Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz w ciele człowieka

Warto na samym początku wspomnieć, że na świecie mamy ponad 900 gatunków tego stworzenia. Pasożyty pojawiają się zazwyczaj w lasach, parkach, ale i na łące. Największymi z nich są samice, rosnące do ok. 4 mm. Samce są zdecydowanie mniejszymi owadami, licząc ok. 2,5 mm. Najczęściej jednak kleszcze atakują w formie przejściowej, jako tzw. nimfa kleszcza. W takiej postaci kleszcze są najbardziej niebezpieczne – liczą zaledwie do 1 mm i czasem bardzo ciężko jest je zauważyć. Wyglądają bowiem zupełnie jak… ziarenka maku. Warto spojrzeć na zdjęcia, na którym zaprezentowana jest nimfa kleszcza z bliska.

Kleszcz w skórze posiada zazwyczaj cztery pasy odnóży, ale też nożycowate szczękoczułki. Znajdują się w nich ząbki, za pomocą których kleszcz doskonale utrzymuje się w ciele – zarówno ludzkim, jak i zwierzęcym. Wbity kleszcz działa przy pomocy otworu gębowego, za pomocą którego wysysa krew.

Kleszcz pod skórą

Najgorzej jest z rozpoznaniem młodych osobników, czyli wspomnianych już wyżej nimf kleszcza. Są one zazwyczaj wielkości od 0,5 mm do maksymalnie 1 mm, wyglądając niczym główka od szpilki. Warto więc po każdym spacerze wytrzepać dokładnie wierzchnią odzież – nimfy powinny wówczas wylądować na jej dnie. Obejrzyj dokładnie skórę swoją i dzieci, szczególnie zwracając uwagę na pachwiny, szyję, uszy, pępek i brzuch! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach.

Młody kleszcz często jest zupełnie niewidoczny gołym okiem – warto wówczas przejechać dłonią po skórze. Jeżeli w niej będzie, poczujesz delikatne zgrubienie. Jeżeli kleszcz nie jest jeszcze mocno wkręcony, to możesz go wyciągnąć samodzielnie przy użyciu rękawiczek i pęsety kosmetycznej z wąską końcówką. Jak to zrobić?

  1. Uważaj, by nie schwytać i nie ścisnąć pęsetą miękkiej części pasożyta.
  2. Chwyć kleszcza za twardą nasadę jego narządu gębowego – to on jest bezpośrednio przy skórze. Teraz dosłownie, wykręć go ze skóry.
  3. Zdezynfekuj skórę spirytusem salicylowym i umyj ręce.

Możesz również zaopatrzyć się w specjalne urządzenie w aptece, przypominające nieco pompkę ssącą – takowa nie sprawdzi się jedynie, gdy kleszcz siedzi np. we włosach. Oczywiście, w przypadku braku doświadczenia i umiejętności możesz pójść do lekarza. Boisz się go wyciągnąć? W takim przypadku również lepiej będzie udać się do specjalisty. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem wyglądu pluskwy domowej?

Czy kleszcz pod skórą jest groźny?

Jeżeli zauważysz, że zostałeś ugryziony przez kleszcza, nie trzeba od razu biec do lekarza. Wiesz, jak wygląda kleszcz? A więc wyjmiesz go zupełnie… samodzielnie. Musisz jednak obserwować rumień po kleszczu – jeżeli zacznie wędrować może oznaczać to, że zostałeś zarażony boreliozą! A wówczas trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty – borelioza to bowiem bardzo poważna choroba, którą kleszcze potrafią niestety zarazić.

Ślad po kleszczu to jedno. Czasami jednak taki ślad będzie zwiastunem… wielu nieszczęśliwych następstw, jak:

  • borelioza,
  • anaplazmoza,
  • babeszjoza,
  • kleszczowe zapalenie mózgu.

Jeżeli więc chcesz uchronić się przed tego rodzaju chorobami warto zapamiętać, jak wygląda kleszcz w skórze – również taki, który już się krwi… napił.

Kleszcz w ciele człowieka – jak go rozpoznać?

Kleszcz pod skórą – co robić?

Kleszcz chętnie żeruje na krwi zwierzęcej, jednak z wielką radością upija się również… ludzką. Ugryzienie kleszcza jest niemal nie do wyczucia, mimo że do swojej ofiary przyczepia się zazwyczaj bardzo mocno. Ciężko będzie pozbyć się go za pomocą zwykłej wody z prysznica – przyda się wówczas pęseta bądź specjalne narzędzie służące do wyjmowania kleszczy. Zakupić takie możesz w każdej aptece. Licz się też z faktem, że wrzucając do prania ubranie z lasu, nie masz szans na pozbycie się z nich kleszczy. Dla nich pranie i wirowanie to zupełnie… żaden problem.

Kleszcz na paznokciu oraz informacje, jak wygląda kleszcz w skórze i w ciele człowieka, skutki i konsekwencje dla zdrowia
Jak wygląda kleszcz w skórze człowieka – z nami rozpoznasz je bez problemu

Ugryzienie kleszcza może być poważną sprawą – ślina kleszczowa wywołuje bowiem stan zapalny, jaki może się utrzymywać dość długo, zwłaszcza jeżeli kleszcz długo przebywał w naszym ciele. Ślad po ukąszeniu powinien zniknąć po ok. 3 dniach. Jeżeli jednak tak się nie dzieje lub (co gorsza!) zaczerwienienie się zwiększa… biegnij do doktora!

Dorosły kleszcz w skórze

Kleszcz w dorosłej postaci wygląda jak ziarenko… sezamu. Napity kleszcz po obfitym żerowaniu zawsze zwiększa swój rozmiar – i to wielokrotnie. Czasami potrafi osiągnąć nawet do… 11 mm! Oczywiście, musimy starać się nie dopuścić do takiej sytuacji. Jeżeli na skórze zobaczysz dziwną kropkę, to może być głodny kleszcz albo jego nimfa. Przyglądaj się takim nietypowym punktom, by móc zauważyć odnóża „gołym okiem”. Wówczas będziesz mógł bez większego problemu zidentyfikować natrętnego pasożyta! Z powodu jego niewielkich rozmiarów niektórzy nawet nie wiedzą, że mają kontakt z kleszczem. Mało tego, ślina pasożytów zawiera substancje… znieczulające. W ślinie znajdują się też substancje spowalniające krzepnięcie krwi, więc ukąszenie zazwyczaj przebiega bezboleśnie i niezauważalnie.

Kiedy kleszcz żeruje, zazwyczaj może robić to przez około tydzień. W tym czasie potrafi wypić ok. 2 ml naszej krwi, powiększając swój rozmiar i nadymając się niczym balonik. Taki kleszcz jest już wówczas dość dobrze widoczny – warto zobaczyć zdjęcia dorosłego osobnika, aby wiedzieć, jak wygląda napity kleszcz. Po wspomnianym czasie pasożyt zazwyczaj odczepia się od swojego żywiciela, składa jaja, a z nich wykluwają się larwy.

Gdzie atakuje kleszcz i jak go… uniknąć?

Wiesz już, jak wygląda kleszcz. Ale czy wiesz, gdzie żeruje? Najczęściej szuka on źródeł krwi. Reaguje więc zarówno na oddech (wzrasta stężenie dwutlenku węgla w powietrzu), zapach człowieka (albo zwierzęcia), dotyk, wibracje czy promieniowanie cieplne. Pasożyt zazwyczaj wybiera takie miejsce na ciele, gdzie skóra jest delikatna. Za swoje docelowe „miejsca zbrodni” wybiera więc:

  • pachwiny,
  • brzuch,
  • uszy,
  • miejsca pod kolanami,
  • okolice miejsc intymnych.

Udając się zatem na spacer do lasu albo przejażdżkę rowerem po parku koniecznie odpowiednio się… ubierz. Odzież powinna przylegać do działa, a także zakrywać jego większą część. W trakcie przerwy na spacerze unikaj siadania na pniu drzew czy zawalonych gałęziach. Postaraj się również, aby spacerować wtedy, gdy kleszcze nie mają ochoty na atak – najlepsze będzie popołudnie. Przed wędrówką do lasu koniecznie spryskaj swoją skórę odpowiednimi preparatami, jakie odstraszą pasożyty!

Kiedy kleszcz znajduje się już na ciele, często wcale nie atakuje od razu, a szuka sobie miejsca na dogodne żerowanie. Warto więc po każdym leśnym spacerze czy rowerowej wyprawie dokładnie obejrzeć swoje ciało. To ważne, bo możesz zlokalizować kleszcza jeszcze przed momentem… ataku!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej