Matowiejące reflektory samochodowe

Jeżeli codziennie korzystamy z naszego samochodu, to niestety jest on narażony na postępującą eksploatację. Efekty możemy zobaczyć chociażby po matowiejących reflektorach. Niestety na taki proces ma wpływ naprawdę wiele czynników. Najczęściej jest to wina po prostu zanieczyszczeń znajdujących się na drogach. Kurz, piasek lub też sól drogowa działają bardzo niekorzystnie nie tylko na całą karoserię samochodu, ale również przyczyniają się do tego, iż reflektory stają się coraz bardziej matowe.

Dodatkowo za niezwykle niekorzystne, uznaje się również różne warunki atmosferyczne, do których zalicza się opady atmosferyczne, niskie temperatury, a nawet silny wiatr, który przenosi z dużą prędkością kurz i piasek uderzając w powierzchnię reflektorów. Nie bez znaczenia są także pyłki roślin zalegające na aucie. Brak garażu, także działa niesprzyjająco na jakość lamp w samochodzie. Matowiejąca powierzchnia reflektorów doprowadza przede wszystkim do pogarszającej się widoczności świateł samochodowych. To ostatecznie może przyczynić się nawet do tego, że samochód nie przejdzie pozytywnie badania diagnostycznego.

Jak wypolerować lampę w samochodzie?

Warto zatem dowiedzieć się, jak wypolerować lampę w samochodzie, dzięki czemu rzeczywiście podróżowanie autem będzie o wiele bezpieczniejsze. Ważne jest to, aby podczas polerowania nie doszło do uszkodzenia karoserii. Ponieważ nieumiejętne czyszczenie reflektorów może doprowadzić niestety do porysowania lakieru. W takim razie plastikowe reflektory czyścimy koniecznie według określonych zasad.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy chcemy spolerować plastikowe światła samochodowe, jest tak naprawdę zabezpieczenie powierzchni znajdującej się wokół reflektorów. W tym celu wystarczy użyć zwykłej taśmy malarskiej, którą należy okleić nie tylko sąsiadującą powierzchnię ze światłami, ale również błotnik i zderzak. Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni reflektorów. Warto do tego celu wykorzystać specjalne kosmetyki samochodowe, które są dedykowane do tego typu czynności.

Następnie przygotowujemy dwa rodzaje papieru ściernego - jeden o gradacji ok. 1200, natomiast drugi o gradacji 2500 lub nawet 3000. Ważne jest jednak, aby nie używać takiego papieru ściernego na sucho, ponieważ może dojść do trwałego uszkodzenia reflektorów. Zawsze zatem plastikowe światła matowimy zmoczonym papierem ściernym. Tutaj należy używać bardzo dużej ilości wody. Zaczynamy wykonywać ruchy okrężne papierem ściernym o niższej gradacji, by później przechodzić do papieru o wysokiej gradacji. Następnie matowimy reflektory, wykonując ruchy pionowe i poziome, cały czas pamiętając o ich naprzemienności.

Gdy już uda nam się zmatowić powierzchnię reflektorów, to kolejnym krokiem będzie polerowanie ich specjalną maszyną polerską działającą na wolnych obrotach. Ważne jest, aby była ona wyposażona w filcowe koła, dzięki czemu również nie dojdzie do uszkodzenia powierzchni lamp. Oczywiście nie polerujemy reflektorów na sucho. W tym celu koniecznie musimy zastosować specjalną pastę polerską, którą nakładamy w odpowiedniej ilości.

Polerując plastikowe światła, musimy koniecznie pamiętać o zachowaniu kolistych ruchach, a także nie skupianiu się tylko na jednym miejscu. Ponieważ takie tarcie wywołane przez urządzenie będzie doprowadzać do nagrzewania się materiału. Ostatecznie może się to przyczynić niestety do uszkodzenia tworzywa sztucznego. Kolejną ważną wskazówką jest również to, aby nie doprowadzić do tego, aby filc był zbyt suchy, a także, żeby nie zabrakło pasty polerskiej. Ponieważ zamiast prawidłowo wypolerować reflektory, może dojść do ich porysowania.

Jeżeli chcemy utrzymać efekt polerowania reflektorów przez maksymalnie długi czas, warto zdecydować się na użycie specjalnych preparatów hydrofobowych oraz impregnacyjnych. Dzięki nim światła będą doskonale chronione przed wszystkimi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jak i również innymi czynnikami. Dzięki takim kosmetykom samochodowym nie będzie dochodziło do trwałego osiadania zanieczyszczeń. Po wykonaniu wszystkich etapów, gdy uda nam się skutecznie spolerować reflektory samochodowe, wystarczy odkleić taśmę zabezpieczającą z pozostałych elementów auta. Sprawdź także inne, zebrane w tym miejscu artykuły na temat czyszczenia samochodu.

Czym spolerować reflektory samochodowe?

Mając już wiedzę, jak wypolerować lampę samochodową, warto również sprawdzić, czym możemy tego dokonać. Tak naprawdę, wcześniej wymieniono najczęściej stosowaną metodę, dzięki której można skutecznie spolerować reflektory. Jednak pamiętajmy, że każda z metod, a także zastosowanych akcesoriów będzie w dużej mierze zależeć od rodzaju zaawansowania naszych umiejętności.

Dlatego w sklepach motoryzacyjnych możemy z powodzeniem zakupić gotowe zestawy dedykowane do polerowania lamp. Wśród takich zestawów znajdziemy między innymi gąbki polerskie, szlifierkę oscylacyjną, czy też specjalne mleczka polerskie. Tutaj na uwagę zasługują również mleczka do renowacji lamp, które pozwalają utrzymać doskonały wygląd reflektorów po całym procesie polerowania. Jeżeli jednak poszukujemy o wiele tańszego rozwiązania, to warto zdecydować się na specjalny zestaw, który jest przeznaczony do polerowania lamp na wiertarkę.

Jeżeli nie dysponujemy żadnym urządzeniem, to nadal nie musimy się martwić, czym można wypolerować reflektory. Ponieważ w sklepach motoryzacyjnych dostępne są także specjalne preparaty przeznaczone do ręcznego polerowania świateł. Oczywiście polerowanie reflektorów nie jest jedyną kwestią, z jaką musimy się zmierzyć w życiu codziennym. Ponieważ oprócz tego, często chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej lub też, jak wybielić firanki na oknach. Mając takie wskazówki, uporanie się z codziennymi zadaniami staje się o wiele łatwiejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny