Jak wyglądają i skąd biorą się rybiki w domu

Rybik, zwany też wilgotniaczkiem lub srebrzykiem jest bezskrzydłym owadem, o charakterystycznym srebrnym pancerzu i wyglądzie przypominającym małą rybkę. Stąd wzięła się jego potoczna nazwa. Rybiki cukrowe najczęściej spotkamy w łazience, ale mogą się pojawić też w pokoju, kuchni czy innych miejscach w domu. Skąd biorą się te owady? Przyciąga je wilgoć i ciepło. Przywędrowały do nas z tropików, dlatego szukają miejsc, które będą im zapewniać podobne warunki.

Cykl rozwojowy rybików jest bardzo powolny. Jedna samica składa najwyżej 20 lat, a larwy osiągają dojrzałość po roku czy nawet trzech latach. To dobra wiadomość, dla tych, których interesuje zwalczanie rybików. Te małe robaki po wytępieniu dorosłych osobników i wysprzątaniu pomieszczenia mają marne szanse na odrodzenie. Jednak tak jak inne robaki domowe mogą się przedostać do nas od sąsiada lub zostać przyniesione z hostelu czy od znajomych. Dlatego dobrze jest czyścić sprzęty i np. prać ubrania zaraz po przyjeździe z wakacji.

Ten łazienkowy robak lubi ciemność i porusza się bardzo szybko. Możliwe więc, że przez długie miesiące nie odkryjemy jego istnienia. Dopiero gdy pojawi się ich trochę więcej, będziemy mogli zauważyć kilka srebrnych robaków uciekających po zapaleniu światła w łazience czy w pokoju.

Jak pozbyć się rybika?

Istnieje wiele sposobów, żeby pozbyć się rybika. Do jego zwalczania można zastosować różne domowe sposoby. Jednym z nich jest ocet na rybiki. Oprócz tego może się przydać domowa pułapka, dzięki której będziemy mogli określić czy jest ich dużo. Podobnie jak pułapka na meszki, prusaki czy owady podobne do prusaków jest tylko częściowym rozwiązaniem. Przede wszystkim można je zwalczyć, odcinając jedzenie i niszcząc warunki, w których się rozmnażają. W tym celu należy często sprzątać zakamarki i wietrzyć pomieszczenia w domu. Jeżeli twoja łazienka jest trudna do wietrzenia, warto przynajmniej czyścić ją odkurzaczem.

Do naturalnych pułapek należy kawałek tektury posmarowanej miodem. Zapach cukru i celulozy przyciąga robaka, a miód uniemożliwia mu ucieczkę.

Ocet na rybiki nie zabija srebrnych robaków, ale je odstrasza. Jest to może jeden z lepszych domowych sposobów na pozbycie się rybików łazienkowych. Oto przepis jak zwalczyć rybika za pomocą octu i dodatków zapachowych:

Weź szklankę octu, wymieszaj z jednym z olejków zapachowych (lawenda, trawa cytrynowa, goździk z grejpfruitem, cynamon) i sokiem z cytryny. Możesz dodać do mikstury również szczyptę cynamonu i trochę suszonego lub świeżego tymianku. Wlej do spryskiwacza i wymieszaj. Teraz możesz opryskać wszystkie kąty kuchenne lub łazienkowe, w których pojawił się choć jeden rybik.

Octu można też użyć przeciw rybikom cukrowym, przemywając nim różne zakamarki łazienki lub innego pomieszczenia w domu. W tym celu mieszamy ocet z wodą i odrobiną soku z cytryny.

Trzecim dobrym sposobem na wykorzystanie octu przeciw rybikom jest zmieszanie go z olejkami zapachowymi i zostawienie miseczki w łazience. Zapach octu i intensywnego olejku eterycznego powinien odstraszyć owady.

Co zrobić, żeby pozbyć się rybików na dobre?

Właściwie już na to pytanie odpowiedzieliśmy. Utrzymanie odpowiedniej czystości i suchości w pomieszczeniach powinno w zupełności wystarczyć, żeby pozbyć się łazienkowego robaka. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli rybiki biorą się w naszym domu od sąsiada, to można dodatkowo poszukać ich przejść. Warto od czasu do czasu wystawić również domową pułapkę. Dzięki temu będziemy mogli się dowiedzieć czy te małe szkodniki nie odwiedzają nas w nocy, kiedy nie widzimy.

Domowy środek na rybiki
Jak z octu zrobić preparat na zwalczanie rybików, gotowe preparaty na pozbycie się rybików, chemia na rybiki

Jeżeli nie uda nam się ze zwalczaniem rybików domowymi, naturalnymi sposobami, to można kupić gotową pułapkę lub specjalny preparat. Zwykle substancje zawarte w takich specyfikach pomagają pozbyć się więcej niż jednego gatunku żerującego w naszej łazience czy w pokoju. Kupiona pułapka jest podobna do domowej pułapki, ale ma silniejsze działanie. Zamiast miodu do unieruchomienia rybików stosuje się specjalny klej. Jeżeli zdecydujemy się zwalczyć rybiki cukrowe środkami chemicznymi, to pamiętajmy, żeby potem umyć łazienkę czy pomieszczenie spryskiwane. Takie preparaty mają silne działanie i trzeba do nich podchodzić ostrożnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z informacjami, skąd się biorą rybiki?

Wybicie lub odstraszenie rybików powinno nam dać spokój na jakiś czas. Zwłaszcza jeśli dodatkowo będziemy wietrzyć pomieszczenie, zaopatrzymy się w pochłaniacze wilgoci i co jakiś czas przemyjemy podłogę wodą z octem. Jeżeli nawet po jakimś czasie pojawi się kilka małych rybików, to takie warunki albo je odstraszą, albo uniemożliwią im rozmnażanie. Poza tym w niewielkiej ilości są one całkowicie nieszkodliwe.

Pamiętajmy, że rybiki, to owady, które często biorą się z naszego zaniedbania pomieszczeń. Dlatego najważniejsze jest dbanie o czystość i przewiew w mieszkaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej