Jak wyczyścić stopę żelazka - porady praktyczne, jak wyczyścić żelazko
Żelazko to jeden z niezbędnych sprzętów gospodarstwa domowego. Bez niego nasze ubrania byłyby pogniecione. Jednak w ferworze pracy często zapominamy o regularnym czyszczeniu tego urządzenia. Osadzający się w nim kamień prowadzi do zniszczenia, natomiast zalegające na stopie żelazka przypalenia pozostawiają brzydkie ślady na ubraniach. Jak temu zaradzić? Przedstawiamy domowe sposoby, które pomogą utrzymać żelazko w należytej czystości.
Czym wyczyścić żelazko?
Płytę żelazka można wyczyścić na wiele sposobów. Jednym z najtańszych produktów, które często wykorzystywane są w tym celu, jest ocet. To w pełni naturalny środek czystości, który doskonale czyści różne powierzchnie.
Przypalona stopa żelazka to nie problem, gdy zastosujemy roztwór octu i sody oczyszczonej. Dzięki takiemu połączeniu stopa żelazka będzie lśniła, jak nowa. Czyszcząc przypalone żelazko za pomocą tego roztworu, można usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Domowe sposoby to nie tylko ocet i soda.
Zabrudzoną płytę żelazka można też wyczyścić solą, która jest podstawowym produktem w każdej kuchni. Należy jednak pamiętać, że teflonowa i ceramiczna stopa żelazka nie powinny być czyszczone sodą ani solą, ponieważ mogą ulec zniszczeniu. Świetne właściwości czyszczące posiada także roztwór z sody i soku z limonki, pasta do zębów, wosk ze świeczki oraz proszek do prania. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu żelazka sodą i octem.
Jak czyścić stopę żelazka?
Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie, czym wyczyścić żelazko od spodu, pora więc na opisanie, jak czyścić stopę żelazka w prawidłowy sposób. To bułka z masłem. Zalegający w otworach parowych kamień, można przeczyścić za pomocą patyczków kosmetycznych, namaczanych w occie.
Czyszczenie należy przeprowadzać na lekko nagrzanym żelazku. Zalegający na stopie brud, usuniemy, pocierając płytę ściereczką nasączoną w occie. Z kolei na przypalone żelazko polecana jest sól kuchenna, którą należy rozsypać dość grubo na gazecie, po czym prasować do momentu zaniku zabrudzenia (uwaga! Jeśli mamy żelazko z powłoką teflonową, sól może je porysować).
Jeszcze inną, równie skuteczną metodą na wyczyszczenie stopy żelazka, jest specjalny sztyft, który można nabyć w większych sieciówkach. Produkt kosztuje zaledwie kilka złotych, ale świetnie radzi sobie zarówno z przypaleniami, jak i z kamieniem. Na dodatek chroni i zabezpiecza stopę żelazka.
Jak dbać o żelazko? Praktyczne wskazówki
Najważniejszą rzeczą jest woda, jaką wlewamy do zbiorniczka żelazka. Jeśli jest twarda, pojawienie się niszczącego osadu z kamienia jest więcej niż pewne. Dlatego warto zainwestować w specjalną wodę do żelazka, która zapobiegnie osadzaniu się kamienia.
Nieustanne użytkowanie żelazka sprawia, że płyta siłą rzeczy ulega zabrudzeniu, na które nie mamy wpływu. Jedyne, na co możemy uważać, to przypalenia. Wystarczy chwila nieuwagi, by uszkodzić ubranie i pobrudzić płytę żelazka. Dlatego, zanim zabierzemy się za prasowanie, ustawmy temperaturę zgodną z rodzajem tkaniny, którą chcemy wyprasować.
Po przeczytaniu powyższego artykułu wiemy już, jak czyścić stopę żelazka oraz jakie produkty mogą nam do tego posłużyć. Korzystanie z octu, sody oczyszczonej czy soli, gwarantuje sukces. Po co więc wydawać pieniądze na gotowy preparat, skoro w zasięgu ręki mamy niezawodne środki?