Pasożyty u dzieci

Jak pojawiają się w organizmie

Pasożyty to organizmy, które potrzebują innych istot żywych do spełniania funkcji życiowych. Mogą być zewnętrzne, np. różne małe brązowe robaki w domu typu: pchły, pluskwy oraz komary, kleszcze. Poza tym możemy mieć pasożyty wewnętrzne. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z pasożytami wewnętrznymi atakującymi układ pokarmowy i wydalniczy. Są to tasiemce, glista ludzka lub owsiki. U małych dzieci najczęściej pojawiają się te ostatnie. Rzadziej znajdziemy je u niemowlaka, ponieważ rodzice zwykle dbają o higienę wokół tak małego dziecka. Jednak mogą przejść do organizmu noworodka od matki, jeszcze przed urodzeniem. Są to ciężkie przypadki.

Częstszą przyczyną pojawienia się pasożytów u niemowlaka jest karmienie piersią bez zachowania właściwej higieny. Zwiększone ryzyko jest też tam, gdzie liczba dzieci jest większa. W domach małego dziecka, żłobkach lub po prostu w przypadku zakażenia przejętego od starszego rodzeństwa w wieku przedszkolnym.

U rocznego i starszego dziecka dochodzi do zakażenia owsikami w kontakcie z innymi dziećmi. Maluchy w czasie zabawy w piaskownicy lub w żłobku mogą przenosić między sobą pasożyta.

Robaczyca – jakie są zagrożenia?

Robaczyca wywołana przez owsiki jest najmniej szkodliwa. Jednak wszystkie rodzaje pasożytów wywołują osłabienie organizmu. Przede wszystkim pojawia się brak apetytu, a dostarczone składniki odżywcze nie są wystarczająco przyswajane. Poza tym może się pojawić zapalenie wyrostka robaczkowego i swędzące zmiany skórne. Poważne konsekwencje, zwłaszcza u niemowlaka, może mieć spadek odporności wywołany atakiem robaków. Swędzenie i ból brzucha sprawia też, że niemowlę gorzej śpi i jest niespokojne.

Dużo poważniejsze są zagrożenia wywołane przez glistę ludzką i niektóre rodzaje tasiemca. Glista ludzka nie ogranicza się do jelit. Przemieszcza się po organizmie w czasie swojego cyklu życiowego. Atakuje płuca, wątrobę i układ krwionośny. Dlatego ważne jest ustalenie przyczyn robaczycy u dziecka i podjęcie leczenia adekwatnie do zwalczanego pasożyta.

Jak rozpoznać pasożyty

Robaczyca – ogólne objawy

Powiedzieliśmy już o braku apetytu i bólu brzucha u dzieci. Charakterystyczna jest też bladość skóry i podkrążone oczy, wywołane zmniejszonym przyswajaniem składników odżywczych. Dodatkowo mogą się pojawić objawy skórne t.j. zaczerwienienie, wysypka. Zwykle identyfikujemy je jako drobne bąble na skórze jak po oparzeniu pokrzywą lub przypominające uczulenie.

Poza tym przy pasożytach jelitowych trudno jest odróżnić objawy od alergii pokarmowych. Dlatego warto obserwować czy pojawiły się robaki w kupce u dziecka. Jak je rozpoznać napiszemy dalej. Dobrym pomysłem w razie podejrzenia robaczycy jest też przeprowadzenie badań posiewowych. U niemowlaka można pobrać próbkę kupki z pieluchy i zapakować w sterylny pojemnik, który dostaniemy w aptece.

Jak wyglądają robaki w kale u dziecka?

Przejdźmy teraz do najważniejszej części naszego artykułu – jak wyglądają robaki w kale u dziecka. Nie zawsze możliwe jest dostrzeżenie pasożytów w kupie. Jednak może to być jeden ze sposobów potwierdzenia robaczycy. Zwłaszcza jeżeli wygląd robaków w kupce będzie się zgadzać z innymi objawami. To dobra weryfikacja, jeśli zamierzamy leczyć dziecko na własną rękę. Obecność robaków w kupie u małych dzieci oznacza, że zarażenie pasożytami jest już na zaawansowanym poziomie.

Na początek dobrze będzie się zorientować, jak wyglądają różne rodzaje pasożytów jelitowych. Najlepiej sięgnąć po zdjęcia w internecie. Będziemy mieli wówczas pojęcie o różnicach między np. tasiemcem a owsikami. Obleńce i płazińce to typowe robaki. Są białe, ponieważ nie potrzebują zabarwienia. Między poszczególnymi robakami są wyraźne różnice:

  • Owsik – należy do małych nicieni. Samiec dorasta do 3 mm, samica do 1 cm. Samice składają jajeczka w okolicach odbytu. Po wykluciu larw żywiciel odczuwa swędzenie i drapiąc się, przenosi larwy na ręce. W kupie czasami można dostrzec wiele małych robaczków. Są to samice.
  • Glista ludzka – są dużo większymi, białymi nicieniami. Dojrzała samica może dorastać do ok. 40 cm długości. Chociaż należy do pasożytów jelitowych, to w organizmie atakuje też układ krwionośny i płuca. Larwa potrzebuje zwiększonej ilości tlenu do osiągnięcia dojrzałości. Na zdjęciach wyraźnie zobaczymy, że jest to spory robak. Trudno nie zauważyć go w kale. Niestety oznacza to, że zarażenie jest już w stadium zaawansowanym.
  • Tasiemiec – jest długim, płaskim płazińcem. Na ciele widać charakterystyczne segmenty. W kale możemy zauważyć całego tasiemca (oznacza to, że się go pozbyliśmy) lub jego fragmenty. Podobnie jak w przypadku innych pasożytów warto skorzystać ze zdjęć dla porównania. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na pasożyty w organizmie.

Leczenie robaczycy

Brak apetytu, nudności, ból brzucha, a także nieodpowiednie wchłanianie składników odżywczych mogą wpłynąć bezpośrednio na rozwój dziecka. Z całą pewnością pogarszają jego ogólne zdrowie. Dlatego konieczne jest wyleczenie robaczycy. Wiedząc, jak wyglądają robaki w kale u dziecka i jakie są objawy ich działania, możemy podjąć leczenie. Robaczycę można próbować leczyć domowymi sposobami. Jednak lepiej, jeżeli zajmie się tym lekarz. Zwłaszcza jeżeli pasożyty pojawiły się u rocznego lub młodszego dziecka. Podjęcie leczenia samemu może być zbyt ryzykowne.

U dorosłych można spróbować ziół t.j. czarnuszka, tymianek, wrotycz oraz niektórych przypraw czy pokarmów np. czosnku, orzecha włoskiego, goździków. Każdy z tych składników powinien być podawany według przepisu. Na przykład wrotycz stosujemy w postaci naparu. Tujon, który likwiduje robaki w organizmie, jest jednak również trucizną dla człowieka, dlatego trzeba uważać z dawkowaniem.

Istnieje wiele preparatów ziołowych, które dostaniemy w aptece. Możemy nimi leczyć na własną rękę, byle stosować się do wskazówek na opakowaniu.

Poza tym warto podjąć leczenie całej rodziny, ponieważ robaki u przedszkolaka czy rocznego dziecka łatwo przenoszą się na innych domowników. Jeżeli więc zidentyfikujemy objawy lub zauważymy białe robaki w kale u dziecka, to warto wybrać się do lekarza.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej