Jak wygląda wizyta u psychologa? Opisujemy całą wizytę krok po kroku
Nie możesz poradzić sobie ze swoimi problemami psychicznymi i postanowiłeś, że udasz się do psychologa? Sesja u psychologa jest tym, czego wiele osób się obawia. Wizyta u psychologa zawsze wzbudza pewnego rodzaju niepokój i lęk. Jak wygląda wizyta u psychologa, w czym pomoże psycholog i o co może zapytać? Podpowiadamy, czego możesz się spodziewać na pierwszej wizycie!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Psycholog a psychoterapeuta
Niedługo pierwsza wizyta u psychologa. Zapisałeś się, bo odczuwasz problemy z radzeniem sobie z niektórymi emocjami? Nie możesz nad nimi zapanować lub nie masz wsparcia, by dać radę? A może metody, jakimi się wspierałeś, nie przynoszą rezultatu i wszystko zaczyna się komplikować? Właśnie od tego wszystkiego jest… psycholog. Powinien on znaleźć źródło problemu i pomóc się z nim uporać. Warto jednak już na wstępie potrafić rozróżnić, czym jest wizyta u psychologa, a czym wizyta u psychoterapeuty.
Otóż, psycholog to magister kierunku psychologii. Z kolei psychiatra to osoba po ukończeniu medycyny – a więc, lekarz. Psycholog nie będzie mógł przepisać żadnych leków (np. na depresję), ale psychiatra już jak najbardziej. Oczywiście, jeden i drugi specjalista współpracują ze sobą. Możesz np. zapisać się do wybranego psychologa na terapię, a na pojedyncze wizyty chodzić do psychiatry – chociażby po to, by móc otrzymać receptę na leki. W odróżnieniu od psychologa, psychiatra nie zajmuje się prowadzeniem terapii – on przepisuje leki po diagnozie i opracowaniu konkretnej metody leczenia pacjenta. Może pracować zarówno w prywatnym ośrodku, jak i na oddziale szpitala psychiatrycznego. Oczywiście, psychiatra może odesłać daną osobę do psychologa – jeżeli uzna, że będzie mu taka wizyta potrzeba.
Pamiętaj, że psychoterapeuta będzie miał o wiele lepsze przygotowanie praktyczne, jak np. absolwent psychologii, który dopiero co skończył studia. Jeśli masz naprawdę poważny problem, lepiej postawić będzie na osobę, która skończyła szkołę psychoterapii. Wizyta u psychoterapeuty może być także konieczna, gdy zmagasz się chociażby z ciężką depresją. Jak wygląda pierwsza wizyta i korzystanie z pomocy psychologicznej?
Pierwsza wizyta u psychologa
Jeśli już posiadasz wybranego specjalistę, będziesz musiał pomyśleć nad swoimi oczekiwaniami wobec niego. Nie jest łatwo nazwać konkretny problem, jaki posiadasz? A może „coś w głowie” uniemożliwia codzienne funkcjonowanie? Właśnie dlatego trzeba udać się do psychologa! Po pierwszej wizytacji efektów spektakularnych… nie będzie – terapeuta będzie bowiem zbierał jedynie informacje o pacjencie. Może mu wówczas zaproponować plan wspólnej pracy. To dzień, kiedy będziecie mogli dograć zasady współpracy – np. ustalić częstotliwość spotkań. Dzięki pierwszej wizycie dowiesz się, czy dany psycholog jest „dobry” – to znaczy, czy czujesz się przy nim bezpiecznie. A więc, jest to wyłącznie spotkanie informacyjne. Nie zastanawiaj się raczej, o co pyta psycholog podczas pierwszej wizyty – bo to pacjent będzie najwięcej mówił tego dnia.
Nie masz powodu do obaw przed pierwszą wizytą. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa – wszystko po to, by zachować między klientem a sobą czysty kontakt. Nie ma mowy, że psycholog podda problem pacjenta diagnozie – zwłaszcza, gdy pacjent nie wyraził na to zgody. Mimo, że pierwsza wizyta niewiele wniesie w zmianę życia, warto się przemóc i udać na kolejne spotkanie. Wówczas zacznie się pełna terapia – gdy psycholog chociaż trochę pozna problem swojego klienta.
Rozmowa z psychologiem
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Nie zapominaj o tym, że na pierwszym spotkaniu psycholog nie będzie chciał od swojego pacjenta konkretnych odpowiedzi czy zachowań. Pierwsza wizyta to konsultacja z psychologiem, gdzie poznaje on problem i ustala sposób radzenia sobie z nim. Psycholog będzie zatem głównie słuchał, choć może zadać również pytanie typu:
- Jakie masz oczekiwania wobec
niego?
- Czego spodziewasz się po terapii?
- Co chciałbyś osiągnąć dzięki wizytom?
- Jakie jest tło problemu?
- Jakie masz relacje rodzinne?
- Jaką posiadasz sytuację w pracy?
Rozmowa z psychologiem posłuży dobraniu konkretnej terapii, w celu dopasowania jej pod problem pacjenta. Oczywiście, najczęściej potrzeba będzie na to o wiele więcej, jak tylko jednego spotkania. Czasem jedna sesja u psychologa to zdecydowanie za mało, by wniknąć w problem i poznać wszystkie szczegóły. Żeby jednak przebiegała już od samego początku jak najbardziej efektywnie, warto będzie mówić terapeucie prawdę i, kiedy trudno będzie o czymś opowiedzieć, zaznaczyć mu o tym. Z całą pewnością psycholog to uszanuje i nie zmusi do odpowiedzi. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania albo wątpliwości, zgłaszaj to od razu psychologowi. Nie może się on bowiem wszystkiego domyślać – a więc, warto się przed nim otworzyć.
Wizyta u psychologa – co jeszcze trzeba wiedzieć?
Jak już wspominaliśmy, pierwsze spotkanie u psychologa bardzo często budzi różne emocje. U jednych budzi nadzieję, ciekawość i radość, jednak u drugich niepokój, wstyd bądź smutek. To zrozumiałe, bo sprawy omawiane z psychologiem są szczególnie ważne w życiu pacjenta. A może masz wrażenie, że nie poruszyłeś bardzo ważnej kwestii? Zdarza się często, że na pierwszym spotkaniu nie dasz rady omówić wszystkiego. Przedłużanie pierwszej wizyty jednak nie ma kompletnie sensu, po nie wpłynie to na poprawę skuteczności konsultacji. A więc, nie złość się na terapeutę, że czas sesji się skończył – tu nie chodzi o jego obojętność czy też wyrachowanie. Musisz wszystko ułożyć sobie w głowie i umówić się na kolejną wizytę. Warto pracować nad problemem systematycznie, a nie wykładać wszystko „na stół”.
Spotkania z psychologiem odbywają się najczęściej raz w tygodniu. Podczas pierwszej wizyty warto będzie omówić długość terapii, jaką przewiduje psycholog. Można umówić się na wizyty u psychologa np. przez okres kilku tygodni bądź miesięcy – tutaj nie ma sztywnych zasad. Decyzja w dużej mierze zależeć będzie od tego, czego konkretnie oczekujesz od psychologa oraz od rodzaju terapii, jaką będzie stosował specjalista.