Rodzaje szczotek i grzebieni a ich czyszczenie

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów szczotek i grzebieni. W niniejszej tabeli wyliczymy najpopularniejsze, biorąc pod uwagę jak szybko się brudzą i jak się je czyści:

Czyszczenie szczotek i grzebieni w zależności od rodzaju

Narzędzie do czesania

Charakterystyka

Czyszczenie

Grzebień gęsty

Grzebień posiadający gęsto ułożone, cienkie ząbki. Używany szczególnie przez mężczyzn.

Łatwe i szybkie. Zwykle włosy wystarczy wyciągnąć ręcznie. W przypadku większego zabrudzenia można zanurzyć w roztworze wodnym sody oczyszczonej i czyścić szczoteczką

Grzebień rzadki

Posiada grube, rzadko ułożone ząbki. Najczęściej używany do prostych, niezbyt długich włosów

Bardzo łatwe. Podobnie jak w przypadku gęstego grzebienia.

Klasyczna szczotka naturalna

Drewniana rączka, szczecina z włosia

Trudna do czyszczenia, trzeba zachować ostrożność przy dezynfekcji (patrz poradnik poniżej)

Klasyczna szczotka syntetyczna

Plastikowa rączka, pojedyncze plastikowe ząbki zakończone kulkami

Umiarkowanie łatwa do czyszczenia. Łatwa do dezynfekcji (instrukcja poniżej)

Tangle Teaser

Szczotki z twardym plastikowym włosiem, najczęściej na podłożu bez rączki

Łatwa do czyszczenia i dezynfekcji (instrukcja poniżej)

Jeżeli zastanawiamy się nad tym jaką szczotkę czy grzebień kupić, to dobrze jest wziąć pod uwagę powyższe charakterystyki. Szczotka powinna pasować do rodzaju naszych włosów, ale dobrze, jeżeli daje się też łatwo oczyścić.

Czyszczenie szczotek do włosów krok po kroku

Podane poniżej instrukcje dotyczą czynności jakie należy wykonać mniej więcej raz na miesiąc albo w zależności od potrzeby. Oprócz tego warto pamiętać o codziennym czyszczeniu szczotek do włosów przez usuwanie zabrudzeń i włosów ręcznie. Ewentualnie można przepłukać taką szczotkę w wodzie z mydłem.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów, kiedy jest naprawdę brudna? Zaczynamy od usunięcia zbędnych włosów i kurzu za pomocą grzebienia, wykałaczki lub innego ostrego narzędzia. Istnieje też możliwość zakupienia specjalnego grzebienia do czyszczenia szczotek, ale damy radę i bez tego. Spośród grzebieni najlepiej wybrać ten z długimi ząbkami. Dzięki nim sięgnie on głębiej do środkowej części szczotki i lepiej usunie zabrudzenia.

Kolejnym krokiem jest dezynfekcja, a właściwie pierwszy etap dezynfekcji. Istnieją różne sposoby dezynfekcji szczotek, ale zaczniemy od najprostszego. Do miski lub innego zbiornika z ciepłą wodą dodajemy kilka łyżek sody oczyszczonej. Następnie wlewamy trochę szamponu lub mydła w płynie. Mieszamy roztwór, następnie wkładamy szczotki ząbkami i szczeciną do dołu. Zostawiamy je na kilkanaście minut. Szczotki typu tangle teaser można moczyć krócej.

Drewniany grzebień i szczotka do włosów, a także czyszczenie szczotek do włosów w zależności od rodzaju
Porady, jak wyczyścić szczotkę do włosów, czyli czyszczenie szczotek do włosów krok po kroku

Następnym etapem czyszczenia szczotek do włosów jest wyszorowanie ich zwykłą szczoteczką łazienkową z syntetyczną szczeciną. Jej zaletą jest to, że można ją potem wyparzyć, wyprać w zmywarce lub zanurzyć w środku dezynfekcyjnym, bez szkody dla materiału.

Szczotki trudniejsze do czyszczenia, drewniane ze szczeciną albo plastikowe z dodatkową szczeciną syntetyczną, można posypać sodą oczyszczoną. To pomoże dokładniej zniszczyć brud w trudno dostępnych miejscach. Po przeczyszczeniu spłukujemy roztwór.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Szczotki najlepiej suszyć na ręczniku lub ściereczce, włosiem do dołu. Dzięki temu szybciej spłynie zalegająca woda. Po wysuszeniu można jeszcze poddać je dezynfekcji. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak często myć włosy?

Sposoby dezynfekcji szczotek

Szczotki powinno się od czasu do czasu dezynfekować, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się pasożytów i bakterii. Najlepiej zrobić to po ich dokładnym umyciu. Oto kilka sposobów dezynfekcji szczotek:

  • Płyn do dezynfekcji rąk – uniwersalny płyn dezynfekcyjny do rąk. Ma tę zaletę, że jest łagodny dla skóry. Nie ma obawy, że podrażni nam naskórek głowy. Nakładamy go dozownikiem na powierzchnię szczotki. Rozprowadzamy ręką lub szczoteczką i spłukujemy.
  • Płyn do dezynfekcji pędzli kosmetycznych – zwykle w postaci sprayu. Jest łatwy do naniesienia na szczotki i nie wymaga dodatkowych zabiegów. Rozpryskujemy płyn na powierzchni i czekamy aż wyschnie.
  • Alkohol – najlepiej użyć mocnego roztworu i zaaplikować go przez spray (np. butelka do rozprowadzania perfum). Jeżeli nie mamy dostępnej butelki z rozpryskiwaczem, to nanosimy alkohol za pomocą szczoteczki. Nie trzeba spłukiwać.

Używanie innych sposobów dezynfekcji szczotek powinno uwzględniać fakt, że szczotki będą stosowane na skórze głowy. Powinniśmy unikać preparatów z chlorem i innymi substancjami żrącymi. Plastikowe szczotki typu tangle teaser można też wyparzać za pomocą wrzącej wody. Przynajmniej wtedy, kiedy nie mamy innych preparatów odkażających pod ręką.

Skoro już wiecie, jak wyczyścić szczotkę do włosów, to z pewnością czynność ta nie będzie się wydawała tak trudna. Warto ją powtarzać co jakiś czas. Szczególnie jeżeli mamy skłonność do łupieżu, wypadania włosów lub inne problemy ze skórą głowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny