Ugryzienia różnych owadów – charakterystyka

Ugryzienie muchy końskiej, kleszcza i pluskwy

Objawy ukąszeń różnego typu owadów mogą być podobne. Jednak ugryzienie muchy końskiej czy kleszcza różni się znacząco od ukąszenia pluskwy domowej. To pierwsze wygląda jak bąbel, czasem wyraźnie widać nadgryzienie naskórka. Po ugryzieniu muchy końskiej dziecko będzie miało bolesny, twardniejący bąbel z możliwym rumieniem. Ugryzienie kleszcza jest natomiast najczęściej jednorazowe. Jeżeli wdała się borelioza, to wokół powstaje charakterystyczny okrągły rumień. Często zdarza się też, że nakrywamy owada na gorącym uczynku. Z ugryzieniem muchy końskiej i kleszcza raczej zetkniemy się poza domem.

Niektórzy obawiają się gryzienia ze strony żuków domowych. Nie powinniśmy się obawiać takich żuków jak mącznik młynarek. Jest to robak podobny do karalucha, którego larwy żerują w suchej żywności. Mocne szczęki mącznika młynarka nadają się głównie do przegryzania opakowań. Skoro już mowa o karaluchach, to ani one, ani inne owady podobne do prusaków raczej nie atakują ludzi. Za to zanieczyszczają żywność, są więc w inny sposób niebezpieczne.

Ukąszenia pluskiew a ukąszenia pcheł i komarów

Owadami, które mogą pić naszą krew, również w domu są pchła i komar. Dodatkową przeszkodę w rozpoznaniu ugryzień stanowi podobieństwo między bąblami po komarze, pchłach i pluskwach. Ugryzienie komara wygląda jak mały bąbel, jest zaczerwienione i mocno swędzi. Patrząc na ugryzienie pluskwy u dziecka lub u dorosłego zauważymy jednak charakterystyczny potrójny ślad. To ten ostatni jest sygnałem alarmowym. Najczęściej drobne obrzęki są ułożone w jednym rzędzie po trzy lub więcej. Charakterystyką ukąszeń pluskiew jest m.in. to, że długo się utrzymują. W przeciwieństwie do śladów po komarze, które potrafią zniknąć po kilku godzinach.

Kolejny ważny ślad po pluskwach to miejsce, w którym ukąszenia pojawiają się na ciele. Ponieważ żerują one w łóżkach i materacach, najczęściej między godziną 24 a 5 rano, to mają dostęp do naszych pleców, karku, nóg. Tu należy szukać pamiątki po pluskwie. Niestety z tego samego powodu ślady ugryzień można łatwo pomylić z alergią.

Dla porównania ukąszenia pcheł to duża ilość małych czerwonych punkcików, bez opuchlizny. Najczęściej nie występują na całym ciele, tylko w dolnych partiach nóg.

Co robić, kiedy zauważymy ugryzienia pluskiew?

Odnaleźć sprawców ukąszeń

Zauważyliśmy ugryzienie pluskwy u dziecka, ale nie jesteśmy pewni czy to faktycznie pluskwa? Żeby rozpocząć skuteczne leczenie, trzeba się upewnić. Dlatego po zauważeniu ugryzień trzeba poszukać pluskwy domowej. Nie jest to trudne, jeżeli mamy porządek w mieszkaniu. Wystarczy poszukać w pobliżu łóżka osoby pogryzionej. Najczęstsze miejsca przebywania pluskiew to:

  • łóżko,
  • materac,
  • podłoga pod łóżkiem,
  • ściana,
  • zakamarki za naderwaną tapetą itp.

W przeciwieństwie do moli czy karaluchów nie znajdziemy pluskiew ani w żywności, ani w szafie z ubraniami, ponieważ żywią się wyłącznie krwią.

Dorosła pluskwa wygląda nieco podobnie do kleszcza lub małego pluskwiaka, jest ciemnobrunatna, ma spłaszczone ciało, dorasta do 5-6 mm długości. Nienajedzona ma nieco owalny odwłok. Jajeczka pluskiew wyglądają jak małe, blade kulki.

Zniszczyć gniazda pluskiew

Niezależnie od tego, kiedy zaczniemy leczyć ugryzienie pluskwy u dziecka, trzeba natychmiast postarać się zmniejszyć ich populację i ryzyko kolejnego ukąszenia. Można zacząć od domowych sposobów. Przede wszystkim wyprać pościel w gorącej wodzie, najlepiej przeprasować ją żelazkiem z gorącą parą. Łóżko odkurzyć (a jak się da wymienić).

O ile to możliwe warto też zamienić tapetę (najlepiej po prostu pomalować ścianę farbą).

W skrajnych przypadkach wzywamy ekipę DDD, która w sposób profesjonalny poradzi sobie z gniazdami pluskwy domowej. Warto tylko zwrócić uwagę na unikanie używania gazu, zwłaszcza w pomieszczeniu gdzie śpi dziecko. Dobrą alternatywą jest natomiast zamgławianie.

Pluskiew na tkaninie, a także informacje, jak wygląda ugryzienie pluskwy u dziecka, czyli jak rozpoznać ukąszenia przez pluskwy
Ugryzienie przez pluskwy, czyli jak wygląda ugryzienie przez pluskwy u dziecka oraz leczenie i rozpoznanie śladów ukąszeń

Wspominając o pluskwach i ich zwalczaniu trzeba powiedzieć jeszcze o tym, skąd się biorą. Mogą zostać przywiezione z noclegu w hotelu, u znajomych, ale możliwe też, że przechodzą od sąsiada. Wówczas trzeba go zawiadomić o problemie i nakłonić do zwalczenia owadów także w jego mieszkaniu. Niezależnie od tego warto uszczelnić przejścia między mieszkaniami, żeby żadne szkodniki się do nas nie przedostały. Inaczej możemy długo i bezskutecznie walczyć z tymi pasożytami. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co zrobić z opuchlizną po ukąszeniu owada.

Leczenie ugryzień pluskwy

Objawy pogryzienia mogą być bardzo różne. Każdy organizm reaguje inaczej. Na ciele niektórych osób w ogóle nie widać nawet małych bąbli. U innych może wystąpić reakcja alergiczna o różnym stopniu nasilenia. Sposoby leczenia będą więc zależeć od tego, jak dany organizm reaguje na ukąszenia. Do podstawowych objawów należą wymienione wcześniej bąble. Głównym problemem jest dokuczliwe swędzenie. W tym przypadku wystarczy przetrzeć ślad spirytusem. Można też zastosować prosty miejscowy lek na ukąszenia, który dostaniemy w każdej aptece.

Czasem do objawów dochodzi złe samopoczucie np. mdłości, podniesiona temperatura, zawroty głowy. Jednak taka reakcja po pluskwach jest niezwykle rzadka. Częściej jest to tylko bardziej rozległy ślad po pogryzieniu, który wygląda trochę jak po silnym poparzeniu pokrzywami. W jednym i drugim przypadku można zacząć leczyć za pomocą leku antyhistaminowego lub wapna. W przypadku objawów szoku anafilaktycznego trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza.

Niektórzy obawiają się chorób zakaźnych przenoszonych przez pluskwy. Nie ma potwierdzenia, że owady te rzeczywiście przenoszą jakiekolwiek bakterie i wirusy. Podejrzewa się, że mogą zarażać gronkowcem złocistym. Jeżeli ty lub twoje dziecko zostaliście pogryzieni przez pluskwy, to warto obok leczenia ugryzień zrobić sobie badania na zakażenia przenoszone przez insekty pijące krew. Zarówno gronkowca, jak i inne choroby tego typu (np. boreliozę) trzeba potem długo leczyć. Zwłaszcza w przypadku tego pierwszego dobranie właściwego leku jest bardzo trudne. Natomiast boreliozę należy leczyć jak najszybciej, wtedy są szanse na szybkie zlikwidowanie bakterii.

Niebezpieczne czy nie pluskwy są jednak przede wszystkim dokuczliwym pasożytem, który nie pozwala nam spokojnie spać i powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dlatego warto jak najszybciej się ich pozbyć.

ikona podziel się Przekaż dalej