Jak wygląda karaluch i jak go nie pomylić z innymi nieproszonymi gośćmi w domu?

Jak wygląda karaluch?

Prusaki w domu kontra karaluchy – charakterystyka

Karaluchy są to inaczej karaczany, zwane blatta orientalis. Ich kolor jest ciemnobrązowy, a wielkość to maksymalnie do 3 cm. Owad ten potrafi wspiąć się po szorstkiej powierzchni, jednak zupełnie nie radzi sobie z powierzchnią gładką. Samce wyposażeni są w skrzydła, jakie pokrywają 2/3 ich odwłoków, z kolei samice mają skrzydełka wyłącznie szczątkowe. Od prusaków odróżniają się tym, że prusaki w domu posiadają złotobrązowy kolor i zazwyczaj dwa pasy na przedpleczu (ciemne). Dorosłe owady mogą osiągną wielkość maksymalnie do 1,5 cm i świetnie wspinają się po każdej powierzchni. Skrzydła z kolei rozwinięte są u przedstawicieli obu płci owadów.

Karaluchy w domu najczęściej przebywają w piwnicach i kanałach, a chłodniejsze środowisko nie będzie sprawiało im większego problemu. Mimo, że lubią ciepło, dostosują się do każdego klimatu. Najczęściej żerują nocą, by znaleźć pokarm. Prusaki z kolei wolą miejsca wilgotne i ciepłe – ciężej jest im dostosować się do chłodniejszego środowiska. Pojawiają się w kuchni czy łazience częściej od karaluchów – bo tu jest im… cieplej. Jaja karalucha rozwijają się w niemal każdym klimacie, z kolei jaja prusaka poniżej -2 st. C nie będą się wykluwać. Jeżeli zastanawiasz się, jak się pozbyć karaluchów, walka z nimi może okazać się cięższa niż z prusakami – na te drugie często wystarcza samo… ochłodzenie mieszkania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.

Jak wygląda karaluch – budowa owadów

Zewnętrzną powłokę karalucha stanowi egzoszkielet, który jest twardy. Zawiera on w sobie węglan wapnia. Taki szkielet ochrania owada i jego narządy wewnętrzne, zapewniając jednocześnie dobre mocowanie dla mięśni karalucha. Powierzchnia owadów pokryta jest woskiem, jaki odpycha wodę. Owady posiadają również wcześniej wspominane skrzydła (samce), a także trzy pary dość sporych nóg.

Warto dodać, że każda jedna noga „przymocowana” jest do jednego z aż trzech segmentów tułowia karaluchów. Zakończone są one pięcioma pazurami. Ostatnia para nóg karalucha (najdłuższa) służy bieganiu owadów.

Jak się pozbyć karalucha – poznaj jego charakterystykę!

Karaluch domowy – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Jeżeli chodzi o rodzaje karaluchów, na świecie można wyróżnić ponad 4600 gatunków tych insektów – z czego tylko 4 uznawane są jako szkodniki. Wiesz już, jak wygląd karaluch domowy. Jednak czy wiesz cokolwiek o ich… narządzie gębowym? Cóż, nie mają go takiego, jak komary czy inne owady jakie specjalizują się zdobywaniem pokarmu za jego pomocą. Zazwyczaj taki aparat zwany jest ssąco-kłującym. O dziwo, owad w postaci karalucha go nie posiada. Dzięki temu, różne rodzaje karaluchów mogą żyć w wielu środowiskach – zarówno tropikalnych, jak i… arktycznych.

Jak wygląda karaluch i jak go nie pomylić z innymi nieproszonymi gośćmi w domu?

Warto wspomnieć, że karaluchy w kuchni czy piwnicy np. w naszym kraju na pewno będą mniejsze, jak w rejonach iście tropikalnych. Tam każdy jeden karaczan będzie większy od naszych „owadzich mieszkańców”. A może zainteresuje cię także ten artykuł o środkach na mole spożywcze?

Jak rozwijają się karaluchy?

Zanim zaczniesz myśleć, jak się pozbyć karaluchów, musisz znać miejsce ich występowania i środowisko. Może okazać się bowiem, że w domu wcale nie masz tych „nieprzyjemnych” gości, ale… zupełnie innych! Karaluchy żyją wszędzie i w różnych środowiskach, jednak najwięcej z nich występuje w klimacie tropikalnym oraz podzwrotnikowym. Istnieją specjalne rodzaje karaluchów, które potrafią przetrwać nawet w temperaturze… -122 st. C! Oczywiście, wśród nich znajdują się nie tylko zimnolubne, ale i żyjące bez wody czy nawet… nurkujące.

Na wolności karaluchy żyją rok czasu, a samice składają jaja tylko (lub aż?) osiem razy w życiu. Czasem jednak wystarczy tylko jedna kopulacja, aby samica produkowała jaja przez… całe życie. Samice składają jaja w szczelinach i ciasnych miejscach. Jaja karalucha zazwyczaj wykluwają się do 280 dni. Z niego wypełza następnie kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt karaluchów.

Czym żywią się prusaki?

Wiesz już, jak wygląda karaluch i jak się rozwija. Zanim jednak podejmiesz zwalczanie prusaków czy zaczniesz zastanawiać się, jak się pozbyć karaluchów musisz wiedzieć, czym tak właściwie się… żywią. Otóż, najczęściej są to odpadki i okruchy jedzenia. Za pokarmem mogą „dreptać” przez całe mieszkanie – zaglądając dosłownie do każdego zakątka i penetrując go swoimi długimi wąsikami.

Ważne więc, żeby nigdy nie zostawiać jedzenia „luzem”, także w szafkach. Staraj się również przetrzymywać jedzenie w lodówce – zwłaszcza, gdy prusaki zadomowiły się w mieszkaniu na dobre. Nie zostawiaj też nigdy brudnych naczyń w zlewie i okruchów po jedzeniu na stole!

ikona podziel się Przekaż dalej