Mrówki w kuchni – co robić?

Mrówki to łagodne i nieszkodliwe owady. Są bardzo pożyteczne, gdyż zjadają mszyce i oczyszczają środowisko. Niestety w kuchni mrówki, szczególnie w dużej ilości, nie są pożądanym gościem.

W naszych mieszkaniach mogą zagościć różne gatunki mrówek, jednak najbardziej popularne są czerwone mrówki faraona. Mrówki są głównie zainteresowane żywnością gromadzoną w kuchni. Dostają się do środka przez opakowanie i zanieczyszczają żywność. Jeśli mrówek jest dużo wiele produktów spożywczych musimy po prostu wyrzucić, szczególnie że czerwone mrówki mogą zakazić żywność bakteriami i wirusami jak: Pseudomonas, Salmonella, Staphylococcus, Klebsiella i Clostridium spp. Ponadto mrówki mogą wygryzać dziury w gumie i tkaninach. Czerwone mrówki faraona również dotkliwie gryzą i mogą wywołać objawy alergiczne u osób uczulonych.

Walka z czerwonymi mrówkami, które są bardzo żywotne, może zająć miesiące. W tym czasie musimy rygorystycznie zachowywać czystość. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mrówkach w domu.

Mrówki w mieszkaniu - jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem, jak się pozbyć mrówek z domu, jest zapobieganie. Przede wszystkim trzeba utrzymywać czystość i regularnie usuwać odpadki. Jeśli dopilnujemy, aby na podłodze i blatach kuchennych nie było okruchów i resztek jedzenia, mrówki w kuchni się nie pojawią albo szybko znikną. Środki spożywcze należy trzymać w zamkniętych pojemnikach lub w lodówce. Obecność mrówek nie sprzyja również niska temperatura. Dlatego lepiej nie przegrzewać kuchni.

Aby mrówki się nie pojawiły w mieszkaniu, warto szczeliny w ścianach i podłodze uszczelnić gipsem.

Jak wytępić mrówki w domu? Czym zwalczyć mrówki?

Kiedy insekty zagościły w mieszkaniu, zastanawiasz się, czym zwalczać mrówki. Pierwszym sposobem jaki przychodzi ci na myśl jest preparat na mrówki. Warto jednak pamiętać, że chemiczny preparat na mrówki nie jest obojętny także dla ludzi i zwierząt domowych. Niedopuszczalne jest wysypywanie preparatów owadobójczych, szczególnie gdy w domu są małe dzieci. Dlatego też po preparat na mrówki należy sięgać w ostateczności, gdy już żadne inne sposoby nie pomogą.

Mniej inwazyjnym i szkodliwym sposobem, jak się pozbyć mrówek z domu, są odstraszacze mrówek, które działają na zasadzie ultradźwięków. Można również zrobić odstraszacz samemu z boraksu i ugotowanego żółtka. Taki odstraszacz rozsypuje się na drodze mrówek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o latających mrówkach?

Mrówki na drewnie w domu oraz sposoby, jak wytępić mrówki w domu i mieszkaniu, domowe metody a także najlepsze środki chemiczne
Jak wytępić mrówki w domu? Domowe sposoby na to, jak się pozbyć mrówek

Jednym ze sposobów, jak wytępić mrówki w domu, są domowej roboty trutki, które niszczą gniazdo mrówek. Trucizną dla mrówek jest boraks stosowany do lutowania. Mrówki wniosą zatrute żółtko do swoich gniazd, co po kilku tygodniach spowoduje zatrucie całych gniazd. Można go zmieszać z gotowanym żółtkiem i zostawić na drodze mrówek. Inny rodzaj mikstury jest boraks, cukier i kwas borny. Po 2 szklanki tych substancji mieszamy i gotujemy około 3 minuty. Po ostudzeniu stawiamy płyn na talerzyku na drodze mrówek. Czy ten sposób, jak zwalczać mrówki w domu jest dobry? Sposób ten ma tę wadę, że nie możemy go stosować, jeśli w domu są zwierzęta i małe dzieci, które mogą się również zatruć.

Domowe sposoby na mrówki - jak zwalczyć mrówki w domu sposobami bezpiecznymi dla środowiska

Rozwiązaniem problemu czym zwalczać mrówki w mieszkaniu są domowe sposoby na mrówki, które są bezpieczne dla środowiska. Jeśli zastanawiamy się czym zwalczyć mrówki, warto wziąć pod uwagę, że owady te są bardzo pożyteczne dla środowiska i nie powinno się ich zabijać. Jeśli pojawią się mrówki w kuchni lepiej je odstraszyć i zmusić do wyniesienia się.

Jednym z domowych sposobów na mrówki jest zabezpieczenie podłóg i mebli tak aby mrówki nie mogły się swobodnie przemieszczać. Nogi mebli smarujemy wazeliną, zaś szpary, rury i futryny obsypujemy talkiem.

Mrówki w kuchni najczęściej poruszają się po wybranych ścieżkach i wychodzą ze szpar w widocznym miejscu. Aby odstraszyć mrówki w mieszkaniu warto wysypać lub wysmarować te miejsca takimi substancjami, jak:

  • proszek do pieczenia, sól, pieprz czy cynamon,
  • ocet lub sok z cytryny,
  • terpentyna, której zapachu mrówki nie lubią,
  • gałązki ziół i roślin jak wrotycz, piżmowiec, ostróżka, pomidory, drzewo orzechowe,
  • kwiaty kopru czy gałązki tui zgniatamy i rozkładamy na drodze mrówek,
  • kamfora skutecznie odstrasza mrówki z szafek i szuflad.

Dobrym sposobem, jak pozbyć się mrówek z domu, jest postawienie na gnieździe doniczki z suchą ziemią. Mrówki przeniosą swoje potomstwo do ziemi, a wtedy możemy wynieść je do ogródka.

Warto również wiedzieć, że latające mrówki w okresie godowym nie są szkodliwe. Może się zdarzyć, że takie latające mrówki wlecą do mieszkania przez okno. Nie należy się tym problemem przejmować, gdyż masowe loty mrówek trwają krótko i szybko zanikają.

Odpowiedź na pytanie, jak zwalczyć mrówki w domu, jest tym trudniejsza, że nie chcemy stosować środków chemicznych w szafkach z żywnością. Dlatego warto sięgnąć po domowe sposoby.

ikona podziel się Przekaż dalej