Uszczelka w lodówce nie trzyma

Nieszczelna uszczelka w drzwiach to prosta droga do zepsucia się lodówki. Jeśli drzwi wpuszczają do środka ciepłe powietrze, sprzęt musi poradzić sobie z jego ciągłym schładzaniem. Przez to potrzebuje o wiele więcej energii elektrycznej (co także przekłada się na wyższe rachunki za prąd) i pracuje cały czas na zwiększonych obrotach. Dlatego bardziej się zużywa.

Ciepłe powietrze wpadające przez pozbawione odpowiedniej uszczelki drzwi powoduje także, że na produktach spożywczych i ściankach pojawiają się kropelki wody – skraplającej się pary. One znów zamieniają się w szron, który także obciąża lodówkę i utrudnia jej prawidłową pracę. Dlatego zepsutą uszczelkę trzeba koniecznie wymienić. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o lodówkach Liebherr.

Jak sprawdzić, czy uszczelka w lodówce nie trzyma? Czasami jest to po prostu ewidentne, ponieważ sama wysuwa się, kiedy otwierasz drzwi. Czasami nieszczelność może być minimalna, dlatego jeśli zauważysz kropelki wody w lodówce, koniecznie wykonaj test kartki. Wsuń zwykłą kartkę A4 między drzwi i zamknij je. Jeśli papier chociaż trochę się przesunie w dół, oznacza to, że uszczelka jest do wymiany.

Wymiana uszczelki

W przypadku zdecydowanej większości modeli to, jak wymienić uszczelkę w lodówce, nie jest skomplikowane. Uszczelki w drzwiach mogą być osobne – wtedy łatwo się wyjmują i wystarczy kupić nową, dopasowaną do modelu twojej lodówki. W lodówkach często wmontowana jest uszczelka magnetyczna. Jest to zwykła uszczelka, wewnątrz której znajduje się magnes. Dzięki temu drzwi lepiej trzymają. Czy w twojej lodówce jest uszczelka magnetyczna, możesz poznać po tym, że przy otwieraniu czujesz niewielki opór.

Niestety, najnowsze modele lodówek bardzo często mają uszczelkę wbudowaną w drzwi. To oznacza, że jeśli ona się zepsuje, wypaczy albo przestanie przylegać do obudowy, będziesz musiał wezwać fachowca. W innych przypadkach możesz zrobić to samodzielnie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu praktyczne porady.

Zadowolony mężczyzna, który dobrze wie, jak wymienić uszczelkę w lodówce, a także informacje o wymianie uszczelki w drzwiach lodówki
Jak wymienić uszczelkę w lodówce? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak wymienić uszczelkę w lodówce?

Obojętnie, czy w twojej lodówce znajduje się uszczelka magnetyczna, czy zwykła, możesz ją wymienić samodzielnie. Najpierw trzeba wyjąć starą uszczelkę – jeśli jest nieszczelna, wystarczy, że pociągniesz, a zacznie się odklejać. Nową dokładnie przymierz do drzwi zanim zaczniesz ją montować i precyzyjnie zaznacz miejsce cięcia. Nie może być w żadnym razie za krótka. Uszczelkę docina się pod kątem 45 stopni, tak, by po przyłożeniu do siebie końców powstał kąt prosty.

Polecane lodówki - sprawdź ceny najlepszych modeli!

Jeśli zakładasz uszczelkę magnetyczną, musisz pamiętać, że magnes powinien znajdować się po stronie zewnętrznej. Najlepszym rozwiązaniem jest kupić dokładnie taką uszczelkę, jaką zamontował producent – z pewnością znajdziesz w sieci produkt odpowiedni do twojego modelu lodówki. Jeśli jednak zostały one wycofane z obiegu, przydadzą się zwykłe, uniwersalne, które znajdziesz w każdym markecie budowlanym.

Wymiana uszczelki krok po kroku

Krok 1: Odłącz lodówkę od zasilania i wyciągnij wszystkie produkty spożywcze. To zajmie tylko chwilę, więc nie musisz ich zabezpieczać przed ciepłem.

Krok 2: Wyciągnij starą uszczelkę. Prawdopodobnie wystarczy ją mocniej pociągnąć.

Krok 3: Nanieś klej wzdłuż całej krawędzi uszczelki, po stronie wewnętrznej.

Krok 4: Przymocuj dokładnie łącznik uszczelki w rogu drzwi.

Gdzie szybko znaleźć złotą rączkę?
Poniżej przedstawiamy ponad 56 000 sprawdzonych specjalistów od drobnych napraw w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Krok 5: Dociskając mocno uszczelkę miejsce przy miejscu, powoli przyklej ją dokładnie do drzwi.

Krok 6: Sprawdź, czy drzwi się dobrze zamykają. Wykonaj test kartki, by sprawdzić, czy nowa uszczelka jest szczelna.

Krok 7: Błyskawicznie wytrzyj wilgotną szmatką ewentualne ślady kleju, które zostały na lodówce lub znajdujących się obok meblach, zanim zaschną.

Wyposażone w odpowiednie uszczelki drzwi znów będą sprawne. Wymiana uszczelki powinna zminimalizować ilość skraplającej się wody i sprawić, że sprzęt będzie bardziej energooszczędny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny