Jak wytępić szczury?

Trutka na szczury – kiedy zacząć się przed nimi bronić?

Bardzo łatwo zorientować się, kiedy w naszym domu zaczynają grasować szczury. Otóż, złapać szczury można po zlokalizowaniu śladów ich obecności – a więc, prędko dojrzeć możesz odchody szczura, naruszone zapasy żywności czy też nadgryzione kable albo drewniane meble i inne elementy z drewna.

Dlaczego zwalczanie szczurów jest tak ważne? Otóż, jeżeli szczury się rozmnożą, może się ich zrobić nawet kilkadziesiąt w domu – a pamiętaj, że często liczą one nawet po 20 i 30 cm, a do tego… ten gruby, długi ogon! Szczur nie będzie miał ochoty opuścić miejsca zwłaszcza takiego, gdzie będzie mu dobrze, a w zapasie będzie miał stałą „dostawę” pożywienia. Jeżeli zje całe zapasy np. z piwnicy, z całą pewnością prędko rozbiegnie się po domu i będzie czuł się w nim, jak… współlokator. Warto zatem wiedzieć, jak wytępić szczury! A może zainteresuje cię także ten artykuł o odstraszaniu myszy?

1. Jak wypędzić szczury za pomocą… roślin?

Są pewne rośliny, które mogą skutecznie przegonić szczury. Gryzonie te nie przepadają bowiem za pewnymi zapachami roślin takich, jak:

 • nostrzyk,
 • wilczomlecz,
 • czosnek,
 • korona cesarska,
 • mięta,
 • oleander,
 • dziki rumianek,
 • liście pomidorów (świeże, zielone).

Ułóż rośliny w miejscach, gdzie gryzonie mogą się dostać (np. na strychu czy w piwnicy). Również cytryna należy do tych zapachów, za jakimi szczury nie przepadają. Co ciekawe – im bardziej będzie ona spleśniała, tym szybciej możesz z jej pomocą wypędzić szczury! Równie skutecznie podziała zapach kostki do muszli klozetowej albo zawieszki zapachowej.

2. Pułapka na szczury

Zanim tak zrobisz warto zorientować, się, co jedzą szczury. Dzięki temu uda się go zwabić w miejsce pułapki i błyskawicznie… złapać szczura! W momencie, kiedy szczur będzie chciał sięgnąć po smakołyk, mechanizm pułapki uruchomi się i… zabije zwierzę. Oczywiście, ważne będzie pozbycie się zwłok zwierzęcia – może nie jest to przyjemny widok, ale… to konieczne. Sprawdź także ten artykuł o pułapkach na myszy.

Pamiętaj, aby pułapki na szczury rozmieszczać w taki sposób, by nie stanowiły one zagrożenia dla pozostałych domowników – zarówno małych dzieci, jak i psów czy kotów. Pułapka ma złapać szczura i nikogo poza nim! Niestety, ale pułapki na szczury dość łatwo się uruchamiają, więc będąc nieostrożnym można w nią… samemu wpaść. Nie zapomnij również o tym, że szczury są sprytne i mogą wiedzieć, jak się na podstęp zwyczajnie… nie nabrać! Możesz kupić w sklepie pułapkę:

 • mechaniczną (uśmiercającą),
 • żywochwytną (humanitarną, bez zabijania gryzoni).

Warto wspomnieć, że pułapka może posłużyć do łapania gryzoni wiele razy – nie musisz wyrzucać jej zatem od razu po schwytaniu intruza.

Jak zabić szczura?

3. Jak wytruć szczury w domu?

Równie skuteczne, co mechaniczne pułapki, okazują się trutki na szczury. Taka trutka na szczury zabije szczura zaraz po tym, jak ją spożyje. Trutki produkowane są tak, by dla gryzoni były apetyczne – jednak w środku znajdują się zabójcze substancje. Jest tam m.in. benzoesan denatorium, jaki ogranicza ryzyko spożycia trutki przez człowieka. Niestety, ale trutka na szczury może posmakować również… domowym zwierzętom. Lepiej uczynić ją niewidoczną dla oczu naszych psów czy kotów i ustawić w niedostępnym dla nich miejscu.

Możesz zdecydować się np. na trutkę:

 • w płynie (jeżeli wiesz, co jedzą szczury, wystarczy nasączyć taką trutkę np. chlebem czy owocami),
 • w postaci twardych granulek,
 • w paście,
 • w kostkach.
Trutka na szczury, czyli porady, jak wytępić szczury oraz czym wytruć szczury w domu, najlepsze sposoby i środki na szczury
Jak wytępić szczury? Oto 4 najskuteczniejsze metody łapania szczurów

Co ciekawe, takie trutki zawierają substancję, jaka... zapobiegnie gniciu szczątek martwego szczura! Zatem, nie grozi związany z rozkładaniem się jego ciała gryzonia, dość nieprzyjemny zapach! Trutka zadziała po kilku dniach.

4. Odstraszacz elektroniczny

Jeżeli nie masz kota, który mógłby na szczury zapolować, a widzisz wyraźne odchody szczura w piwnicy albo na własnym strychu, trzeba będzie podjąć odpowiednie kroki. Możesz zdecydować się na kupno elektronicznego odstraszacza, jaki wytwarzać będzie dźwięki o wysokiej częstotliwości – gryzonie przez to będą odczuwały ból i podziała to negatywnie na ich układ nerwowy. Przez to, będą uciekać z takich hałaśliwych miejsc. Minusem urządzenia jest jednak fakt, że sprzęt ten zmienia częstotliwość zazwyczaj automatycznie (od 25 do 65 kHz), więc szczury mogą się do niego… przyzwyczaić.

Pamiętaj, że odstraszacz podziała nawet na... 500 m2! Najczęściej urządzenia te zwalczają szczury po ok. 2 tygodniach, kiedy je włączysz. Ponoć odstraszacze nie wpływają negatywnie na zdrowie oraz samopoczucie naszych pupili domowych oraz… nas samych. A przynajmniej tak zapewniają producenci elektrycznych pułapek na szczury.

Czy zabijanie szczurów jest konieczne?

Okazuje się, że tak! Niestety, ale szczury potrafią przenosić choroby, jakie wpływają na gorszą produkcję zwierzęcą. Dodatkowo, gryzonie niszczą i potrafią skazić płody rolne – a to zwłaszcza dla rolników duże zagrożenie związane również z ich codzienną… pracą. Jeden szczur produkuje ok. 16 ml moczu oraz 50 odchodów w przeciągu… jednej doby. Wpływa to w dużym stopniu na psucie się zapasów żywności przechowywanych w magazynie, uniemożliwiając ich spożycie bądź sprzedaż, a także dokarmianie paszą zwierząt.

Mało tego, szczury często powodują również znaczne szkody, jeżeli chodzi o... trwałość budynków. Potrafią wygryzać ściany, uszkodzić elektryczne przewody nie tylko w domu, ale i np. w pojeździe (gdy trzymamy auto w garażu), a także zniszczyć sprzęt rolniczy. Oczywiście, wiąże się to wówczas z kosztownymi naprawami. Aż 50 % gospodarstw spaliło się również przez to, że szczur przegryzł… elektryczne kable! Właśnie dlatego należy wytruć szczury w domu możliwie jak najszybciej!

ikona podziel się Przekaż dalej