Jak szyć na drutach?

Od czego zacząć - pierwsze kroki w dzierganiu

Robienie na drutach nie jest trudną sztuką. Jednak dla obserwatora z zewnątrz może się wydawać karkołomne. Wygląda to jak jakiś rodzaj magicznej sztuczki – machasz drutami, przekładasz jakieś nitki i nagle rośnie sweter albo szalik. Tak naprawdę robótki są na tyle proste, że mogą je wykonywać już małe dzieci. Na pytanie jak zacząć robić na drutach, najlepsza odpowiedź brzmi – przechodząc do praktyki.

Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z samą zasadą dziergania. Najlepiej robić to wykonując pierwszy samodzielny rządek. Może nam w tym pomóc bardziej doświadczona osoba albo filmik instruktażowy. W bezpośrednim kontakcie najszybciej zdobędziemy wiedzę jak szyć na drutach krok po kroku.

Zwykle osoby stawiające pierwsze kroki po opanowaniu nawlekania włóczki na druty i przeszyciu pierwszego rządku robią szalik. To ćwiczenie, które pozwala opanować dzierganie w linii prostej. Jeżeli przestaniemy gubić oczka i opanujemy podstawowe ruchy, możemy przejść do bardziej zaawansowanych robótek. Interesują cię także inne robótki ręczne?

Jak dobierać włóczki i druty

Mając opanowane robótki w podstawowym zakresie właściwie, możemy robić na drutach każdej wielkości i grubości. Jednak nauka nie kończy się na opanowaniu wzorów. Umiejętność prawidłowego dobrania drutów i włóczek jest też bardzo ważna. Włóczka źle dopasowana do rodzaju drutów bardzo utrudnia pracę.

Druty mają różną grubość, długość i są zrobione z różnych materiałów. Jeżeli chodzi o grubość, to producent włóczki zwykle zasugeruje na opakowaniu jakie najlepiej do niej pasują. Nie trzeba się tego sztywno trzymać, ale początkujący powinni zwracać na ten fakt uwagę. Również twórcy wzorów powinni podać grubość drutów i nitki przy każdym wzorze. Nauka na podstawie takich wzorów pozwala lepiej opanować dopasowywanie drutów i włóczek we własnym zakresie.

Robienie na drutach dobrze jest zacząć od drutów plastikowych, najlepiej długich lub na żyłce. Mimo wszystko dobrze jest znać właściwości poszczególnych drutów. Poniższa tabelka zawiera informacje dotyczące rodzajów drutów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Rodzaje drutów i ich zastosowanie

Rodzaj drutów

Właściwości

Do czego zalecane

Długie proste

Długość 30-40 cm, z jednej strony zakończone „główką”, sztywne

Szaliki, przód swetra, duże powierzchnie płaskie

Krótkie proste (skarpetkowe)

Długość 15-20 cm, bez „główki”, sztywne, 5 szt w opakowaniu

Skarpetki, getry, rękawy, rękawiczki

Na żyłce

Długość standard 60-80 cm lub dłuższe, bez „główki”, połączone żyłką z jednej strony.

Duże powierzchnie walcowate – spódnica, golf, korpus swetra

Różne rodzaje włóczki układają się w różny sposób, są bardziej miękkie i sztywniejsze. Stawiając pierwsze kroki w dzierganiu dobrze jest mieć wzory i trzymać się dokładnych instrukcji. Jednak warto obserwować przy okazji zachowanie poszczególnych typów włóczek. To pozwoli nam później wymyślić i zrobić coś samodzielnie. Sprawdź koniecznie ten artykuł z poradami, jak zrobić bombki na szydełku.

Robienie na drutach - popularne wzory dla początkujących

Pierwsze kroki, czyli gdzie szukać wzorów?

W dzisiejszych czasach pewnie najprostsza odpowiedź będzie brzmiała - w internecie. W Polsce i na świecie funkcjonuje wiele blogów, na których dzierganie jest głównym tematem. Niektóre z autorek (lub autorów) publikują tam również całe wzory. Dobrą alternatywą, zwłaszcza jeżeli nie chcemy za dużo czasu spędzać przy komputerze, są czasopisma poświęcone robieniu na drutach. Tutaj znajdziemy opisy poszczególnych etapów dziergania krok po kroku. Robienie na drutach według wzoru z czasopisma jest też dla niektórych łatwiejsze. Nic nas tutaj nie rozprasza.

Włóczka i druty, a także robienie na drutach i pierwsze kroki, czyli nauka, jak zacząć robić na drutach
Jak zacząć robić na drutach? 5 praktycznych wskazówek krok po kroku

Dla osób, które naprawdę chcą się wkręcić w robótki na drutach dobrym rozwiązaniem są też książki. Napisane w formie przystępnych poradników, z ładnymi ilustracjami, przybliżają nie tylko same wzory, ale różne sztuczki i dobre praktyki. Takie lektury najlepiej jest najpierw sprawdzić, idąc do księgarni i przeglądając zawartość. Jeżeli trafimy na dobry podręcznik, to z pewnością zawarta w nim wiedza będzie bardziej usystematyzowana niż na blogu.

Kiedy wiemy już jak zacząć robić na drutach, kolejnym krokiem może być wymyślanie własnych wzorów. Do tego potrzeba nieco wiedzy na temat dziergania. Kiedy przejdziemy od naśladowania krok po kroku cudzych wzorów do wymyślania własnych, to będzie ogromna satysfakcja.

Przykładowe wzory

Najpopularniejsze wzory, od których warto zacząć, to szalik, prosta czapka zimowa i rękawiczki. Te trzy wzory pozwolą zrozumieć jak szyć na drutach różnego rodzaju.

Szalik - to najprostszy wzór do dziergania. Najlepiej robić go, korzystając z długich, prostych drutów. Do szalika dobrze jest dobrać miękką, cienką wełnę. Wtedy będzie się lepiej układał wokół szyi i będzie przyjemniejszy dla ciała. Cała sztuka polega na wyznaczeniu ilości oczek w pierwszym rządku i pilnowaniu jej do końca robótki.

Czapka – jeżeli przeliczanie w nieskończoność takich samych rządków wydaje ci się nudne, to spróbuj zrobić czapkę. Typowa zimowa czapka może zostać wykonana na drutach z żyłką, czyli na bazie walca. Przerobienie tego wzoru sprawi, że nauczymy się łączyć pierwsze oczko z ostatnim, stosować markery do zaznaczania oczek i zwężać dzianinę ku końcowi.

Rękawiczki – kiedy opanowaliśmy podstawy, to można sobie pozwolić na wykonanie trudniejszego wzoru. Proste rękawiczki robimy na krótkich drutach. To pozwala nam nie tylko opanować inny rodzaj drutów. Dowiemy się jak wyliczać miejsca na palce, jak zrobić ściągacz i jak nadać praktycznie dowolny kształt robótce.

Nauka robienia na drutach popłaca

Mając opanowane podstawy szycia na drutach możemy zacząć się uczyć zaawansowanych wzorów. Dzięki temu nasze robótki będą nie tylko przydatne, ale piękne i oryginalne.

Umiejętność dziergania ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy zrobić dla siebie i swoich bliskich takie części ubioru, jakie nam się zamarzą. Nie musimy polegać na tym co jest dostępne w sklepach. Poza tym możemy zrobić dla kogoś oryginalny prezent. Rękodzieło od kilku lat wraca do łask. Zmęczeni przemysłowymi wzorami ludzie chętnie sięgają po coś oryginalnego. Ładna czapka, rękawiczki, a nawet drobna ozdoba z włóczki będzie wspaniałym pomysłem na prezent dla wyjątkowej osoby.

Dzierganie może być traktowane jako hobby, ale jeżeli opanujemy je na przyzwoitym poziomie, to możemy sobie dorobić. Nie wszyscy, którzy chcieliby podarować oryginalny prezent swoim bliskim, mają talent i czas na wykonanie go własnoręcznie. Jeżeli wiemy, jak szyć na drutach, to warto poszukać ogłoszeń albo popytać znajomych, czy nie chcieliby czegoś u nas zamówić.

Dzierganie na drutach zawsze było umiejętnością cenioną. Warto więc rozpocząć przygodę z drutami i ćwiczyć, żeby zyskać satysfakcję z własnego rękodzieła.

ikona podziel się Przekaż dalej