Niebezpieczna pluskwa domowa

W latach 20 ubiegłego wieku pluskwa domowa była nie lada problemem i występowała niemal wszędzie. Owad został już prawie wytępiony w krajach wyżej rozwiniętych, jednak od kilku lat zauważa się jego powrót w całej Europie. Jak wygląda pluskwa domowa? To niewielki robaczek, który osiąga maksymalnie około 4 mm długości i około 2 mm szerokości. Ma spłaszczone ciało i byłby pewnie niewidoczna, gdyby nie jej ciemnobrązowe ciało.

Insekty żyją na każdej wysokości. Bez problemów przemieszczają się do wyżej położonych mieszkań. Pluskwy chowają się w tapicerkę mebli, zamieszkują materac, szafki nocne i przestrzenie pod listwami przypodłogowymi. Wychodzą na żer w nocy, więc trudno je przyuważyć w ciągu dnia. Bardzo często mieszkańcy w ogóle nie zauważają obecności swoich małych współlokatorów, dopóki nie zostaną pogryzieni. Jednak nawet wtedy nie zawsze jest pewność, że problemem jest naprawdę pluskwa domowa.

Ugryzienia są drobne i czerwone, najczęściej pojawiają się na większej nieowłosionej powierzchni ciała, jak plecy czy brzuch. Z reguły pojawiają się po trzy wypryski obok siebie. Jednakże ugryzienia nie są na tyle charakterystyczne, by mieć pewność, że przyczyną są pluskwy. Bardzo często lekarze diagnozują uczulenie na proszek do prania bądź po prostu reakcję alergiczną na jedzenie czy pyłki.

Pluskwy łóżkowe, czyli skąd się biorą w domu?

Przede wszystkim należy obalić mit: pluskwy nie pojawiają się w brudnych, zapuszczonych mieszkaniach. Tak naprawdę dla nich to, czy jest wysprzątane, czy nie, nie ma najmniejszego znaczenia. Pluskwy domowe mogą przedostać się do ciebie na dwa sposoby – przejść od sąsiadów bądź zostać przyniesione na ciele.

Pluskwy domowe bardzo często chowają się w materacach w hostelach i hotelach. Czasami żyją także w wyściółkach foteli starszych pociągów czy autobusów. Możesz nawet nie zostać pogryzionym, a i tak przynieść do mieszkania kilka sztuk na ubraniach lub na ciele. Mogą także schować się w twoim bagażu. Czasami zostają przytransportowane przez zwierzęta domowe. Początkowo, jeśli jest ich mało, nie stanowią większego problemu i nawet nie będziesz wiedział, że są w mieszkaniu. Jednak szybko się rozmnażają i błyskawicznie staną się ogromnym kłopotem.

Pluskwa domowa w mieszkaniu może zostać przyniesiona przez zwierzęta, albo z ubraniami z różnych hoteli. Drobne insekty mogą być bardzo uciążliwe.
Jak wygląda pluskwa domowa? Zobacz, jak rozpoznać te małe insekty

Zwalczanie pluskiew w domu

Jak pozbyć się pluskiew? Zwalczanie pluskiew nie jest takie łatwe. Kiedy jest ich niewiele, można to zrobić szybko i jest szansa, że nie powrócą. Jeśli jednak insekty się rozmnożą, staną się bardziej kłopotliwe i bardziej niebezpieczne. W tym wypadku zwalczanie pluskiew wiąże się z wyrzucaniem mebli i gruntownym remontem.

Przede wszystkim dlatego, że tak naprawdę z gąbki materaca czy poduch kanapy bardzo trudno jest wytępić wszystkie pluskwy. Na dodatek samice składają jajka, które nie poddają się ani domowym sposobom, ani środkom chemicznym. Okazuje się, że najprostszym sposobem na pluskwy jest wyrzucić mebel, w którym mają gniazdo. Z tego względu, jeśli pogryzą cię pluskwy łóżkowe, od razu wymień materac. Prawdopodobnie nie da się ich wytępić, a nie ma sensu ryzykować powtórnego pogryzienia.

Domowe sposoby na pluskwy są nieliczne. W zasadzie wskazuje się tylko na to, że owady te nie znoszą zapachu liści orzecha włoskiego, więc porozkładanie ich po mieszkaniu może pomóc, źle reagują także na olejek lawendowy. Ponadto należy dokładnie wyczyścić mieszkanie, odkręcić listwy przypodłogowe i posprzątać pod nimi. Dobrze sprawdzi się mop parowy lub parownica do czyszczenia fug. Wysoka temperatura zabija pluskwy na każdym etapie rozwoju.

Jeśli takie domowe sposoby okażą się nieskuteczne, należy zamówić zwalczanie pluskiew w profesjonalnej firmie. Jednak dezynsekcja nic nie da, jeśli nie podda się jej cały blok, a przynajmniej całe piętro. Dlatego o pluskwach trzeba natychmiast powiadomić spółdzielnię. Jeśli owady zamieszkały pod podłogą, niestety trzeba będzie ją zerwać przed pierwszą dezynsekcją. Zabieg należy powtórzyć kilka razy, ale warto, ponieważ jest naprawdę skuteczny i na długo zwalcza pluskwy.

ikona podziel się Przekaż dalej