Jak zagęścić zupę? Oto 5 najlepszych metod na zaprawienie zupy
Zupa jest prostym i bardzo zdrowym daniem obiadowym. Od klarownego rosołu po gęsty żur, od słodkich zup owocowych po popularną zupę pomidorową – bez zup nie obejdzie się żadna kuchnia. Typowo polskie zupy powinny mieć jednak swoją gęstość. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak zagęścić zupę. Z naszego poradnika dowiesz się o kilku metodach na zagęszczanie zup, czym zabielić zupę i jak nadać aksamitną gęstość zupie krem.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gotowaniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zagęszczanie zupy mąką
Jedną z typowych cech kuchni polskiej i kuchni naszych sąsiadów jest zagęszczanie zupy mąką. Od wieków Słowianie dużą część swojego wyżywienia opierają na potrawach mącznych. Nic dziwnego, że to żur, barszcz biały czy środkowopolska zalewajka stały się naszą wizytówką. Na pytanie czym zagęścić zupę, odpowiadamy – w pierwszej kolejności mąką.
Metoda 1 – zupę gulaszową zagęszczamy mąką:
Zupa gulaszowa to intensywna w smaku potrawa, na wywarze z mięsa wołowego lub wieprzowego. W jej skład powinny wchodzić papryka, czosnek, pomidory oraz ziemniaki. Dokładny przepisy można znaleźć w wielu miejscach w internecie. Zupę gulaszową tradycyjnie zagęszcza się mąką lub śmietaną.
Jakie są przepisy na zagęszczenie zupy? Żeby zagęścić zupę mąką, należy odlać trochę wywaru do kubka (około 100 ml), ochłodzić do temperatury pokojowej. Do płynu wsypujemy dwie łyżki mąki pszennej. Mieszamy dokładnie, żeby powstała jednolita zawiesina. Do gotującej zupy wlewamy wymieszaną mąkę z wywarem i energicznie rozprowadzamy po całym garnku. Zupę gulaszową doprowadzamy do wrzenia, dzięki czemu zostaną rozłożone pektyny zawarte w mące.
Takie zagęszczanie zupy mąką można stosować również przy zupach warzywnych.
Alternatywną metodą zagęszczenia niekwaśną mąką jest przygotowanie zasmażki. Na rozgrzaną patelnię nakładamy około 25 g masła. Kiedy będzie płynne dosypujemy łyżkę mąki. Energicznie mieszamy do zarumienienia mąki. Na koniec dolewamy trochę wywaru i dalej mieszamy. Tak przygotowaną zaprawkę dodajemy do zupy. W przeciwieństwie do mąki wymieszanej z płynem zasmażka zaostrza smak zupy.
Metoda 2 – zagęszczanie zupy mąką zakwaszoną:
Tradycyjne zupy polskie to żur, zalewajka i biały barszcz. Podstawą nadającą smak zupie jest zakwas z mąki pszennej lub żytniej. Zakwas można kupić w sklepie albo zakisić samodzielnie nastawiając na ok. cztery dni mąkę z wodą i ząbkiem czosnku.
Do wywaru na kiełbasie albo wędzonce dodajemy w momencie gotowania zakwas i dokładnie mieszamy. Dodatkowo żury i barszcze zagęszcza się ziemniakami i dodaną na koniec łyżką gęstej śmietany. Według niektórych tradycyjnych przepisów dobry żur to taki, w którym łyżka stoi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zagęszczaniu sosu mąką?
Zagęszczenie zupy śmietaną
Zupy zaprawiane śmietaną są znane nie tylko w polskiej kuchni, ale obok zaprawianych mąką są bardzo popularne w naszym kraju. To także odpowiedź na pytanie czym zabielić zupę. W ten sposób zagęszczamy przede wszystkim zupę pomidorową. Zagęszczenie zupy śmietaną jest łatwe i pozwala uzyskać dodatkowe walory smakowe.
Metoda 3 – mąka i śmietana
Śmietanę można wymieszać z mąką, tak jak to się robi przy daniach zagęszczanych mąką. Do kubka lub miseczki wlewamy ok. 50 ml śmietany, dodajemy odrobinę mąki. Całość mieszamy, zaprawiamy solą do smaku. Na koniec wlewamy kilka łyżek zupy (musi być lekko przestudzona). Mieszamy jeszcze raz, całość przelewamy do zupy i rozprowadzamy w garnku. Mamy nie tylko gęstszą i smaczniejszą potrawę, ale nie musimy się już martwić czym zabielić zupę. Do takiej mieszanki można wykorzystać rzadszą śmietanę.
Metoda 4 – jak zagęścić zupę samą śmietaną
Jeżeli nie mamy pod ręką mąki albo chcemy uniknąć jej dodawania, to można zagęścić zupę samą śmietaną. Powinna być to gęsta śmietana 18% lub 30%. Niestety zawartość tłuszczu nie gwarantuje gęstości. Dlatego trzeba sprawdzić śmietanę po otwarciu opakowania i zdecydować, czy jest odpowiednio gęsta jak krem czy lepiej zaprawić ją mąką.
Zagęszczenie zupy śmietaną jest bardzo proste. Trzeba odlać pół kubka (ok. 100 ml) zupy, przestudzić. Do letniego wywaru dolewamy śmietanę ciągle mieszając. Mieszanina powinna być gęsta. Pamiętajmy, że ma zaprawić cały gar zupy.
Dla odmiany można też zaprawić zupę serkiem topionym. Jeżeli nie mamy śmietany i nie wiemy czym zabielić zupę, jest to dobra alternatywa. Zaprawiając serkiem topionym, postępujemy podobnie, jak w przypadku śmietany. Trzeba go rozpuścić w odrobinie przestudzonej zupy i dolać całość do garnka. Ten zagęszczacz sprawdza się przy zupach warzywnych. Można też tak zaprawić zupę gulaszową. Natomiast zupę pomidorową, mimo wszystko, lepiej zagęszczać śmietaną. Dzięki temu zyskujemy kontrastowy, kwaskowy smak, równoważący słodki smak pomidorów.
Zagęszczanie jajkiem i inne sposoby
Zaprawianie serkiem topionym jest metodą szybką i chyba najprostszą z wyżej podanych, ale istnieje jeszcze kilka pomysłów na to czym zagęścić zupę. Często stosowanym jest zaprawianie jajkiem.
Metoda 5 – zaprawianie jajkiem
Jajko wbić do miseczki, roztrzepać, zmieszać z odrobiną przestudzonego wywaru z zupy. Wymieszać. Powstałą mieszankę dodać do zupy. Po dodaniu jajka zupy nie powinno się już gotować.
Alternatywny przepis mówi o zaprawieniu samym żółtkiem. Zasada jest ta sama. Natomiast pozostałe białko można wykorzystać np. do wypieków.
Oprócz przedstawionych tutaj przepisów, istnieją też warzywne zupy krem. Jest to dobra alternatywa, szczególnie w kuchni wegańskiej i bezglutenowej. W przypadku takich kremowych dań nie musimy się martwić czym zagęścić zupę. Wystarczy dokładne zblendowanie wszystkich składników. Tak powstanie aksamitna konsystencja.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże wam zdecydować jak zagęścić zupę do następnego obiadu. Może będzie też inspiracją do własnych poszukiwań. Wszystkie przestawione tu przepisy zostały sprawdzone przez pokolenia gospodyń i zawodowych kucharzy.