Jak wykorzystać opatrunki ze srebrem? Zobacz, jak działa plaster z jonami srebra
Srebro koloidalne jest właściwie uniwersalnym środkiem antybakteryjnym. Dobrze zastępuje antybiotyk w leczeniu ran, odleżyn czy oparzeń. Dlatego opatrunki ze srebrem są doskonałym środkiem, szczególnie na trudno gojące się rany. Dowiedz się, kiedy i jak stosować opatrunek z jonami srebra.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.
Jak działa srebro koloidalne
Co to jest srebro koloidalne?
Mówiąc najprościej srebro koloidalne to mieszanina cząsteczek srebra i wody destylowanej. Srebro należy do tzw. metali szlachetnych. Ich właściwością jest duża odporność na działanie czynników zewnętrznych. Potrzeba naprawdę specyficznej mieszanki chemicznej lub bardzo wysokiej temperatury, żeby metal szlachetny zmienił swoją postać. Wie o tym dobrze każdy, kto zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest temperatura topnienia złota i srebra.
Jednak srebro koloidalne ma specyficzny stan skupienia zwany koloidem. Jest to rodzaj bardzo zwartej mieszaniny nanocząsteczek. Cząsteczki srebra mierzone w nanometrach są wymieszane z oczyszczoną wodą. Nie tracą jednak swojej struktury, ponieważ nie dochodzi do reakcji jak w przypadku roztworów.
Wśród zwolenników medycyny komplementarnej istnieją zwolennicy czystego srebra koloidalnego i preparatów z jonami srebra. Jony, w przeciwieństwie do atomów o równej liczbie protonów i elektronów, wchodzą w reakcję z innymi cząsteczkami. Badania wykazały, że samo srebro jest neutralne dla ludzkich komórek, natomiast blokuje procesy życiowe wielu bakterii. Związki srebrowe, na przykład często używany azotan srebra (AgNO3), mogą być dla nas toksyczne.
Dlaczego srebro na rany?
Chociaż duże kontrowersje wzbudza wewnętrzne stosowanie srebra, to powszechnie akceptowane są preparaty na rany, oparzenia czy odleżyny. Mogą to być plastry, plastry żelowe, piankowe lub gaza. W zależności od potrzeb pacjenta wybiera się najlepiej odpowiadającą formę opatrunku.
Głównym zadaniem opatrunków i plastrów żelowych ze srebrem jest ochrona przed zakażeniami. Jony srebra wchodzą w reakcję, która zabija bakterie i grzyby. Są też skuteczne przeciw niektórym wirusom. Z tego powodu są uznawane za najlepszą alternatywę dla antybiotyków. Zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z bakteriami antybiotykoopornymi. Mogą jednak działać uczulająco na skórę. Dlatego każdy powinien indywidualnie wypróbować czy kompresy z jonami srebra będą dla niego najlepszym rozwiązaniem.
Dodatkowo tworzenie warstwy ochronnej i zatrzymanie rozwoju bakterii sprzyja szybkiemu gojeniu ran. Dlatego opatrunki ze srebrem stosuje się przede wszystkim na trudno gojące się rany oraz do zapobiegania bliznom po oparzeniach. Szybkie użycie opatrunku ze srebrem po oparzeniu może zmniejszyć ryzyko powstawania bąbli.
Bąble na skórze jak po oparzeniu to naturalne kompresy, które nasz organizm wytwarza w razie poważniejszego uszkodzenia naskórka. W przypadku oparzenia pojawiają się, gdy zostanie naruszona głębsza warstwa naskórka. Plaster żelowy nie tylko wspomaga gojenie, ale dodatkowo chłodzi i nawilża miejsce ze zniszczoną tkanką. Dlatego należy zwrócić uwagę na właściwości opatrunków srebrowych lub poprosić o poradę lekarza czy farmaceutę.
Zaletą plastrów z jonami srebra jest to, że w większości przypadków nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria opatrunkowe. Plaster zarazem tamuje upływ krwi i wysięk z rany oraz sam trzyma się na skórze. Trzeba dodać, że wszystko zależy od produktu. W przypadku niektórych kompresów konieczne jest dołożenie dodatkowego opatrunku wchłaniającego.
Jak używa się opatrunki ze srebrem
Plaster na rany i oparzenia
Opatrunki ze srebrem mogą być stosowane bezpośrednio na otwarte rany oraz na cięższe postacie oparzeń (do II stopnia). Ponieważ istnieje wiele wariantów opatrunków, o różnej zawartości srebra i innych składników wspomagających, warto zorientować się przed użyciem, jaki będzie najlepszy w danym przypadku.
Zwiększona zawartość srebra w plastrze jest przeznaczona do zwalczania zakażeń i zapobiegania powstawaniu nowych. Dlatego tego typu kompresy i plastry powinno się stosować tylko na specjalne rany lub u osób z większym ryzykiem zakażeń. Do niewielkich ran i oparzeń lepiej jest użyć łagodniejszych opatrunków, bogatych w inne składniki. Może to być opatrunek na bazie gazy lub pianki, zawierający jony srebra. Plastry zakłada się najłatwiej, dlatego są dobrym rozwiązaniem w przypadku osób aktywnych, zwłaszcza dzieci.
Specyfika ran po oparzeniach wymaga często dodatkowego nawilżania i chłodzenia. Dlatego tutaj lepiej sprawdzą się plastry żelowe. Opatrunki ze srebrem są w większości przeznaczone do ran i oparzeń, ale te ostatnie mają dodatkowe działanie łagodzące. Można też zapytać w aptece o specjalny opatrunek, zaprojektowany do leczenia konkretnego rodzaju ran. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co jest dobre na oparzenia.
Kompresy na odleżyny
Z odleżynami trzeba postępować trochę inaczej niż z oparzeniami. Są to ogniska martwicy tkanek, wywołane długotrwałym leżeniem lub siedzeniem w jednej pozycji. Jeżeli zaniedba się takie miejsce, to naskórek przestaje chronić głębiej położone tkanki. Pojawia się wysięk płynu surowiczego. Najważniejsze to uchronić odleżynę przez dalszym postępowaniem martwicy. Oprócz stosowania kompresów i plastrów żelowych na odleżyny trzeba zadbać o zmienianie co kilka godzin pozycji pacjenta. Plaster na tego typu uszkodzenie skóry ma specjalistyczne właściwości. Musi być duży, nie tamować odpływu gazów i dopływu powietrza do rany. Najlepiej, jeżeli zakłada się opatrunek przeznaczony dla odleżyny w konkretnym miejscu. Zwłaszcza jeżeli znajduje się ona na kości krzyżowej i wokół pośladków.
Jeżeli wybieramy plaster konkretnej marki, to zakłada się go według instrukcji na opakowaniu. Najważniejsze jest niezaklejanie samej rany. Miękka i chłonna część powinny pokryć całą odleżynę, część klejąca powinna się znaleźć wokół uszkodzonej tkanki.
Srebra nie powinno się stosować długotrwale ze względu na akumulację w organizmie. Po kilku tygodniach terapii dobrze jest przejść na opatrunki innego rodzaj.
Dodajmy, że odleżyn można uniknąć. Żeby dowiedzieć się, jak zapobiec powstawaniu odleżyn u osób obłożnie chorych najlepiej skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Cena i jakość opatrunku
Najlepszy opatrunek z jonami srebra
To oczywiste, że chcąc zagoić własne rany lub szukając pomocy dla bliskich, chcemy użyć najlepszych możliwych środków. Każda firma na rynku będzie zachwalać swój produkt. Jeżeli mamy wątpliwości, jakich produktów opatrunkowych użyć, to najpierw trzeba zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Dla większości osób dużą rolę odgrywa też cena. Ta ostatnia niekoniecznie od razu przekłada się na jakość. Zresztą nie zawsze potrzebny jest drogi plaster. Jeżeli powstały bąble na skórze jak po oparzeniu i nie zostały przebite, to nie ma wysięku. Suchy plaster z gazą w zupełności wystarczy. Niewielka zawartość jonów srebra wystarczy, żeby ochronić miejsce przed wdaniem się zakażenia.
Do ran otwartych potrzebne są opatrunki srebrowe, tamujące wysięk i zapewniające zwiększoną ochronę przed zakażeniami. Jony srebra zwalczają też już powstałe miejscowe zakażenie.
Jakie opatrunki ze srebrem zakłada się przy odleżynach, pisaliśmy już wyżej. Prawdopodobnie jest to też najdroższa opcja, ponieważ musimy użyć nie tylko opatrunku żelowego, ale takiego, który ma odpowiedni rozmiar, kształt i składniki.
Cena opatrunku
Leczenie ran po oparzeniach czy odleżyn to długi i kosztowny proces. Jeżeli można zaoszczędzić na którymś z akcesoriów, to zawsze jest ulga dla naszego portfela. Jakiej ceny możemy się spodziewać, kupując plaster żelowy lub inny z dodatkiem srebra? Koszt produktów opatrunkowych ze srebrem jest bardzo różny. W wielu przypadkach jest to tańsza opcja niż gdybyśmy chcieli stosować plastry z antybiotykiem. Jednak specjalistyczne opatrunki mogą być też bardzo drogie.
Trudno mówić o jednej cenie. Zestaw zwykłych plastrów leczniczych z dodatkiem srebra kupimy nawet za 15 zł. Jeden specjalistyczny opatrunek na odleżyny może kosztować nawet 200 zł. Jeżeli jest to za droga opcja, to można kupić osobno preparat ze srebrem. Substancje z jonami srebra w sprayu lub kremie są zwykle tańsze. Trzeba tylko sprawdzić ich jakość i przetestować skuteczność.
Opatrunki ze srebrem mają szansę zyskiwać coraz bardziej na popularności. Szczególnie jako zamienniki dla kompresów i preparatów z antybiotykami. Są wyjątkowo bezpieczne dla człowieka, jeżeli używa się ich właściwie. Przede wszystkim jednak są skuteczne w walce z zakażeniami.
Pamiętaj!
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!
Literatura:
- Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak, Metale szlachetne: srebro (Ag), złoto (Au) i platyna (Pt) w biologii i medycynie, w: Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XL, 2007, 2, str. 205 – 209
- Ibrahim Khansa, Anna R. Schoenbrunner i in., Silver in Wound Care—Friend or Foe?: A Comprehensive Review, opublikowano online 12 sierpnia 2019, doi: 10.1097/GOX.0000000000002390