Jak wyczyścić złoto?

Złoto nie śniedzieje jak srebro, lecz pokrywa się nieestetycznym nalotem. Dlatego też po długim czasie nieużywania możesz znaleźć swoją starą złotą biżuterię, która wygląda jak by była brudna.

Najbardziej bezpiecznym sposobem, ale też najbardziej kosztownym, jest oddanie starej złotej biżuterii do jubilera, który wyczyści ją w sposób profesjonalny. Jeśli jednak zabrudzenia nie są duże, możemy poszukać domowych sposobów jak wyczyścić złoty pierścionek czy łańcuszek.

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić złoto, musisz wiedzieć czego nie używać, aby nie pogorszyć stanu swojej biżuterii. Przede wszystkim nie należy używać niczego, co może porysować starą złotą biżuterię. Unikaj tarcia złota takimi substancjami jak pasta do zębów czy soda, gdyż substancje te mają właściwości ścierające i mogą porysować starą złota biżuterię. Nie stosuj szczoteczek. Aby wypolerować obrączkę czy kolczyki, lepiej użyć miękkiej szmatki czy też gąbeczki.

Jak wyczyścić złoty łańcuszek czy pierścionek - domowe sposoby

Jak wyczyścić złoty pierścionek bez oczka, kolczyki bez kamienia i jak wypolerować obrączkę? Najprostszym sposobem jest moczenie biżuterii przez 15 minut w wodzie z płynem do mycia naczyń. Mocno zabrudzoną biżuterię można zalać wrzącą wodą i poczekać do ostygnięcia, a następnie wypolerować.

Oto kilka domowych sposobów, jak wyczyścić złoto:

  • proszek do pieczenia - na wilgotny płatek kosmetyczny wsypujemy proszek do pieczenia i czekamy aż zacznie się pienić. Następnie otaczamy pianą złotą biżuterię. Po 30 minutach płuczemy wodą i delikatnie wycieramy,
  • ocet, sok z cytryny, cebula - smarujemy złoto jedną z tych substancji i zostawiamy na kilka godzin,
  • kąpiel w wodzie z mydłem i amoniakiem - zamiast amoniaku można użyć soli, soku z cytryny lub proszku do pieczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płynie do czyszczenia srebra?

Czyszczenie biżuterii oraz porady, jak wyczyścić złoto, złoty pierścionek czy jak wyczyścić słoty łańcuszek
ak wyczyścić złoty łańcuszek lub złoty pierścionek? Sprawdzone, domowe sposoby

Jak oczyścić pierścionek z oczkiem?

Niektóre rodzaje biżuterii, na przykład pierścionek z oczkiem czy też kolczyki, mają kamień przyklejony klejem. Takiej biżuterii nie należy moczyć w żadnych roztworach, aby nie rozpuścić kleju. Najlepiej taką biżuterię czyścić miękką szmatką zanurzoną w roztworze wody z płynem do mycia naczyń. Po oczyszczeniu biżuterię trzeba dokładnie osuszyć.

Wiele osób zastanawia się również jak wyczyścić złoty pierścionek z cyrkoniami. Cyrkonie tracą blask w trakcie używania. Pierścionek z cyrkoniami można wyczyścić przecierając delikatnie wodą z płynem do mycia naczyń. Do pierścionka z cyrkoniami można użyć również pasty do zębów. Nałóż ją na kamień i pozostaw na 15 minut, a następnie wypoleruj cyrkonie miękką szczoteczką lub szmatką.

Domowych sposobów, jak wypolerować obrączkę czy oczyścić pierścionek z cyrkoniami jest sporo. Pamiętaj jednak, że czyszczenie biżuterii z grubej warstwy osadu lub mocnych zabrudzeń lepiej powierzyć specjalistom.

ikona podziel się Przekaż dalej