Czy srebrny łańcuszek, kolczyki i pierścionek, można wyczyścić samodzielnie w domu?

Oczywiście, że tak. Srebro ma to do siebie, że z czasem pokrywa je ciemny nalot. Przyczyną jest dwutlenek siarki znajdujący się w powietrzu. Kiedy biżuteria ma kontakt z powietrzem, utlenia się, co powoduje pojawienie się nalotu. Zaśniedziałe srebro nie wygląda ładnie, dlatego unikamy wówczas noszenia biżuterii.

No dobrze, a więc jak wyczyścić srebrną biżuterię? Wiele osób zapewne wskazałoby na specjalne preparaty, dostępne w salonach jubilerskich. Owszem są skuteczne, jednak czy potrafią dobrze wyczyścić srebrne kolczyki lub łańcuszek? Teoretycznie tak. Gotowe preparaty świetnie radzą sobie z czyszczeniem srebra. Posiadają jednak istotną wadę – nie działają na srebro z cyrkoniami.

Posiadając pierścionek z bursztynem, nie warto wydawać pieniędzy na gotowe preparaty. W celu wyczyszczenia takiej biżuterii wystarczy użyć zwyczajnej pasty do zębów. Produkt ten znajduje się w każdym domu, więc jest to najbardziej ekonomiczna metoda czyszczenia srebra z cyrkoniami i bursztynami. Rezultat jest bardzo zadowalający. Biżuteria odzyskuje blask i wygląda znów bardzo efektownie. Prześledźmy więc, jak wyczyścić srebrną biżuterię.

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?

Czyszczenie srebra sodą

Soda oczyszczona to jeden z najprostszych sposobów na zaśniedziałe srebro. Każda gospodyni zapewne nieraz korzystała z dobroczynnych właściwości czyszczących tego popularnego produktu. Dzięki sodzie sczerniałe srebro odzyska swój dawny urok i blask. To doskonały sposób na odświeżenie ulubionej biżuterii. Jak wyczyścić srebrną biżuterię sodą?

Czyszczenie biżuterii srebrnej wystarczy szklany pojemnik i folia aluminiowa i umieszczenie biżuterii wewnątrz pojemnika z sodą oczyszczoną.
Jak wyczyścić srebrną biżuterię - kolczyki, łańcuszek, pierścionki i inne elementy

Jak wyczyścić biżuterię ze srebra? Do wykonania czynności oprócz sody potrzebna będzie szklana miska i folia aluminiowa. Czyszczenie rozpoczynamy od wyłożenia dna naczynia folią. Należy zwrócić uwagę na to, aby błyszcząca strona folii znajdowała się na zewnątrz. Kiedy folia aluminiowa do czyszczenia srebra została umiejscowiona w naczyniu, do środka należy wsypać 1 łyżkę sody oczyszczonej.

Pozostaje już tylko włożyć do środka zabrudzony srebrny łańcuszek lub inną biżuterię. Na koniec wlewamy do naczynia gorącą wodę. Można zaobserwować wówczas tworzącą się pianę. Po upływie kilkunastu minut należy wyjąć srebro, opłukać pod bieżącą ciepłą wodą i wytrzeć miękką szmatką. Czyszczenie srebra sodą powinno sprawić, że srebrne kolczyki lub inna biżuteria będą lśnić jak nowe.

Jak wyczyścić srebrny pierścionek z bursztynem?

W przypadku pierścionka z bursztynem lub cyrkoniami metoda z sodą oczyszczoną jest dobra. Jednak jest jeszcze jeden niezawodny sposób, który sprawi, że cyrkonie odzyskają dawny blask. Zapewne zastanawiacie się, czym wyczyścić taki pierścionek? Odpowiedź jest prosta – pastą do zębów! Brzmi banalnie? A jednak. Pasta to niezwykle skuteczny sposób, który czyści srebro z cyrkoniami i bursztynem.

Pasta do zębów nie tylko dobrze czyści. Produkt przywraca także biżuterii dawny połysk. Zabierając się za czyszczenie srebra pastą do zębów, potrzebna będzie również szczoteczka. Ważne jest, aby włosie szczoteczki było miękkie. W przeciwnym razie bursztyn lub cyrkonie narażone są na porysowanie.

Czyszczenie pierścionka z bursztynem, cykorią lub innym ozdobnym kamieniem wymaga zastosowania pasty do zębów, szczoteczki i ściereczek, które zwiększają połysk.
Jak wyczyścić srebrną biżuterię - kolczyki, łańcuszek, pierścionki i inne elementy

Proces czyszczenia jest dziecinnie prosty. Wystarczy nałożyć pastę na pierścionek lub inną biżuterię i delikatnie szorować szczoteczką. W przypadku mniejszego zabrudzenia czynność można wykonać z użyciem miękkiej szmatki. Wówczas polerowanie srebra powinno trwać ok. kilku minut. Po upływie czasu należy opłukać i osuszyć biżuterię. Efekt z pewnością będzie oszałamiający.

Czym wyczyścić srebrny łańcuszek czy kolczyki? - inne domowe sposoby

Sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie srebra jest naprawdę bardzo dużo. Nie tylko czyszczenie pastą i sodą oczyszczoną należy do popularnych metod. Wiele osób wykorzystuje w tym celu również sól kuchenną, coca colę, ocet oraz alkohol. Warto jednak pomyśleć o zapobieganiu czernienia srebrnej biżuterii.

Co możemy zrobić, aby nasze ulubione srebrne kolczyki czy łańcuszek nie sczerniały? Wystarczy odpowiednio przechowywać biżuterię. Odpowiednio w tym przypadku oznacza zamknięte, ciemne miejsce, jak np. szkatułkę. Schowane tam srebro nie ma kontaktu z powietrzem, przez co zachowuje swoje właściwości przez długi czas.

Powyższe wskazówki stanowią cenne źródło wiedzy, która zwykle bardzo przydaje się na co dzień. Wiedząc, jak wyczyścić srebro domowym sposobem, nie jesteśmy już zmuszeni do wydawania pieniędzy na specjalne preparaty. Co więcej, nie będzie konieczne żmudne polerowanie srebra. Ulubiony srebrny łańcuszek czy kolczyki znów będą stanowić efektowną ozdobę naszego wyglądu.

ikona podziel się Przekaż dalej