Skąd się biorą wszy i jak się można zarazić wszawicą?

Nie da się ukryć, że wszy i wszawica to wciąż wstydliwy temat, gdyż pokutuje przekonanie, że z problemem tym spotykają się osoby niedbające o higienę. Nic bardziej mylnego. Pasożyty takie jak wszy chętnie zagnieżdżają się na jakiejkolwiek głowie, także tej czystej. Nie ma zatem znaczenia to, jak często myje się włosy, a nawet to, czy w danym momencie są przetłuszczone. Wpływu na wystąpienie wszawicy nie ma także rodzaj włosów, ich długość, gęstość czy kolor. Słowem, każdy jest narażony na to, że osobniki pojawią się na jego głowie.

Wszawica jest chorobą zakaźną, więc łatwo się rozprzestrzenia i łatwo ją „złapać” poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która już ma wszy.

Co warte odnotowania, wszy nie mają zdolności latania, gdyż nie zostały wyposażone przez naturę w skrzydełka. Nie skaczą także jak pchły. Zatem przenoszą się przez bezpośredni kontakt, czyli zetknięcie główek podczas zabawy czy też przez noszenie tej samej czapki lub używanie tych samych szczotek i ozdób do włosów.

Jak wygląda wsza i gnidy?

Wesz ludzka czy też tak zwana wesz głowowa to pasożyty, których jedynym żywicielem w przyrodzie jest człowiek. Pojawia się w sporych skupiskach ludzi, więc atakuje masowo, gdyż łatwo się przemieszcza. Wesz głowowa to nie jedyny rodzaj, gdyż spotkać można jeszcze (choć znacznie rzadziej) wesz łonową czy wesz odzieżową. Jednak to wesz ludzka występuje najpowszechniej. Coraz częściej spotykana jest krajach wysoko rozwiniętych, choć mylnie jest kojarzona z biednymi krajami i ubóstwem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kurzajkach na palcu?

Jak wygląda wsza? Wszy wyglądają jak małe robaczki o wielkości zaledwie 2 lub 3 mm. Mowa tutaj o dorosłych osobnikach męskich, więc niedojrzałe wszy wyglądają na jeszcze mniejsze. Samice przybierają nieco większe rozmiary. Wszy mają barwę od bezbarwnej, kiedy trudno zauważyć je na skórze głowy, przez brązową, do czarnej. Nie posiadają skrzydeł.

Wesz ludzka to pasożyt silnie spłaszczony grzbietowo-brzusznie z krótką głową i osadzonymi na niej czułkami. Tułów wszy jest ponad dwukrotnie dłuższy od głowy, a wychodzą z niego trzy pary odnóży.

Gnidy to nie to samo, co wszy, gdyż tym mianem określa się znoszone przez pasożyty jajka. Szacuje się, że samica wydaje ich około 100. Gnidy przyklejają się do nasady włosa za pomocą specjalnej wydzieliny. Po kilku dniach przeistaczają się w nimfy, a całkowity rozwój następuje w kilkanaście dni.

Jak wygląda ugryzienie wszy?

Wszawica głowy wiążę się z występowaniem nieprzyjemnych objawów. Ugryzienie wszy powoduje uporczywy świąd, a na skórze głowy zaobserwować można grudki i niewielkie bąble, które pozostają po ukłuciu. Ślady mogą pojawić się także na karku.

Jak jeszcze objawia się wszawica u dzieci i jak ją rozpoznać? Na głowie i karku mogą pojawić się ukąszenia przypominające ślady po ugryzieniu komara. Warto być zatem wyczulonym i nie przesądzać z góry, że swędzenie to zapewne objaw ukąszeń latających insektów. Wszawica nie jest trudna do rozpoznania, gdyż zazwyczaj dowiadujemy się o jej wystąpieniu w danym środowisku, na przykład w szkole czy w przedszkolu. Wówczas możemy przyjrzeć się skórze głowy naszego dziecka jeszcze zanim zacznie skarżyć się na objawy. Warto stale monitorować sytuację, czy nie pojawiały się wszy we włosach.

Wszy na kartce i informacje, jak wygląda wsza, a także wszawica u dzieci oraz jak wyglądają gnidy i ich szkodliwość
Jak wygląda wsza i gnidy? Wyjaśniamy, jak rozpoznać wszawicę głowy

Wszawica u dzieci i nie tylko – leczenie

Jak leczyć, a raczej zwalczać wszy we włosach? Aby było to możliwe, najpierw trzeba dokładnie sprawdzić głowę dziecka, a także domowników. Potrzebne do tego będzie naprawdę dobre światło – najlepiej dzienne lub mocne punktowe. Do rozpoznania wszy niezbędny będzie także grzebień o gęsto osadzonych zębach i biała kartka.

Sprawdzanie głowy w poszukiwaniu wszy rozpoczynamy od tylnej części głowy, sprawdzając także kark i uszy. Włosy przeczesujemy w kierunku czubka głowy i czoła, poprzez wykonywaniue około 1,5-centymetrowych przedziałków. Pasma przeczesujemy nad białą kartką od nasady, gdyż to tam mogły zagnieździć się gnidy. Jeśli są obecne na skórze głowy dziecka czy dorosłego, z pewnością będą zauważalne na białej kartce po wyczesaniu.

Leczenie wszawicy przeprowadza się za pomocą leków dostępnych w aptekach bez recepty lub na receptę (wówczas konieczna jest oczywiście konsultacja lekarska). Jednym z nich jest na przykład preparat Nyda Express w aerozolu, którego koszt to około 25 zł za opakowanie 50 ml. W sprzedaży znaleźć można także szampony do włosów przeciwko wszom i gnidom – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można nimi wspomóc doraźnie kurację. Leki na wszawicę można kupić w cenie od około 10 do 30 złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej