Domowe sposoby na czyszczenie rolet okiennych

Rolety wykonane z tkaniny nie są trudne w utrzymaniu. Jednak czyszczenie rolet materiałowych wymaga systematyczności. Różnica między roletami a żaluzjami polega na tym, że u tych pierwszych dozwolone jest czyszczenie na mokro. Na początek zalecane jest ich odkurzenie.

Czyszczenie rolet materiałowych powinno odbywać się za pomocą wody z octem oraz szmatki z mikrofibry. Na niewielkich zabrudzeniach sprawdzi się też zwykła gumka do ścierania, którą wystarczy delikatnie potrzeć brud. Warto najpierw sprawdzić, czy nie pozostawi śladów na tkaninie.

Czyszczenie powinno się przeprowadzać na rozwiniętych, lecz nie zdemontowanych roletach. Należy pamiętać, że po czyszczeniu, rolety powinny być rozwinięte, aby mogły naturalnie wyschnąć. Warto więc zaplanować porządki na słoneczny dzień. Jeśli natomiast zwiniemy nawet lekko wilgotną roletę, więcej niż pewne, że pojawi się na niej pleśń. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Jak wyczyścić rolety materiałowe i rolety rzymskie?

W sprzedaży dostępne są różne rolety materiałowe i rolety rzymskie. Jedne można jedynie przeczyścić na mokro, np. ściereczką z mikrofibry, inne natomiast wyprać. Najpraktyczniejsze są rolety rzymskie, które z powodzeniem można prać w pralce i prasować. Oczywiście po uprzednim zdemontowaniu stelaża. W takim razie jak wyprać rolety materiałowe w pralce?

Tego typu rolety zamontowane są zazwyczaj na taśmie rzepowej, aby w łatwy sposób można było je ściągnąć. Pranie rolet rzymskich w pralce powinno odbywać się zawsze w najniższej temperaturze 30 stopni (chyba że producent wskazuje inaczej). Warto więc zajrzeć do instrukcji dołączonej do rolety bądź zerknąć na symbole na metce.

Czyszczenie rolet materiałowych to nie jest trudne zadanie. Można to zrobić łatwymi, domowymi sposobami, świetnie wyglądają i wspaniele się prezentują odświeżone.
Jak wyczyścić rolety materiałowe? Praktyczne, domowe sposoby na czyste rolety okienne

Zaleca się pranie rolet rzymskich bez wirowania. Po wyciągnięciu z pralki należy je rozwiesić w pozycji pionowej. Po wyschnięciu prasujemy tkaninę i zawieszamy roletę na oknie. Sposób postępowania z roletami rzymskimi jest dokładnie taki sam jak w przypadku wykonywania delikatnego prania.

Czyszczenie rolet okiennych z pleśni

Najgorsze warunki dla rolet panują zwykle w kuchni i w łazience. To właśnie w tych miejscach występuje nadmierna wilgoć, która może okazać się tragiczna w skutkach. Rolety w tym miejscu wymagają częstszego czyszczenia. W wyniku zaniedbania na roletach kuchennych bądź łazienkowych może bowiem pojawić się grzyb.

Plamy z pleśni najlepiej jest zeszczotkować. Środki chemiczne mogłyby jedynie odbarwić roletę. Dlatego lepiej postawić na słabsze środki. Dobrze sprawdzi się mikstura z płynu do naczyń, proszku do prania i ciepłej wody. Po nałożeniu jej na plamę wystarczy użyć szczoteczki, a po pleśni nie powinno być śladu.

Powyższe sposoby mówiące o tym, jak wyczyścić rolety materiałowe, z pewnością znajdą zastosowanie w niejednym domu. Bo przecież gdy zaniedbamy czyszczenie, po jakimś czasie rolety będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Dlatego, gdy wiemy już, jak wyprać rolety materiałowe, cykliczna misja pt. „domowe porządki” będzie znacznie ułatwiona. Jeśli szukasz innych porad, sprawdź także ten artykuł o praniu butów w pralce.

ikona podziel się Przekaż dalej