Prasowanie bez żelazka – para

Oczywiście wyprasowanie koszuli parownicą byłoby najprostszym rozwiązaniem, ale najczęściej jednak jej nie ma pod ręką. Na szczęście pogniecione ubrania, zwłaszcza z cienkiego materiału, jak koszula, dobrze reagują na parę wodną. Możesz ją wyprasować podczas brania prysznica. Powieś ją na wieszaku w pobliżu kabiny prysznicowej lub nad wanną. Zabezpiecz drzwi do łazienki, by para nie uciekała i weź gorący prysznic. Para wodna powinna szybko wyprostować zagniecenia.

Możesz także wykorzystać do tego parę wodną z garnka. Prasowanie bez żelazka nad wrzątkiem może być trudne i czasochłonne, ale jest naprawdę skuteczne. Podczas gotowania ubranie powinno wisieć bezpośrednio nad źródłem pary. Później wystarczy chwila suszenia przy grzejniku i już – koszula jest wyprasowana. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prasować koszule.

Jak wyprasować koszulę wodą?

Woda także może posłużyć do tego jak wyprasować koszulę bez żelazka. Mokre ubrania powieszone na wieszaku lub rozłożone na kocu nie gniotą się. To trochę problematyczne, zwłaszcza, jeśli musisz wyjść za chwilę, ale możesz spróbować. Spraw, żeby ubrania były tylko lekki wilgotne. Możesz do tego zastosować ściereczkę lub butelkę z atomizerem.

Jak wyprasować koszulę? Rozłóż ją równo i spryskaj wodą, skupiając się zwłaszcza na większych zagnieceniach. Następnie powieś wieszak w okolicy grzejnika lub otwartego okna. Kiedy będzie schła, naturalnie się wyprasuje. Skuteczność tej metody będzie większa, jeśli zastosujesz wodę z octem w proporcji 250 ml na 50 ml. Zapach octu błyskawicznie wywietrzeje i nie będzie wyczuwalny.

Koszule na wieszakach oraz prasowanie bez żelazka, czyli porady, jak wyprasować koszulę bez żelazka, najlepsze sposoby i triki
Jak wyprasować koszulę bez żelazka - poradnik praktyczny

Jeśli twoim problemem są duże zagniecenia w jakimś widocznym miejscu, możesz spróbować metody ze ściereczką. Załóż ubranie na siebie i białą szmatką przetrzyj zagniecenia. Szybko wyschną pod wpływem ciepła ciała, a wtedy zagniecenie powinno być widoczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o manekinie do prasowania koszul?

Jak wyprasować koszulę bez żelazka?

Możesz także wykorzystać kilka gadżetów, które dobrze zastąpią żelazko. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład… prostownica do włosów. Wystarczy ją nagrzać, a potem przejechać największe zagniecenia. Nie jest to sposób, który poradzi sobie z całą koszulą, ale gorzej wyglądające miejsca uda ci się rozprostować. Pamiętaj tylko o tym, że prostownica nie może być za bardzo rozgrzana.

Pognieciona koszula może także zostać potraktowana gorącem. Swojego rodzaju żelazko możesz zrobić na przykład z rondla lub małego garnka. Wystarczy, że podgrzejesz do wrzenia odrobinę wody w nich, a następnie będziesz przesuwać ciepłym naczyniem po pogniecionej tkaninie. Musisz tylko pamiętać o tym, żeby przykryć garnek pokrywką, by woda za bardzo nie wyparowała i dłużej utrzymywała ciepło. Oczywiście zwróć uwagę na to, czy dno naczynia nie jest osmalone. Na wszelki wypadek dokładnie je wytrzyj po ściągnięciu z kuchenki.

Jak wyprasować ubranie – rolowanie

Rolowanie to jeden z najlepszych sposobów na wyprostowanie pogniecionej koszuli. Rozłóż ją na stole, a następnie zwiń w rulon, dość mocno zaciskając, ale tak, by nie powstały nowe zagniecenia. Jeśli rulon nie będzie miał krawędzi, nie powinny się pojawić.

Zwinięte ubranie możesz zostawić na 15-20 minut. Włóż je na przykład pod poduszkę, żeby się nie rozwijało. Większość zagnieceń powinna się rozprostować. Ten sposób działa przede wszystkim na koszule z większą domieszką bawełny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny