Pies w domu

Czysty pies, czysty dom

Wszyscy, którzy marzą o psie, ale jednocześnie zależy im na utrzymaniu w domu porządku, powinni przemyśleć kwestię sprzątania, jeszcze zanim przygarną czworonoga. Przy niektórych rasach psów, znacznie trudniej zachować czystość niż przy innych. Sprzątanie domu z psem o długiej sierści, jak maltańczyk (zobacz na wamiz.pl) czy chart afgański, jest z pewnością bardziej wymagające i czasochłonne. Problematyczna może okazać się także gruba, podwójna sierść labradora retrievera lub bordera collie i to nie tyle przez linienie, ale charakterystyczny zapach dający się odczuć zwłaszcza w deszczowe dni. 

Za łatwe w utrzymaniu rasy psów uchodzą z kolei czworonogi o krótkiej sierści, najlepiej tak krótkiej, która jak u psa faraona, ściśle przylega do skóry. Mniej kłopotów może przysporzyć również pupil z wełnistą sierścią, a więc pudel oraz barbet. Choć tu trzeba uważać, bo żywiołowość, tak typowa dla barbetów, bywa podobnym źródłem bałaganu, co długa sierść.

Porządek przy psie zaczyna się od jego pielęgnacji

Regularne, chociaż nie za częste kąpiele i codzienne czesanie to czynności, które mogą zmniejszyć ilość wszechobecnej sierści, przynajmniej w pewnym stopniu. Takiej pielęgnacji potrzebują zwłaszcza psy długowłose i o grubej sierści. Rutynowe czesanie pozwala ograniczyć linienie, a także zachować psią szatę w dobrej kondycji. Szczególnie, gdy wykonujemy je z pomocą specjalnie do tego stworzonych akcesoriów - szczotki samoczyszczącej, rękawicy z szenili czy FURminatora, doskonale sprawdzającego się u psów z podwójną sierścią. Mówiąc o sierści, nie można pominąć kwestii strzyżenia. To zabieg pielęgnacyjny, który może znacznie ułatwić utrzymanie porządku przy psie, aczkolwiek należy pamiętać, że nie wszystkie rasy mogą z niego korzystać, o czym powinien poinformować swoich klientów dobry groomer. Więcej na temat strzyżenia psów możesz przeczytać na portalu dla miłośników czworonogów WAMIZ.

Sprzątanie domu z psem ułatwią właściwe sprzęty i akcesoria

Sprzątanie domu z psem mogą ułatwić właściwie dobrane sprzęty i specjalne akcesoria. Na rynku AGD jest ich mnóstwo. Najważniejsze miejsce zajmuje odkurzacz do sierści, czyli odkurzacz najlepiej workowy, o dużej mocy i wydajności, z filtrem antyalergicznym, turbo- lub elektroszczotką i końcówką szczelinową. Takich modeli jest mnóstwo, zarówno w ofercie tradycyjnych odkurzaczy, jak i tych nowoczesnych, pionowych czy samojezdnych - które są co prawda droższe, ale za to niesłychanie pomocne.

Zaraz po odkurzaczu do sierści gadżetem pomagającym utrzymać czystość w domu z psem są różnego typu rękawice, rolki, szczotki: antystatyczne lub ze specjalną powłoką, oraz oryginalne futrossawki, które pozwalają łatwo usunąć nawet najdrobniejsze włoski z tapicerki i odzieży. Jeśli mowa już o odzieży, w domach z kudłatymi czworonogami świetnie sprawdza się pralka na sierść psa. To w sumie zwykła pralka, ale z dodatkową funkcją pupil. Jej działanie polega na tym, że ubrania płuczą się w wodzie o wyższej temperaturze, która pozwala rozluźnić się tkaninom i wypuścić powbijane w nie igiełki sierści. Takie cykle płukania mogą powtarzać się wielokrotnie, a przy tym są przeplatane co jakiś czas odwirowaniem, dzięki czemu pranie jest czyste i pozbawione psiego meszku. 

Praktyczne porady, jak zachować czystość w domu z psem

  • Tresuj swojego czworonoga, dobrze wychowany pies to sama radość.
  • Dbaj o sierść pupila regularnie czesząc ją, a także myjąc i strzygąc w razie konieczności.
  • Przygotuj w przedpokoju wilgotną szmatkę i ręcznik z mikrofibry, którym wytrzesz ubłocone i zamoczone w trakcie spaceru łapy.
  • Połóż przed drzwiami matę lub gumową wycieraczkę, takie podkładki ograniczą roznoszenie się piachu, błota i wody.
  • Kup legowisko dla psa z praktycznym pokrowcem, jaki można prać w pralce. Pamiętaj, aby wietrzyć je co jakiś czas.
  • Często odkurzaj, wycieraj meble i wietrz regularnie wszystkie pomieszczenia.
  • Odświeżaj dywany przy pomocy mieszanki sody oczyszczonej i wody - takim preparatem spryskaj powierzchnię dywanu, odczekaj chwilę, po czym odkurz.
  • Zorganizuj podkładkę pod miski. To sposób, aby uchronić podłogę przed rozlaną wodą, roznoszącą się wszędzie karmą i zaschniętymi jej resztkami.
  • Zbierz psie zabawki w jednym miejscu. Przygotuj wieszak na smycze i obroże. 

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny