Urwana śruba – narzędzia i domowe sposoby

Wykręcanie urwanych śrub - narzędzia

Do tego celu najlepiej zaopatrzyć się w wykrętak. Jest to narzędzie, za pomocą którego wbijamy się w zerwaną śrubę. Potrzeba wówczas rozwiercić śrubę. Dlatego do tego sposobu będziemy potrzebować sprzętu o dużej mocy, zasilanego prądem.

Wykrętaki to nic innego jak odpowiednie końcówki do wiertarki. Trzeba więc posiadać wiertarkę, która poradzi sobie z wyrobioną śrubą. Jeżeli nie macie w zestawie wykrętaków, to możecie je kupić niedrogo w sklepie z narzędziami lub online.

Warto pamiętać, że jest to sprzęt dla profesjonalistów. Jeżeli ukręcona śruba zdarzyła wam się całkiem przypadkiem, zamiast kupować nowy sprzęt pożyczcie go od znajomego majsterkowicza lub poproście o pomoc profesjonalnego ślusarza.

Czasem trzeba też użyć innych narzędzi. Na przykład przydatna może się okazać spawarka. Jeżeli nie chcecie używać sprzętu na prąd lub inny rodzaj zasilania, to możecie użyć pilnika i klucza (szczegóły poniżej).

Jak wykręcić zapieczoną śrubę

Można też rozbić i wykręcić śrubę bardziej domowym sposobem. Do tego będziemy potrzebowali młotka i płaskiego śrubokrętu. Te narzędzia każdy ma w domu.

Oto jak wykręcić urwaną śrubę używając zwykłego śrubokrętu:

  • Dobierz płaski śrubokręt o odpowiedniej szerokości.
  • Przystaw śrubokręt do śruby w miejscu urwanego gwintu i uderz mocno młotkiem (powinno powstać wcięcie).
  • Wykręć śrubę na tej samej zasadzie co wkrętak.

Jest to dobry sposób ,zwłaszcza kiedy chcesz wykręcić zapieczoną śrubę. Kiedy nie mamy pod ręką innych narzędzi, to ułatwia wykręcanie urwanych śrub. Jest to też sposób, który pozwala usunąć urwaną śrubę bez niszczenia powierzchni wokół niej.

Takie rozwiązanie można stosować, jeśli mamy do czynienia z dość solidnym sprzętem. Przedmioty z blachy lub miękkich materiałów jak plastik czy drewno, mogą ulec uszkodzeniu. Wówczas lepiej spróbować wykrętaka. Tak samo w przypadku bardziej złożonych części, które mogą zostać odkształcone przy mocniejszym uderzeniu. Jeśli zdarzyło ci się ubrudzić, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć rdzę z ubrania.

Jak usunąć urwaną śrubę?

Wykręcanie urwanych śrub – metoda ze spawaniem

Ta metoda zadziała tylko jeżeli kawałek gwintu wystaje ponad otwór. Dzięki temu można przy nim w jakiś sposób manewrować. Działa dokładnie tak jak brzmi: chodzi o przyspawanie główki do zerwanej śruby. Dzięki temu będzie ją można wykręcić bez dodatkowych komplikacji.

Ukręcona śruba powinna być dopasowana wielkością do części, którą przyspawamy. Nie musi być to bardzo dokładne dopasowanie. Byle główka nie odpadła po przytwierdzeniu do ukręconej śruby. W końcu chodzi o to, żeby oszczędzić sobie pracy.

Jeżeli uda ci się usunąć urwaną śrubę po przyspawaniu główki, to możesz jej ponownie użyć. Jest to wielka zaleta, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z rzadziej spotykanymi wymiarami śruby. Jeżeli z jakichś powodów nie masz dostępu do narzędzi, ale masz spawarkę, jest to zalecany sposób wykręcania urwanych śrub.

Wykręcanie śruby za pomocą klucza

Z wystającą urwaną śrubą damy sobie radę jeszcze w inny sposób. Można spłaszczyć wystającą część gwintu za pomocą pilnika do metalu. W ten sposób odtwarzamy kształt wielokątnego łba zapieczonej śruby. W ten sam sposób można sobie poradzić z wyrobioną główką śruby, której nie łapie klucz płaski.

Jeżeli nie wiesz, jak wykręcić urwaną śrubę za pomocą śrubokrętu, to spiłowanie boków jest dobrą alternatywą. Bok ukręconej śruby najlepiej piłować po uprzednim wyczyszczeniu i odrdzewieniu. Dzięki temu łatwiej poradzimy sobie z wykręceniem gwintu.

Urwana śruba z narzędziami
Najlepsze sposoby, jak wykręcić urwaną śrubę, czyli urwana śruba to nie koniec świata

Wykręcanie urwanych śrub tą metodą jest łatwe i może je przeprowadzić każdy. Nie wymaga też specjalnych kwalifikacji. Minusem jest to, że do spiłowania boku zerwanej śruby potrzeba trochę czasu i siły. Poza tym trwale odkształcamy wystającą część gwintu i raczej nie będzie się on nadawał do ponownego użycia.

Jak rozwiercić śrubę?

Żeby usunąć urwaną śrubę w kole często zwykły pilnik lub śrubokręt nie wystarczą. Zwłaszcza jeżeli mówimy o urwanej szpilce w piaście. Jeśli spróbujemy wybić, zwłaszcza zapieczoną śrubę, to możemy uszkodzić koło. Dlatego najlepiej jest rozwiercić śrubę i wyciągnąć ją za pomocą wykrętaka.

Wielki minus takiego rozwiązania to koszty. Jeżeli śruba w kole wymaga wyciągnięcia, najczęściej po prostu udajemy się do mechanika. Jeśli jednak mamy trochę czasu i nie szkoda nam wydać do 100-200 zł na sprzęt, to możemy przeprowadzić wykręcanie samodzielnie.

Urwaną śrubę zawsze trzeba najpierw oczyścić. To pomoże w jej wykręcaniu. Po użyciu odrdzewiacza i ewentualnie nafty lub smaru, które pomogą pozbyć się pyłu oraz naoliwić gwint, nawiercamy otwór w zerwanej śrubie. Żeby skutecznie rozwiercić śrubę trzeba mieć do dyspozycji mocną wiertarkę. W mniej drastycznych przypadkach wyczyszczenie i naoliwienie pozwala po prostu wykręcić śrubę, bez użycia dodatkowych metod.

Na koniec podsumujmy cztery najlepsze odpowiedzi na pytanie, jak rozwiercić wyrobioną śrubę:

  1. Spawanie – przyspawać główkę do urwanej śruby, odkręcić jak każdą inną śrubę.
  2. Wykręcanie śrubokrętem – możesz zrobić z urwanej śruby prowizoryczny wkrętak. Uderzasz młotkiem w przyłożony śrubokręt i nacięcie umożliwia dalsze manipulacje.
  3. Przypiłowanie i wykręcanie kluczem – należy przypiłować gwint z jednej lub dwóch stron i użyć klucza płaskiego. Innym wariantem jest użycie obcęgów lub klucza francuskiego.
  4. Rozwiercenie środka śruby i użycie wykrętaka. W takim przypadku będziecie mieli prawdopodobnie mniej pracy. Jednak musicie posiadać specjalistyczny sprzęt, nie zawsze dostępny w domu.

Metoda, która jest najlepsza w jednym przypadku w innym może się okazać słabsza. Używaj różnych sposobów, w zależności od tego jaką masz śrubę i w którym miejscu została urwana. Najlepiej mieć pod ręką również więcej niż jedno narzędzie. Dzięki temu w przypadkach takich jak ten nie będziecie potrzebowali kosztownej pomocy mechanika.

ikona podziel się Przekaż dalej