Jak zafarbować włosy bibułą?

Jaki można uzyskać efekt przy farbowaniu włosów bibułą?

Bibułę można kupić dziś niemal wszędzie – w sklepach z artykułami szkolnymi, sklepach papierniczych bądź dużych marketach. Dlaczego kobiety tak chętnie farbują swoje włosy, używając bibuły? Otóż, farbowane końcówki bibułą czy krepą na pewno nie ulegną zniszczeniu! Poza tym metoda ta jest bardzo szybka i prosta, więc zupełnie każdy będzie w stanie właśnie tak zafarbować swoje włosy, np. na niebiesko, zielono czy różowo.

To również dobra metoda na uzyskanie nowego koloru włosów na lato bez konieczności zmiany farby, gdy już się znudzi. Barwnik, jaki osadzi się na włosach dzięki użyciu bibuły, szybko się bowiem wypłukuje. Zatem możesz nią zafarbować włosy i zrobić sobie, np. kolorowe pasemka, zmieniając ich barwę nawet co… kilka dni! Efekt zależeć będzie jednak od tego, w jakiej kondycji są włosy – muszą być trochę zniszczone, by dobrze „złapały” kolor. Jeżeli są jednak bardzo zdrowe, metoda może… nie zadziałać. Sprawdź także ten artykuł o rozjaśnianiu włosów.

Kolorowe włosy z użyciem bibuły – który kolor wybrać?

Chcesz, żeby kolor włosów zafarbowanych bibułą był intensywny przez dłuższy czas? A więc, wystarczy zwyczajnie przedłużyć czas trzymania kolorowej bibuły na mokrych włosach. Co do koloru, warto wiedzieć jeszcze jedno – im bardziej jasne będą włosy (i zniszczone np. rozjaśnianiem), tym lepszy efekt farbowania możesz uzyskać. Zwłaszcza gdy pokusisz się o ciemną bibułę. Połamane i przesuszone włosy potrafią zatrzymać pigment z bibuły na dłużej, jak umowne dwa dni – a to dlatego, że wnikają w strukturę włosa zdecydowanie głębiej. Tym samym, dłużej trzeba będzie wypłukiwać włosy, by pozbyć się barwnika.

Czy próbowałaś rozjaśniać włosy sama? Bardzo prawdopodobne, że kolor włosów jest teraz żółto-pomarańczowy. Chcąc uzyskać pasemka zafarbowane na niebiesko, możesz się wówczas zdziwić – kolor włosów prawdopodobnie nie będzie niebieski, a… zielony! A może chcesz postawić na szaleństwo letnie i sprawdzić, jak będziesz wyglądać w kolorowej czuprynie? Możesz połączyć np. róż z odcieniem zieleni bądź granat z czerwienią – takie kompozycje zawsze bardzo efektownie wyglądają na włosach!

Czy istnieje kolor włosów, jakiego nie można zafarbować krepą?

Niestety, ale nie można zafarbować bibułą każdego koloru włosów. Najłatwiej będą mieć osoby o jasnych włosach. Z kolei najtrudniej jest pofarbować krępą włosy ciemno-brązowe i czarne – farbowanie włosów przy użyciu bibuły może być w przypadku bardzo ciemnych włosów wręcz… niewykonalne.

Co robić w takim przypadku? A więc, można będzie swoje ciemne włosy albo nieco rozjaśnić (tak, by przyjęły pigment wybranego koloru bibuły), albo… pozostać przy farbach stałych. Zawsze można też pokusić się wówczas o szampony i pianki koloryzujące, a także hennę. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć farbę ze skóry głowy.

Farbowanie włosów bibułą – krok po kroku

Jak zafarbować włosy bibułą?

Farbowane końcówki można uzyskać poprzez zamoczenie około 1/4 bibuły w miseczce z ciepłą wodą. Barwnik powinien zejść z bibuły za jakiś czas. Wówczas można zamoczyć w takim „wywarze” końcówki włosów i mieszać nimi przez kilka-kilkanaście minut. Jeżeli jednak chcesz uzyskać pasemka albo stworzyć na głowie efekt ombre, musisz mieć suche włosy. Co trzeba zrobić?

Różne kolory bibuły oraz farbowanie włosów bibułą i porady, jak zafarbować włosy bibułą i jakiej bibuły użyć do farbowania
Jak zafarbować włosy bibułą krok po kroku – wyjaśniamy
  1. Potnij bibułę na małe kawałki, którymi będziesz w stanie owijać kolejne pasemka włosów.
  2. Załóż rękawiczki na dłonie, zamaczaj kawałki bibuły w wodzie i owijaj nimi poszczególne pasma.
  3. Kosmyki powinny wchłaniać pigment przez co najmniej kilka minut.
  4. Włosy podeschły i kolor wydaje się za mało intensywny? Zawsze można ponownie zamoczyć pasemka i zawinąć je dodatkowymi fragmentami bibuły.
  5. Po usunięciu z włosów bibuły nie zauważysz od razu efektu. Żeby sprawdzić, czy farbowanie krepą się udało, wysusz głowę suszarką – efekt na pewno będzie niesamowity!

Pamiętaj przy tym, że do osiągnięcia najlepszego rezultatu będziesz musiała stale obserwować, czy barwnik nie musi dłużej „poleżeć” na pasemkach – wówczas będzie wiadomo, czy dobrze przeniknie w głąb struktury kosmyków. Nie zapomnij również o tym, że kapiący z głowy barwnik może barwić dokoła... zupełnie wszystko. A więc, lepiej usunąć niepotrzebne elementy z łazienki na czas farbowania (jak ręczniki czy łazienkowe dywaniki). Pamiętaj też o nasmarowaniu ciała w tych miejscach, gdzie tworzy granicę z włosami – warto szczególnie zwrócić uwagę na uszy, smarując je możliwie tłustym kremem!

Farbowanie włosów za pomocą bibuły – warto czy nie warto?

Ile ludzi, tyle opinii. Oczywiście, takie farbowanie będzie miało wiele zalet. Przede wszystkim, za farbowaniem włosów bibułą przemawia:

  • możliwość szybkiej zmiany koloru włosów,
  • krótki czas trwania „zabiegu”,
  • niska cena farbowania,
  • łatwa dostępność materiałów,
  • szeroka gama kolorystyczna bibuły,
  • nieniszczenie włosów i ich struktury (porównując do farb koloryzujących, które potrafią mocno zniszczyć włosy).

Farbowanie włosów bibułą to znakomity pomysł na utworzenie fryzury, jakiej… nie ma nikt! Możesz więc zupełnie zmienić swój wizerunek np. na imprezę albo wyjście z przyjaciółmi. Nie ma co się martwić – kolor zazwyczaj znika po pierwszym umyciu, chociaż… czasami zostaje na nieco dłużej. Nieraz dzieje się bowiem tak, że barwnik wnika we włosy dość głęboko – wówczas pojawia się problem z jego zmyciem. Całe szczęście, to rzadki przypadek.

Na korzyść bibuły przemawia również fakt, że możesz nią zafarbować... całą głowę. Jednak, nie każdy kolor włosów da się zafarbować bibułą – o czym wspominaliśmy już wyżej. Zatem, farbowanie bibułą jest dobrym sposobem na szybką zmianę wizerunku – jednak nie każde włosy się do tego zwyczajnie… nadają!

ikona podziel się Przekaż dalej