Na czym polega odrobaczanie mieszkań

Dezynsekcja i dezynfekcja mieszkania

Dezynfekcja i dezynsekcja to pojęcia często mylone, natomiast oznaczają one zupełnie inne procesy. Dezynfekcja mieszkania, czyli odkażanie polega na zwalczaniu drobnoustrojów. Natomiast dezynsekcja to zwalczanie owadów, szczególnie żerujących w żywności.

Na czym polega dezynfekcja

Dezynfekcję stosuje się głównie z placówkach medycznych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją żywności. Dezynfekcja mieszkania jest konieczna po osobach zmarłych lub chorych, po zalaniu czy powodzi. Dezynfekcja mieszkania ma na celu usunięcie wszelkich drobnoustrojów, grzybów oraz wirusów i bakterii, także chorobotwórczych. Do dezynfekcji stosuje się odkażające środki chemiczne, jak również metody fizyczne jak wyparzanie, promieniowanie UV lub promieniowanie jonizujące.

Co to jest dezynsekcja w bloku czy w mieszkaniu

Dezynsekcja to przede wszystkim odrobaczanie mieszkań w celu usunięcia karaluchów, pluskiew, prusaków, mrówek czy moli. Dezynsekcja to także usuwanie gniazd szerszeni i os z budynków i mieszkań. Dezynsekcja obejmuje usunięcie owadów dorosłych jak również ich jaj i larw. Wykorzystuje się tu metody chemiczne, czyli specjalne preparaty owadobójcze, jak również metody mechaniczne polegające na wyłapywaniu owadów. Sprawdź także ten artykuł na temat dezynsekcji.

Czy warto zlecić profesjonalistom odkażanie i odrobaczanie mieszkań?

Zwykle staramy się wykonać dezynfekcję i dezynsekcję samodzielnie poprzez dokładne sprzątanie, czyszczenie lub opryskiwanie preparatami owadobójczymi lub odkażającymi. W wielu przypadkach samodzielne działanie może się okazać niewystarczające, szczególnie gdy owadów lub drobnoustrojów jest dużo. Szczególnie trudna jest dezynsekcja w bloku, gdzie owady przechodzą z mieszkania do mieszkania. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na pomoc firm specjalistycznych, które dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem. Usługi specjalistów są nie tylko znaczenie bardziej skuteczne, lecz także bezpieczne. Profesjonaliści wiedzą, jak stosować środki ostrożności, tak aby metody dezynfekcji i dezynsekcji nie zagrażały ludziom, zwierzętom czy też zapasom żywności. Wybierając firmę zajmującą się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją, warto obejrzeć cennik i zapoznać się ze stosowanymi metodami.

Cena dezynsekcji

Koszty dezynsekcji w mieszkaniu zależą od rodzaju zwalczanych owadów, metody działania oraz od powierzchni, w której dezynsekcja się odbywa. Cennik usług dezynsekcji obejmuje usuwanie takich owadów jak karaluchy, prusaki, mole, rybiki, pchły, mrówki faraona oraz pluskwy, jak również usuwanie gniazd szerszeni i os. Stosuje się metody tradycyjne opryskowe, żelowe czy też zamgławianie ULV.

Cena usuwania karaluchów, prusaków czy mrówek faraona zaczyna się od 120 zł z wykorzystaniem metody klasycznej opryskowej czy też żelowej. Cena zwalczania pcheł czy rybików jest wyższa i zaczyna się od około 200 zł. Drożej zapłacimy za zamgławianie ULV. Dezynsekcja pluskwy pociąga za sobą największe koszty, gdyż wymaga 2 - 3 wizyt. Cena jednego zabiegu zwalczania pluskiew wynosi około 200 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania karaluchów?

Jak wygląda zwalczanie pluskiew w mieszkaniu

W jakim celu wykonuje się odpluskwianie mieszkania

Pluskwa jest owadem uciążliwym i trudnym do zwalczania. Wykazuje ona znaczną chemoodporność i może przetrwać nawet pożary i mrozy. Dlatego też cena zwalczania pluskiew jest znaczna, gdyż jeden zabieg nie wystarczy.

Dezynfekcja mieszkania a dezynsekcja, czyli odpluskwianie mieszkania i odrobaczanie mieszkań oraz ich ozonowanie wraz z cenami
Jak wygląda dezynfekcja mieszkania? Opis, ceny, opinie, porady

Pluskwa ma bardzo spłaszczone ciało, dlatego też jest w stanie ukryć się w najmniejszych zakamarkach mieszkania. Nie lubi światła, natomiast dobrze rozwija się w miejscach osłoniętych, ciemnych i ciepłych. Żeruje głównie nocą i najczęściej miejscem jej bytowania są łóżka. Pluskwa żywi się krwią. W czasie ukąszenia wpuszcza pod skórę substancje miejscowo znieczulające i rozrzedzające krew tzw. antykoagulanty. U niektórych ludzi po ukąszeniu, na skórze pojawiają się charakterystyczne zaczerwienienia. Dobra wiadomość jest taka, że ukąszenia pluskiew nie są szkodliwe. Owad ten nie przenosi żadnych zarazków czy wirusów.

Niestety obecność pluskiew to problem wstydliwy, gdyż panuje mylne przekonanie, że owady to lęgną się z brudu. Dlatego też wiele firm, które oferują odpluskwianie mieszkania, gwarantują pełną dyskrecję. Zapewniają nieoznakowane samochody, zaś pracownicy zakładają kombinezony dopiero w docelowym pomieszczeniu.

Dezynsekcja pluskwy - metody i cennik

Główne metody zwalczania pluskwy to:

  • opryski,
  • zamgławianie ULV,
  • wymrażanie suchym lodem.

Zwalczanie pluskiew z reguły odbywa się metodą rotacyjną przy użyciu wszystkich dostępnych technik. Skutecznie odpluskwianie mieszkania wymaga 3 do 5 wizyt pracowników dezynsekcji, dlatego też koszty wynoszą od około 400 zł.

Najpierw stosuje się opryski preparatami kontaktowo-pokarmowymi. Do oprysków łóżeczek dziecięcych profesjonaliści stosują preparaty naturalne oraz wymrażanie. Dzięki temu w pomieszczeniu po dezynsekcji można przebywać po wyschnięciu preparatu i po dokładnym przewietrzeniu.

Przy ostatnim zabiegu stosowana jest metoda zamgławiania ULV, która polega na wytwarzaniu mgły chemicznej. Mgła wnika w najmniejsze szczeliny, gdzie mogą chować się owady.

Najnowocześniejsza metodą, stosowaną w pomieszczeniach, gdzie są chorzy lub dzieci, jest wymrażanie CRYONITE. Jest to metoda całkowicie ekologiczna i bezpieczna. Pomieszczenie nie musi być w jakiś sposób przygotowane. Nie ma konieczności wietrzenia, opuszczania mieszkania, wyprowadzania zwierząt czy chowania produktów żywnościowych. Ponadto wymrażanie nie pozostawia po sobie żadnych śladów czy zapachów.

Dezynsekcja, szczególnie zwalczanie pluskwy, to zadanie trudne do wykonania samodzielnie. Zatrudnienie do tego zadania specjalistycznej firmy gwarantuje nie tylko skuteczne usuwanie uciążliwych szkodników, lecz także bezpieczeństwo dla domowników i dyskrecję.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny