Porażenia prądem o różnej sile

Porażenie prądem niskonapięciowym

We współczesnym świecie większość urządzeń jest zasilana prądem, od drobnych przedmiotów na baterie po budynki przemysłowe. Przeciętny obywatel ma na co dzień dostęp do źródeł prądu o napięciu 220V lub mniejszym. Od urządzenia zależy jednak jaka jest moc pobieranego prądu. Z tego samego gniazdka laptop może pobrać szacunkowo 30W, suszarka do włosów 200W, a odkurzacz 1000W. Moc, jaką wykorzystuje urządzeni,e ma wpływ na siłę porażenia. Poza tym wpływ ma też to, między jakimi częściami ciała przepłynie prąd oraz czy jest on zmienny, czy stały.

Mimo ogromnych różnic w mocy wszystkie te urządzenia są zasilane tzw. prądem niskonapięciowym – do 1kV. Dobrą wiadomością dla poszkodowanych prądem elektrycznym z sieci jest to, że łatwo odłączyć źródło zasilania. Zła wiadomość jest taka, że porażenie prądem niskonapięciowym może mieć poważne, nawet śmiertelne konsekwencje, zależnie od okoliczności.

Źródła prądu o średnim i wysokim napięciu

Przesyłanie energii elektrycznej na duże odległości wymaga zastosowania linii średniego i wysokiego napięcia. Napięcie wynosi tu odpowiednio od 1kV do 60kV oraz od 60kV do 200kV. Linie takie są dobrze izolowane i zabezpieczone, ale może się zdarzyć wypadek. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale dobrze wiedzieć jak się zachować i kiedy można udzielić pierwszej pomocy również w tych okolicznościach.

W razie uszkodzenia linii WN może wzrosnąć napięcie elektryczne w gruncie w pobliżu źródła awarii. Wówczas największym zagrożeniem jest tzw. napięcie krokowe. Między rozstawionymi nogami człowieka występuje różnica potencjałów, a przez ciało takiej osoby przechodzi prąd równy wartości tej różnicy.

Podobne zjawisko może wystąpić po uderzeniu pioruna w grunt. Poszkodowanie w wyniku działania napięcia krokowego jest uważane za rodzaj porażenia piorunem. Około połowa wszystkich przypadków porażenia piorunem to właśnie wynik wytworzenia napięcia krokowego.

Jak pomóc osobie porażonej prądem?

Objawy porażenia prądem

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem elektrycznym zależy od jego źródła i mocy. W zależności od mocy przechodzącego przez nas prądu i czasu jego działania mogą pojawić się różne objawy – od lekkiego oparzenia do zatrzymania oddechu i akcji serca. Do najczęstszych objawów należą:

  • wstrząs elektryczny, przejawiający się przerażeniem, apatią lub nadmiernym pobudzeniem, bladością, drżeniem kończyn, nadmiernym poceniem
  • poparzenie – od miejscowego zaczerwienienia do rany oparzeniowej. Warto wtedy przypomnieć sobie ile jest stopni oparzenia i działać podobnie jak w tego typu wypadkach.
  • skurcze mięśni – mogą uniemożliwiać osobie poszkodowanej oderwanie ręki od źródła rażenia. W przypadku silniejszych skurczy może dość nawet do zwichnięcia stawów i złamań kości. Czasem zaburzenie pracy mięśni wpływa też na zaburzenia lub zatrzymanie oddechu i akcji serca.
  • nagłe zatrzymanie krążenia
  • zaburzenia neurologiczne – utrata przytomności, splątanie, niepamięć, zaburzenia orientacji
  • zaburzenia wzroku i słuchu

Te objawy mogą wystąpić przy porażeniu piorunem i prądem niskonapięciowym. Ponadto w wyniku porażenia prądem osoba może zostać odrzucona kilka metrów, co też może się przyczynić do złamań lub uszkodzeń kręgosłupa.

Pierwsza pomoc przy porażeniu

W przypadku porażenia wywołanego zetknięciem z urządzeniem pod napięciem należy odciąć źródło prądu. Kabel o napięciu poniżej 1kV można odsunąć za pomocą nieprzewodzącego narzędzia (odradza się stosowanie gałęzi, gdyż mogą być wilgotne i przewodzić prąd, optymalne będzie narzędzie gumowe lub z innego materiału syntetycznego). Następnie musimy udzielić pierwszej pomocy zgodnie z zaobserwowanymi objawami.

Jeżeli osoba jest przytomna i oddycha, to opatrujemy rany i oparzenia. Lekkie porażenia prądem mogą wywoływać ból o różnym nasileniu. Poza tym bolesne są miejsca, w których doszło do uszkodzenia tkanki. Podstawa to wiedzieć jak złagodzić ból po oparzeniu. Podobnie jak w innych przypadkach oparzeń, po prostu chłodzimy miejsce wodą przez 5 minut i zakładamy jałowy opatrunek. Czasem uszkodzenie tkanek jest bardzo poważne, wówczas trzeba zabezpieczyć ranę, a resztę zostawić lekarzowi.

opatrywanie rany osoby porażonej prądem, jakie są objawy i skutki porażenia prądem elektrycznym
Jak pomóc osobie, która została porażona prądem, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która została porażona prądem

Jeżeli ubranie tli się na poszkodowanym, to należy je ugasić kocem lub innym materiałem i zdjąć. Tak jak przy oparzeniach każdego innego rodzaju – nie zrywamy ubrania wtopionego skórę. W przypadku pojawienia się ran postępowanie jest takie jak przy każdych innych otwartych uszkodzeniach skóry – trzeba je zdezynfekować i opatrzyć.

Żeby pomóc osobie porażonej prądem, która straciła przytomność, trzeba sprawdzić, czy oddycha i nie ma żadnych przedmiotów w ustach. W razie braku oddechu przystępujemy do resuscytacji. Jeśli osoba jest nieprzytomna, ale oddycha i nie ma uszkodzeń kręgosłupa, to powinno się ją ułożyć w pozycji bocznej.

Zawsze w takich przypadkach wzywamy pogotowie, ponieważ nawet przytomna ofiara porażenia piorunem może mieć poważne uszkodzenia wewnętrzne.

Jeżeli nie mamy dostępu do głównego wyłącznika, to należy użyć materiału izolacyjnego (guma, polipropylen) i z ich pomocą spróbować oddzielić poszkodowanego od źródła prądu. W wypadku porażenia prądem powyżej 30kV nie można zbliżać się do poszkodowanego. Można tylko zawiadomić odpowiednie służby. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co zrobić, gdy złapie nas burza w lesie.

Jak postępować z prądem elektrycznym

Rozumiejąc, jak działa prąd elektryczny i zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, możemy uniknąć wielu wypadków. Szczególnie ważna jest wiedza o prawidłowym postępowaniu podczas burzy. Nie chowamy się pod drzewami ani słupami, nie kładziemy się też na ziemi. Optymalna postawa, jeżeli zastanie nas burza na otwartej przestrzeni, to przykucnąć (najlepiej w zagłębieniu). Można schować się w samochodzie, ale pamiętajmy, że przejście do pojazdu oznacza narażenie na uderzenie pioruna lub porażenie po wystąpieniu napięcia krokowego.

Unikamy dotykania gniazdek i urządzeń elektrycznych mokrymi rękami. Każde urządzenie elektryczne, które chcemy wyczyścić lub sprawdzić odłączamy od prądu. Prace z siecią domową najlepiej zostawić elektrykowi, jeżeli nie mamy odpowiedniego przeszkolenia.

W niektórych zakładach pracy porażenie prądem, tak jak oparzenie chemiczne czy uszkodzenia mechaniczne należą do ryzyka zawodowego. W tym przypadku informację o zasadach BHP i jak udzielić pierwszej pomocy zapewnia pracodawca.

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem może uratować życie lub wyraźnie zmniejszyć skutki zdarzenia. Warto zapoznać się z jej zasadami, żeby móc je zastosować w razie wypadku.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny