Uszczelka w lodówce nie trzyma

Nieszczelna uszczelka w drzwiach to prosta droga do zepsucia się lodówki. Jeśli drzwi wpuszczają do środka ciepłe powietrze, sprzęt musi poradzić sobie z jego ciągłym schładzaniem. Przez to potrzebuje o wiele więcej energii elektrycznej (co także przekłada się na wyższe rachunki za prąd) i pracuje cały czas na zwiększonych obrotach. Dlatego bardziej się zużywa.

Ciepłe powietrze wpadające przez pozbawione odpowiedniej uszczelki drzwi powoduje także, że na produktach spożywczych i ściankach pojawiają się kropelki wody – skraplającej się pary. One znów zamieniają się w szron, który także obciąża lodówkę i utrudnia jej prawidłową pracę. Dlatego zepsutą uszczelkę trzeba koniecznie wymienić. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o lodówkach Liebherr.

Jak sprawdzić, czy uszczelka w lodówce nie trzyma? Czasami jest to po prostu ewidentne, ponieważ sama wysuwa się, kiedy otwierasz drzwi. Czasami nieszczelność może być minimalna, dlatego jeśli zauważysz kropelki wody w lodówce, koniecznie wykonaj test kartki. Wsuń zwykłą kartkę A4 między drzwi i zamknij je. Jeśli papier chociaż trochę się przesunie w dół, oznacza to, że uszczelka jest do wymiany.

Wymiana uszczelki

W przypadku zdecydowanej większości modeli to, jak wymienić uszczelkę w lodówce, nie jest skomplikowane. Uszczelki w drzwiach mogą być osobne – wtedy łatwo się wyjmują i wystarczy kupić nową, dopasowaną do modelu twojej lodówki. W lodówkach często wmontowana jest uszczelka magnetyczna. Jest to zwykła uszczelka, wewnątrz której znajduje się magnes. Dzięki temu drzwi lepiej trzymają. Czy w twojej lodówce jest uszczelka magnetyczna, możesz poznać po tym, że przy otwieraniu czujesz niewielki opór.

Niestety, najnowsze modele lodówek bardzo często mają uszczelkę wbudowaną w drzwi. To oznacza, że jeśli ona się zepsuje, wypaczy albo przestanie przylegać do obudowy, będziesz musiał wezwać fachowca. W innych przypadkach możesz zrobić to samodzielnie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu praktyczne porady.

Mężczyzna wymieniający uszczelkę lodówki
Jak wymienić uszczelkę w lodówce? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak wymienić uszczelkę w lodówce?

Obojętnie, czy w twojej lodówce znajduje się uszczelka magnetyczna, czy zwykła, możesz ją wymienić samodzielnie. Najpierw trzeba wyjąć starą uszczelkę – jeśli jest nieszczelna, wystarczy, że pociągniesz, a zacznie się odklejać. Nową dokładnie przymierz do drzwi zanim zaczniesz ją montować i precyzyjnie zaznacz miejsce cięcia. Nie może być w żadnym razie za krótka. Uszczelkę docina się pod kątem 45 stopni, tak, by po przyłożeniu do siebie końców powstał kąt prosty.

Jeśli zakładasz uszczelkę magnetyczną, musisz pamiętać, że magnes powinien znajdować się po stronie zewnętrznej. Najlepszym rozwiązaniem jest kupić dokładnie taką uszczelkę, jaką zamontował producent – z pewnością znajdziesz w sieci produkt odpowiedni do twojego modelu lodówki. Jeśli jednak zostały one wycofane z obiegu, przydadzą się zwykłe, uniwersalne, które znajdziesz w każdym markecie budowlanym.

Wymiana uszczelki krok po kroku

Krok 1: Odłącz lodówkę od zasilania i wyciągnij wszystkie produkty spożywcze. To zajmie tylko chwilę, więc nie musisz ich zabezpieczać przed ciepłem.

Krok 2: Wyciągnij starą uszczelkę. Prawdopodobnie wystarczy ją mocniej pociągnąć.

Krok 3: Nanieś klej wzdłuż całej krawędzi uszczelki, po stronie wewnętrznej.

Krok 4: Przymocuj dokładnie łącznik uszczelki w rogu drzwi.

Krok 5: Dociskając mocno uszczelkę miejsce przy miejscu, powoli przyklej ją dokładnie do drzwi.

Krok 6: Sprawdź, czy drzwi się dobrze zamykają. Wykonaj test kartki, by sprawdzić, czy nowa uszczelka jest szczelna.

Krok 7: Błyskawicznie wytrzyj wilgotną szmatką ewentualne ślady kleju, które zostały na lodówce lub znajdujących się obok meblach, zanim zaschną.

Wyposażone w odpowiednie uszczelki drzwi znów będą sprawne. Wymiana uszczelki powinna zminimalizować ilość skraplającej się wody i sprawić, że sprzęt będzie bardziej energooszczędny.

ikona podziel się Przekaż dalej