Zablokowanie numeru telefonu - przyczyny i sposoby

Do czego służy blokada numeru telefonu

Większość ludzi posiadających telefon komórkowy android lub innych zmaga się z otrzymywaniem niechcianego spamu telefonicznego. Zdarza się, że kontakty z niechcianego źródła pojawiają się kilka razy w tygodniu, a nawet kilka razy dziennie.

Dzieje się tak dlatego, że nasz numer telefonu, dostaje się do jakiejś bazy danych osobowych i nie mamy możliwości go z niej usunąć. Najczęstszym powodem tego zjawiska jest podawanie swojego numeru tel. w sieci. Numer telefonu komórkowego stał się niemal osobistym identyfikatorem, gdyż jest to unikalny numer, który posiadamy tylko my. Dlatego też jesteśmy często proszeni o podanie numeru telefonu, nie tylko na wypadek możliwości kontaktu, lecz także w celach identyfikacji. Może się zdarzyć, że nasz numer telefonu dostanie się w niepowołane ręce. Skutkiem tego będą niechciane i nękające połączenia. Aby rozwiązać ten problem konieczna będzie blokada numerów telefonu.

Dzwoni nieznany numer tel. - co robić

Telefon pochodzący z nieznanego źródła może być niebezpieczny. Sposoby oszustw i naciągania na pieniądze są bardzo różne. Możemy oddzwonić na numer przekierowujący na drugi koniec świata, gdy koszt połączenia jest bardzo wysoki. Zdarzają się również oferty płatnych połączeń telefonicznych, oszustwa polegające na podszywaniu się pod różne instytucje w celu wyłudzenia wrażliwych danych i wiele innych tego rodzaju sposobów. Szczególnie niebezpieczne są połączenia anonimowe i zastrzeżone. Z tym problemem możemy jednak dość łatwo sobie poradzić zamawiając u naszego operatora komórkowego odpowiednią usługę blokady. Blokada ACR jest zwykle bezpłatna i oferowana przez operatorów.

Jeśli dzwoni nieznany numer po prostu nie odbieraj, a co ważne nie oddzwaniaj. Należy być szczególnie ostrożnym oddzwaniając na nieznany numer telefonu. Warto policzyć cyfry, aby sprawdzić, czy jest to tel. pochodzący z Polski. Warto również sprawdzić czy na początku jest +. Należy pamiętać, że numer telefonu z Polski posiada 9 cyfr i może się zaczynać od prefiksu krajowego +48. Jeśli dzwoni nieznany numer można również sprawdzić ten numer w sieci i poznać opinie na jego temat. Dowiesz się czy jest to numer nękający i niebezpieczny.

Dlaczego warto wiedzieć jak zablokować numer telefonu nieznany lub pochodzący z podejrzanego źródła

Nie zawsze nieznany numer oznacza próbę oszustwa, chociaż takie połączenia są bardzo niebezpieczne. Większość telefonów z nieznanego numeru to połączenie reklamowe. Mogą ci zaproponować zakup fotowoltaiki, nowego numeru telefonu, oferować jakąś super usługę lub namawiać do zmiany operatora jakiejś usługi. Najczęściej jednak pojawiają się połączenia z zaproszeniem na pokazy i spotkania reklamowe i marketingowe, obietnice darmowych prezentów lub oferty darmowych badań lekarskich. Połączenia te nie są niebezpieczne, lecz potrafią utrudniać życie, jeśli pojawiają się kilka razy w ciągu dnia.

Oczywiście istnieje także bardziej trywialna przyczyna, kiedy blokada numeru będzie potrzebna. Może się zdarzyć, że nie życzymy sobie dłużej prób kontaktów ze strony znanych nam osób i chcemy im uniemożliwić dzwonienie do nas.

Jak sobie z tym poradzić? Jak zablokować numer takiego rodzaju? Można po prostu nie odbierać. Można również zapisywać dany numer w kontaktach z hasłem “nie odbierać”. Jednak na dłuższą metę robi się to uciążliwe. W takim przypadku nie pomoże nam również operator sieci komórkowej, który nie jest w stanie zablokować dużej ilości numerów telefonu. Co zrobić, aby w ogóle nie otrzymywać połączeń typu spam.

Niektóre telefony mają możliwość rozpoznawania spamu. Na przykład aplikacja Telefon Google posiada filtr antyspamowy, który oznacza dany numer jako spam. Niektóre aplikacje telefoniczne oznaczają numery marketerów jako spam. Wiedzą on, które numery są spamerskie, dzięki temu, że użytkownicy oznaczają je jako spam. Zwykle jest on oznaczony czerwonym kółkiem. Wiesz wtedy, że nie należy na dany telefon oddzwaniać. Nie oznacza to, że te połączenia nie będą się ponawiać. Możesz jednak zaznaczyć dany numer telefonu jako spam. Wtedy dany numer będzie zablokowany i jego właściciel nie będzie mógł wykonać połączenia do ciebie ani wysłać do ciebie SMS. Sprawdź także ten artykuł: Jak namierzyć telefon? Zobacz, jak szybko zlokalizować numer.

Jak zablokować numer telefonu pochodzący z niechcianego źródła

Jak wygląda zablokowanie niechcianych numerów w telefonie? Możemy w tym celu skorzystać z aplikacji lub z funkcji systemowej w telefonie. Zablokowanie numeru zależy od tego, czy masz smartfon z systemem iOS, czy Android.

Najprostszym sposobem blokady poszczególnych numerów jest skorzystanie z systemowych funkcji telefonu. Funkcje systemowe w telefonie mogą różnić się w zależności od systemu i aparatu. Jeśli posiadasz telefon z systemem Android, możesz zablokować niechciany numer telefonu w następujący sposób:

  • otwórz historię połączeń telefonicznych,
  • znajdź numer telefonu, który chcesz zablokować,
  • otwórz opcje tego numeru i wejdź w historię połączeń,
  • następnie wybierz opcje dodatkowe klikając na 3 kropeczki,
  • znajdziesz tam opcję: zgłoś spam lub zablokuj.

Jeśli chcesz cofnąć tą operację, wejdź w opcje aplikacji telefon. Znajdziesz tam “zablokowane numery” lub “czarną listę”. Możesz wówczas znaleźć zablokowany numer i odblokować go.

Innym sposobem jest blokada numerów już zapisanych w kontaktach. W takim przypadku wybierz numer, który chcesz zablokować. Następnie otwórz opcje. Mogą być one dostępne po kliknięciu w 3 kropeczki. W opcjach znajdziesz możliwość zablokowania numeru telefonu.

Funkcje blokady numerów telefonicznych i spamu mają również aplikacje. Postępowanie zależy wówczas od tego z jakiej aplikacji korzystasz. Możesz pobrać odpowiednią aplikację, która ma więcej potrzebnych ci funkcji.

Standardowa aplikacja “telefon” posiada opcje, w których możesz wybrać “ID rozmówcy i spam”. Możesz tu zaznaczyć: “pokazuj identyfikator rozmówcy i spamu”. Wtedy numery często oznaczane jako spam będą w twoim telefonie oznaczane ikoną spamu. Możesz również zaznaczyć: “filtruj połączenia określone jako spam”.

ikona podziel się Przekaż dalej