i wytrzeć do sucha. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Jak czyścić płytę ceramiczną po wykipieniu wody?

Użyj do tego wilgotnej gąbki z niewielką ilością mleczka do czyszczenia ceramicznych płyt. Może to być również olej spirytusowy połączony z sodą oczyszczoną. Oczywiście, wszystko wycieraj do momentu aż kuchnia ceramiczna całkowicie wyschnie!

Nie tylko przypalona płyta ceramiczna… Pozostałości aluminium

Przypalona płyta ceramiczna to nie jedyny problem. Mogą na niej bowiem zrobić się z czasem nieestetycznie błyszczące się miejsca. Powstają one głównie poprzez zarysowanie się płyty od dna garnków – zwłaszcza tych aluminiowych. Żeby usunąć ślady, należy zwilżyć plamę octem spirytusowym i odczekać ok. 15 minut. Następnie trzeba nanieść na nią mleczko do konserwacji płyt ceramicznych i poczekać aż wyschnie. Na końcu wystarczy wytrzeć płytę do sucha i przeczyścić ją mleczkiem do czyszczenia ceramiki. Nie takie trudne, prawda?

Resztki potraw

Pomoże wyłącznie skrobaczka, którą z łatwością usuniesz resztki jedzenia nawet z gorącej płyty. Pamiętaj, żeby nie pozostawiać na kuchence żadnych ziarenek piasku, np. po obieraniu ziemniaków czy myciu warzyw. Mogą bowiem powstać rysy na płycie ceramicznej!

Jak czyścić płytę ceramiczną - sprawdzone środki chemiczne

Dr. Beckmann – spray do czyszczenia płyty ceramicznej

Zastanawiasz się, jak czyścić płytę ceramiczną? Z pomocą nadchodzi Dr. Beckmann! Ze szczególnej troski o delikatną powierzchnię płyty ceramicznej, która narażona jest na pęknięcia i zarysowania, preparat ten jest w… sprayu! Środek ten dokładne wyczyści kuchenkę oraz wypielęgnuje ją, nadając płycie nieskazitelny blask. Dzięki temu, że spray usunie dosłownie każdy osad i resztki jedzenia, na pewno posłuży jako idealny środek czystości w kuchni!

Koszt zakupu to ok. 18 zł.

Ajax – spray do płyty ceramicznej

Środek ten błyskawicznie rozpuszcza nagromadzony tłuszcz, a także dokładnie czyści każdą powierzchnię ceramiczną, pozostawiając na niej połysk. Dzięki temu preparatowi kuchenka ceramiczna będzie wyglądała jak nowa!

Cena produktu to ok. 12 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej