Jak wyprostować włosy bez prostownicy? TOP 4 najlepsze sposoby
Wiele osób pragnie mieć piękne, idealnie proste włosy. U większości osób jednak włosy naturalnie falują. Naturalne, falujące włosy nie zawsze wyglądają ładnie, szczególnie wtedy, gdy są długie. Nierzadko sprawiają wrażenie zaniedbanych i nieuczesanych. Dlatego też osoby dbające o nienaganny wygląd stosują prostownice do włosów, która niestety ma niekorzystny wpływ na kondycję włosa. Doradzamy jak i czym wyprostować włosy bez prostownicy, aby uzyskać efekt eleganckiej i zadbanej fryzury.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Prostowanie włosów - jak i czym
Dlaczego prostujemy włosy i czy jest to szkodliwe
Idealnie proste włosy wyglądają pięknie, dobrze się układają i dobrze poddają się stylizacji. Niestety mało kto posiada idealnie proste włosy. Większość z nas zmaga się z nieregularnym falami, puszeniem się włosów i niesfornymi kosmykami, które bardzo trudno jest stylizować. Pofalowane włosy są raczej normą. Dlatego też osoby, które chcą mieć równe, proste włosy, muszą imać się różnych metod, na przykład prostownicy.
Najprostszym sposobem jest użycie prostownicy. Działa ona na zasadzie wysokiej temperatury, która niestety niszczy włosy, szczególnie jeśli stosuje się ją często. Również metody z zastosowaniem środków chemicznych nie są obojętne dla włosów. Niszczą ich strukturę i obciążają je. Warto wiedzieć, że istnieją naturalne domowe sposoby, aby łatwo i szybko wyprostować włosy. Domowe sposoby są z reguły zdrowsze i pozwalają na rozwiązanie wielu codziennych problemów, dlatego warto je znać. Na co dzień mogą się przydać takie domowe sposoby, jak na przykład: jak zrobić lewatywę, jak szybko zapuścić paznokcie, czy też jak rozpoznać bursztyn.
Jakie są metody profesjonalne i domowe prostowania włosów
Najbardziej popularne metody prostowania włosów:
- prostowanie suszarką,
- opaska z włosów,
- kosmetyki wygładzające,
- prostownica,
- laminowanie,
- chemiczna relaksacja,
- keratynowe prostowanie włosów.
Najbardziej trwałą metodą jest chemiczna relaksacja, która działa na cebulki włosów i rozluźnia naturalny skręt włosa. Zabieg ten należy wykonywać tylko w profesjonalnym salonie fryzjerskim, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo podrażnienia skóry.
Trwałą metodą, która daje efekty utrzymujące się przez kilka miesięcy, jest keratynowe prostowanie włosów. Prostowanie przy użyciu keratyny można wykonać samodzielnie w domu. Stosuje się do tego specjalne kosmetyki przeznaczone do tej metody. Jeśli jednak chcemy nie tylko odbudować strukturę włosa, lecz także go wyprostować, musimy użyć prostownicy. Zabieg ten należy powtarzać do 3 - 4 miesiące.
Jak wyprostować włosy bez prostownicy - proste domowe sposoby
Jak naturalnie uzyskać proste włosy
Proste włosy wyglądają efektownie i elegancko. Robią wrażenie zadbanych i w dobrej kondycji. Natomiast pofalowane włosy wyglądają naturalnie, lecz sprawiają wrażenie zaniedbanych, tak jakby ich właścicielka dopiero wstała i nie zdążyła się uczesać.
Jeśli chcemy mieć idealnie proste włosy warto je zapuścić. Właścicielki długich włosów mają mniejsze kłopoty z ich prostowaniem, gdyż długie włosy naturalnie się prostują. Natomiast włosy krótsze, a szczególnie cieniowane, zwykle układają się w fale.
Najprostszym sposobem uzyskania prostych włosów jest prostowanie suszarką. Dzięki temu możemy szybko wyprostować włosy, na przykład przed imprezą. Metoda ta polega na starannym suszeniu suszarką nastawioną na niską temperaturę. Niestety prostowanie w ten sposób zajmuje sporo czasu, gdyż wymaga nawijania pasm na szeroką szczotkę. Umyte włosy osuszamy ręcznikiem, a następnie dokładnie rozczesujemy i dzielimy na pasma. Pasma u góry możemy podpiąć spinkami. Następnie nawijamy poszczególne pasma na dużą, okrągłą szczotkę i starannie suszymy chłodnym strumieniem powietrza zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, to znaczy od góry do dołu. Zadanie to zajmuje czas, lecz jest znacznie zdrowsze dla włosów, niż suszenie gorącym powietrzem.
Innym sposobem, jak wyprostować włosy bez prostownicy, jest prostowanie na opaskę. Umyte włosy rozczesujemy i spinamy w ciasny kok. Gdy włosy u nasady przeschną rozpuszczamy je, ponownie rozczesujemy i owijamy dookoła głowy, tak że tworzą one opaskę. Owijamy głowę ręcznikiem i zostawiamy do wyschnięcia. Można zostawić turban na głowie do rana, a rano wysuszone i odwinięte włosy są ładnie proste.
Dodatkową pomocą, aby uzyskać proste włosy, są kosmetyki, które wygładzają i nabłyszczają włosy oraz ułatwiają ich rozczesywanie. Wśród kosmetyków ułatwiających prostowanie znajdziemy zarówno szampony, jak i maski, serum, balsamy lub kremy. Sprawdź także ten artykuł: Keratynowe prostowanie włosów krok po kroku - cena, opinie, porady.
Jak wyprostować włosy bez prostownicy - profesjonalne metody, które można wykonać samemu w domu
Specjaliści twierdzą, że prostownica nie niszczy włosów. Wszystko zależy do sprawności jej używania. Przede wszystkim należy jak najkrócej poddawać pasmo włosów wysokiej temperaturze prostownicy. Niekorzystne jest kilkukrotne poprawianie efektu, które przedłuża nagrzewanie włosów. Dlatego też bezpieczne użycie prostownicy wymaga wprawy.
Profesjonalną metodą prostowania włosów jest laminowanie. Metoda ta polega na nałożeniu na włosy specjalnego preparatu z białkami fibrylarnymi, który wnika w strukturę włosa i go odżywia, odbudowuje i zamyka łuski. Zabieg sprawia, że włosy są mocne, błyszczące i naturalnie wygładzone. Efekt utrzymuje się na włosach przez kilka miesięcy.
Laminowanie zwykle wykonuje się w salonie fryzjerskim, jednak można go także wykonać samemu w domu przy użyciu żelatyny. Efekt nie będzie tak obiecujący, jak ten wykonany w salonie kosmetycznym, lecz także wygładzi i lekko rozprostuje. Aby samodzielnie zalaminować włosy musimy sporządzić miksturę z 1 łyżeczka żelatyny, 3 łyżeczki ciepłej wody i 1 łyżeczki odżywki do włosów. Tak wykonaną mieszankę równomiernie rozprowadzamy na włosach. Po 45 minutach włosy myjemy szamponem.