Kuchnia i łazienka to dwa newralgiczne pomieszczenia w każdym domu. W jednym przygotowujemy posiłki i wspólnie z domownikami zajadamy się potrawami. W drugim dbamy o naszą osobistą higienę. Oba pomieszczenia powinny zatem zawsze pachnieć świeżością. Aby ułatwić realizację tego celu, zebraliśmy garść sprawdzonych porad, dzięki którym podpowiemy Wam jak zadbać o porządek w kuchni oraz łazience.

Jak skutecznie sprzątać w kuchni?

Do grupy najbardziej zagrożonych miejsc w kuchni zaliczamy blaty, deski do krojenia, stół, kuchenkę oraz uchwyty szafek. Te strategiczne miejsca powinno się przetrzeć przynajmniej raz w ciągu dnia. Na całe szczęście, do usunięcia z nich zabrudzeń można wykorzystać dostępne w każdym domu produkty. Kuchenny blat czy też deska do krojenia narażone są na zabrudzenia i przesiąknięcie zapachami produktów spożywczych. Można je bezproblemowo doprowadzić do idealnego stanu, wykorzystując dedykowane środki czystości. Bezpieczną, domową alternatywę stanowi użycie sody oczyszczonej, która skutecznie usuwa zabrudzenia i niweluje przykre zapachy z wielu powierzchni.

Kolejnym istotnym miejscem w kuchni jest lodówka. W niej przechowujemy produkty spożywcze, które potem posłużą do stworzenia pysznych dań. Regularne dbanie o lodówkę pomoże ograniczyć powstawanie nieprzyjemnych zapachów. W utrzymaniu porządku w lodówce po raz kolejny pomocna okaże się soda oczyszczona (jeżeli preferujemy ekologiczne i domowe preparaty) lub też specjalny płyn do mycia lodówek.

Jak dbać o łazienkę?

Analogicznie jak w przypadku kuchni, również łazienka wchodzi w skład pomieszczeń gdzie zachowanie porządku jest kluczowe. Systematyczne i częste sprzątanie łazienki znacząco ograniczy ryzyko powstawania nieestetycznych osadów z kamienia i rdzy.

Najwięksi wrogowie łazienki

Dwaj najwięksi przeciwnicy w walce o utrzymanie porządku w łazience to duża wilgoć oraz brak wystarczającej wentylacji. Oba wspomniane czynniki mogą doprowadzić do zagrzybienia łazienki. Zadbanie o wymianę świeżego powietrza oraz osuszenie łazienki będzie zatem kluczowe. Sugerujemy pamiętać o wycieraniu mokrej podłogi oraz uchyleniu okna po skończonej wizycie w łazience.

Oprócz tego ważne jest wysuszenie ręczników i ich systematyczna wymiana. Mokry ręcznik radzimy odwiesić na kaloryfer lub też specjalny uchwyt na ręczniki. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko powstania przykrych zapachów. Często pomijanym przy porządkach, ale arcyważnym miejscem w łazience jest grzejnik. To na nim zbiera się kurz. Pamiętajmy zatem o jego regularnym sprzątaniu.

Miejmy na uwadze również fakt, że podczas korzystania z muszli klozetowej w przestrzeni wokół niej tworzy się strefa pełna szkodliwych drobnoustrojów. Zalecamy, aby w bezpośrednim sąsiedztwie muszli klozetowej nie umieszczać takich przedmiotów jak gąbki, ręczniki czy też przybory do mycia zębów.

Świeża muszla klozetowa

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie muszla klozetowa to miejsce szczególnie narażone na powstawanie drobnoustrojów. Proponujemy przeprowadzać jej dezynfekcję od dwóch do trzech razy w tygodniu. Środki do dezynfekcji najlepiej aplikować w godzinach, gdy domownicy przebywają poza mieszkaniem, żeby preparat mógł skutecznie usunąć wirusy i bakterie.

Oczywiście oprócz specjalnych preparatów do usuwania zabrudzeń w łazience warto sięgnąć po domowe metody. Do tego zadania najlepsze będą cytryna oraz soda oczyszczona. Cytryna wykazuje właściwości odkamieniające oraz wybielające. Można ją zatem wykorzystać do przywrócenia blasku wannie lub umywalce. Soda oczyszczona połączona z wodą stworzy natomiast pastę – skuteczną w usuwaniu różnych zabrudzeń. Przy jej pomocy pozbędziemy się zabrudzeń z płytek i kafelków oraz doprowadzimy muszlę klozetową do blasku. O innych zastosowaniach sody oczyszczonej w domu można poczytać tutaj – https://sobichome.pl

Zakamarki w łazience i kuchni, o których sprzątaniu zapominasz

W kuchni i łazience znajdują się zakamarki o których sprzątaniu często zapominamy, a nie powinniśmy. W przypadku kuchni miejscem, o którym mowa są uszczelki w lodówce. Na uszczelkach zbiera się kurz, wilgoć oraz tłuszcz. Pamiętaj zatem, aby przynajmniej raz na kilka dni usunąć zabrudzenia z uszczelek w lodówce.

W łazience natomiast bardzo często pomijanymi miejscami są włączniki światła oraz szafki łazienkowe. Te pierwsze wydają się całkowicie znikomym elementem wyposażenia, który praktycznie zawsze pomijamy w trakcie domowych porządków. Jeżeli jednak zastanowimy się nad tym chwilę dłużej, to zauważymy, że włączniki światła są dotykane codziennie po kilka razy przez wszystkich domowników (i to nie zawsze czystymi dłońmi). Włącznik światła stanowi zatem newralgiczne miejsce przenoszenia wszelakich wirusów i bakterii. Z tego też względu systematycznie, co kilka dni pamiętaj o przetarciu i zdezynfekowaniu włącznika.

Jeżeli żyjesz w przeświadczeniu, że zamknięta szafka łazienkowa chroni znajdujące się wewnątrz przedmioty przed kurzem to czeka Cię przykre rozczarowanie. Pomimo zamkniętych drzwiczek, wewnątrz nadal gromadzi się kurz. Postaraj się przynajmniej raz w miesiącu opróżnić szafkę i zadbać o dokładne jej posprzątanie.

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej