Rejestracja bez zmiany tablic – kiedy będzie możliwa?

Już w 2020 roku portale motoryzacyjne obiegła wieść, że możliwe będzie przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic. Niestety była to tylko część prawdy. Rzeczywiście 4 grudnia tamtego roku wprowadzono pakiet deregulacyjny dla kierowców. Jednak pewne zmiany wymagają osobnego rozporządzenia ministra. Wynika to z potrzeby wdrożenia niezbędnych rozwiązań technicznych, dostosowanych do nowej sytuacji prawnej. Dlatego na możliwość przerejestrowania bez zmiany tablic po zakupie auta trzeba trochę poczekać.

Na początek warto przyjrzeć się innym zmianom dla kierowców, które weszły w życie z pakietem deregulacyjnym:

  • Nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego, jeśli skończy się miejsce na pieczątki. Jeśli nastąpi zmiana właściciela, to stary dowód można przekazać kupującemu. Nie musisz go też wozić ze sobą, bo dane są zapisane w systemie informatycznym.
  • Nie musisz przeprowadzać rejestracji w urzędzie przypisanym do miejsca zamieszkania.
  • Samochód posiadający wnękę na dużą tablicę z zamontowaną małą tablicą nie przejdzie przeglądu technicznego.
  • Zamiast prawa jazdy możesz korzystać z usługi w aplikacji mObywatel.

To na razie wszystkie najważniejsze zmiany, które weszły w życie 4 grudnia 2020 roku.

Rejestracja samochodu na starych zasadach

Chociaż obowiązują stare przepisy, to w pewnych przypadkach tablice zostają. Jakie warunki trzeba spełnić?

Pozostawienie tablic jest możliwe przy kupnie pojazdu, jeżeli wyróżnik powiatu na tablicy jest zgodny z miejscem zamieszkania kupującego. Czyli jeżeli mieszkasz w tym samym powiecie co poprzedni właściciel, to  zmieniasz tylko naklejkę legislacyjną.

Po zmianie właściciela normalna procedura przerejestrowania jest następująca

  • W ciągu 30 dni od momentu zakupu pojazdu należy go zarejestrować.
  • W tym celu trzeba zebrać odpowiednie dokumenty: Wniosek o przerejestrowanie auta, aktualny dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, dowód potwierdzający własność, stare tablice rejestracyjne. Jeżeli została wydana, to również kartę pojazdu.
  • Poza tym konieczne jest przedstawienie do wglądu: potwierdzenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej, dokumentu tożsamości nowego właściciela oraz dokument świadczący o wykupieniu OC.

Koszt opłaty komunikacyjnej to zaledwie 2 zł. Dopóki konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych przy kupnie, opłata za nowe tablice wynosi 80 zł. Dodatkowo powinniśmy się liczyć z takimi opłatami jak pozwolenie czasowe (dopóki nie uzyskamy stałego dowodu rejestracyjnego) – 13,50, naklejka legislacyjna – 31 zł, dowód rejestracyjny – 54 zł.

Mężczyzna przegląda dokumenty, wniosek o przerejestrowanie samochodu, jaka jest cena przerejestrowania pojazdu
Procedura przerejestrowania samochodu po zmianie właściciela, przerejestrowywanie samochodu na starych zasadach

W sumie podczas rejestracji samochodu po zakupie z drugiej ręki liczymy się z kosztem ok. 180 zł. Jednak warto pamiętać, że niezgłoszenie pojazdu i brak przerejestrowania do 30 dni po kupnie są traktowane jako wykroczenie. Kara za zwlekanie z rejestracją po zakupie pojazdu kosztuje kierowcę do 1000 zł. Z jednej strony mamy więc ułatwienia, z drugiej trzeba się liczyć z surowszym traktowaniem w razie niedostosowania do obowiązujących przepisów.

Procedura trochę kosztuje, ale jest prosta. Jeżeli wiesz np. jak zarejestrować kartę sim, to poradzisz sobie z przerejestrowaniem samochodu.

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic

Wymiana tablic rejestracyjnych przy rejestracji auta jest dodatkowym problemem i kosztuje. Dlatego tak wielu kierowców czeka na wprowadzenie rozporządzenia, które umożliwi ich pozostawienie. Ponieważ zbliża się koniec roku, możesz poczekać z zakupem auta, żeby uniknąć kosztu wymiany tablic.

Jak będzie wyglądało przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Prawie tak samo, jak dotychczas. Zgłaszamy zmianę właściciela i przeprowadzamy przerejestrowanie w ciągu 30 dni od zakupu. Nie musimy robić tego w swoim powiecie, ale np. w miejscu tymczasowego zamieszkania. Z potrzebnymi dokumentami zgłaszamy się do urzędu.

Jeżeli kupujemy pojazd ze starymi tablicami na czarnym tle, to ich pozostawienie nie będzie możliwe. To samo dotyczy „blach” z nieczytelnym napisem. Wówczas potrzebne jest ich wymienienie ze względu na dostosowanie do współczesnych wymogów technicznych.

Jeszcze warto dodać jedną ważną informację odnośnie wymiany tablic rejestracyjnych - tablice zostają tylko, jeżeli auto zostało zakupione w Polsce. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyrejestrować samochód po sprzedaży.

Możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych to nie jedyne udogodnienie, na jakie czekają kierowcy w związku z pakietem deregulacyjnym. Już teraz zmiana obowiązku rejestracji w powiecie zamieszkania oraz zwolnienie z konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego ułatwiły całą procedurę. Czy w takim razie kupno samochodu będzie jeszcze łatwiejsze? Tak, ale nie oczekujmy tego w najbliższym roku. Możliwe, że wymiana tablic rejestracyjnych będzie konieczna dla wszystkich kierowców. Taki wniosek złożyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych. Wówczas nowe prawo można by wprowadzić dopiero po ogólnokrajowej wymianie.

ikona podziel się Przekaż dalej