Jak wydrążyć dynię?

Wydrążanie dyni na Halloween – tylko… po co?

Zanim zaczniesz wykrawać dynię warto będzie dowiedzieć się, dlaczego ludzie tak właściwie to… robią? Otóż, tradycja ta przyjęła się w naszym kraju przez święto obchodzone w USA. W Stanach Zjednoczonych każdego roku, dnia 31 października, ludzie ozdabiają swoje domy w przeróżne sposoby – rzecz jasna, dekoracje kojarzone z… duchami! Na gankach domów pojawiają się zatem wydrążone dynie w przeróżnych postaciach, w oknach wieszane są straszne ozdoby, a na podwórkach sztuczne dekoracje w postaci zombie, czarownic czy potworów rodem z najlepszego filmu grozy! Dzieci i dorośli przebierają się za straszne postaci, a następnie wędrują od domu do domu w celu pozbierania słodyczy od lokatorów.

Oczywiście, dynia halloweenowa stanowi nieodłączny element dekoracji podczas tego święta. Mało tego, jest to właśnie symbol święta Halloween, bez którego świętować… ciężko. Dynie ustawiane w są przeróżnych kompozycjach, a także odsłonach – niektóre są nieco śmieszniejsze, inne przerażająco straszne. Każda jedna dynia wygląda zupełnie inaczej, a ludzie w ten szczególny dzień wykazują się wielką kreatywnością w malowaniu dyni bądź właśnie jej… wydrążaniu. Zastanawiasz się, jak zrobić lampion z dyni bądź jak wykrawać dynię w taki sposób, by wyglądała oryginalnie podczas święta Halloween? Podpowiemy, jak możesz tego dokonać!

Jak wydrążyć dynię – instrukcja krok po kroku

Aby móc wyciąć dynię w dowolny wzór, trzeba będzie ją wcześniej dokładnie wydrążyć. Możesz w tym celu posłużyć się ostrym nożem – odcinając czubek dyni i wyciągając z niej pozostałe wewnątrz fragmenty łodygi. Wyposaż się w tym celu w nóż szefa kuchni (dobrze zaostrzony), kolorowe pisaki i łyżkę do wybierania miąższu.

  1. Wycinanie dyni wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Możesz sprawić, że dynia będzie straszna, ale też uśmiechnięta czy nawet… zdziwiona! Zanim zaczniesz ją przygotowywać, warto będzie ustalić, jak dynia finalnie ma wyglądać. Namaluj na niej pisakiem oczy, nos oraz usta, a także inne elementy. Wówczas łatwiej będzie je wyciąć w dyni!
  2. Pora na wydrążenie dyni. To ważny element jej ozdabiania na Halloween. Oczywiście, powinieneś usunąć z niej miąższ, jaki znajduje się w środku. Niestety, czasem nie wystarczy wbić w nią łyżkę i wyciągać – pamiętaj, że pierwsza warstwa miąższu dyniowego jest bowiem naprawdę bardzo twarda! Dopiero pod tą pierwszą warstwą znajduje się miękka warstwa i pesteczki, które łatwiej będzie wybierać. Tak, jak już wspominaliśmy na początku, warto będzie wybrać miąższ poprzez rozcięcie dyni od góry.
  3. Miąższ, który uda się wyciągnąć z dyni, możesz przełożyć do miseczki – bo po co marnować pestki? Warto je oczyścić i odpowiednio przygotować – np. poprzez wrzucenie do piekarnika i wysuszenie. Suszone pestki dyni są bardzo smaczne i… zdrowe! Miąższ też nie musi zostać wyrzucony – warto będzie stworzyć z niego kremową zupę dyniową, która może idealnie posłużyć za jesienny, zdrowy obiad!
Wydrążanie dyni na Halloween oraz porady jak wydrążyć dynię krok po kroku i co zrobić z wydrążoną dynią
Jak wydrążyć dynię na Halloween? Wycinanie dyni krok po kroku

Co zrobić z wydrążoną dynią?

Wycinanie dyni kontra… halloweenowy lampion!

Ustaliłeś już wygląd swojej dyni oraz dokładnie wyjąłeś z niej miąższ? A więc teraz pora na powycinanie zaznaczonych markerem fragmentów. Warto zrobić to już nie za pomocą noża kuchennego „szefa kuchni”, a cieńszego nożyka, którym się nie skaleczysz. Nóż powinien mieć twardo zaostrzony szpic, który łatwiej wbija się w grubą skórę dyni.

Zastanawiasz się, jak wydrążyć dynię, aby zrobić z niej… straszny lampion? Otóż, warto będzie wyciąć od tyłu dyni mały otwór, do jakiego łatwo będziesz mógł wsadzić tea-lighta. Możesz w celu ułatwienia sobie pracy namalować wcześniej otwór pisakiem, a później rozciąć go według wyrysowanych linii. Swoją dynie możesz ozdobić również sztuczną krwią, jarzębiną, kapeluszem wiedźmy oraz zupełnie innymi dekoracjami – ograniczeniem pozostaje wyłącznie… wyobraźnia!

Wydrążanie dyni na Halloween – jak ją ozdobić?

Jeżeli masz odpowiednio dużą ilość czasu, możesz np. wyciąć w dyni jakiś dowolny wzór – taki, który tylko przyjdzie do głowy. Co powiesz np. na mroczne krzyże albo czarne kropki? Spraw, żeby dynia wyglądała nietypowo! Aby wykonać takie wzorki w dyni, warto będzie skorzystać z narzędzi takich, jak:

  • dłuto,
  • wiertarka,
  • nożyk.

Zabawne czy też straszne dynie na Halloween można wykonać na wiele różnych sposobów. Nie musisz przecież wystawiać na balkon czy ganek dyni wyłącznie… tradycyjnej. Popularnością cieszą się dynie powycinane z groźnymi uśmiechami, żarłocznymi minami, dynie w postaci zombie, pomalowane mazakami na jeden kolor (np. na czarno), dynie stylizowane na postaci z kreskówek bądź dynie fluorescencyjne – w tym celu, warto zakupić spray fluorescencyjny, jakim spryskać możesz nawet całą dynię. Widok dyniowej ozdoby zwłaszcza w nocy będzie… nie do podrobienia!

Jak widzisz, pomysłów na dynię na Halloween istnieje naprawdę bardzo dużo. Nie masz czasu na to, by ją ozdobić? Weź więc w rękę czarny mazak i napisz na niej „Happy Hallooween!”. Nie chcesz wycinać dyni albo nie starczyło już na to czasu? Z pomocą również przychodzi… czarny flamaster! Wystarczy namalować na dyni oczy, usta oraz nos, ozdobić ją w paski bądź nietoperze, a także wyrysować na niej kropki czy krzyżyki. Możesz także wykorzystać to tego… czarny lakier do paznokci! A może doczepisz jej włosy w postaci wykałaczek? Dobrze wycięta w środku i udekorowana dynia stanowi najlepszą ozdobę na święto Halloween. Wbrew pozorom, wcale nie potrzeba na to ani zbyt wiele wolnego czasu, ani… dużego nakładu pieniędzy!

ikona podziel się Przekaż dalej