Montaż i wymiana filtra do okapu

Dlaczego warto zamontować okap z filtrem węglowym

Coraz częściej elementem nowoczesnej kuchni staje się okap. Służy on do oczyszczania powietrza w kuchni. Włączamy go podczas gotowania, tak aby opary z kuchni, tłuszcz, para wodna były od razu wychwytywane i filtrowane lub odprowadzane do wentylacji. Dzięki temu oszczędzamy czas na sprzątanie kuchni, gdyż mniej oparów kuchennych osadza się na meblach i ścianach. Do wyboru mamy okapy typu wyciąg i pochłaniacz. Wyciąg, zwykle w kształcie odwróconej litery T, montujemy nad kuchnią i podłączamy rurą do wentylacji ściennej. Jeśli nie ma możliwości technicznej połączenia z wentylacją, pozostaje nam pochłaniacz, który działa na zasadzie oczyszczanie powietrza przy pomocy filtra węglowego.

Filtry węglowe do okapów służą do oczyszczania powietrza w kuchni. Podczas gotowania wyłapują opary kuchenne, tłuszcz i parę wodną. Filtr pochłania również zapachy kuchenne. Dzięki temu powietrze w kuchni jest świeże i czyste, zaś na ścianach i meblach nie osadza się tłuszcz. Najlepszej jakości filtry są w stanie oczyścić powietrze nawet z metali ciężkich. Filtry działają na zasadzie recyrkulacji powietrza. Występują w postaci dysku lub wkładu wypełnionego węglem aktywnym.

Filtry węglowe zakłada się głównie do okapów typu pochłaniacz, które nie są podłączone do wentylacji kuchennej. Tego rodzaju filtr można zamontować w kuchni, jeśli nie mamy możliwości podłączenia okapu do wentylacji. Możliwy jest także montaż filtra węglowego do okapu typu wyciąg.

Okap z filtrem należy uruchomić, gdy zaczynamy gotować. Dzięki temu w powietrzu nie będzie się gromadziła wilgoć i tłuszcz. Warto przy tym pamiętać o przykrywaniu garnków i patelni, co dodatkowo ograniczy uwalnianie się oparów. Aby okap działał poprawnie i wyłapywał większość oparów, warto zwrócić uwagę na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany. Odległość okapu od blatu zależy od rodzaju kuchenki, ale przeciętnie zaleca się około 70 cm.

Montaż okapu typu pochłaniacz nie wymaga podłączenia do wentylacji, dlatego też kształt takiego okapu może być dowolny. Stosuje się okapy wiszące lub okapy podszafkowe. Okapy wiszące posiadają często ciekawy design i stanowią element ozdobny eleganckiej kuchni.

Jak często potrzebna jest wymiana filtra węglowego do okapu

Wszystkie filtry działają przez określony czas i konieczna jest ich wymiana. Zalecana jest wymiana filtra co 3 - 12 miesięcy. Obecne urządzenia mają zwykle czujnik sygnalizujący wymianę filtra. Nie należy ignorować tego wskaźnika. Pozostawienie brudnego filtra w okapie może mieć przykre konsekwencje. Okap nie będzie spełniał swojego zadania i nie oczyści powietrza. Zatkany filtr okapu grozi także pożarem. Nie zdarza się to często, niemniej jednak niebezpieczeństwo jest realne.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju filtry i nie ma żadnej unifikacji. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie nowego filtra od producenta danego okapu. Filtry oferowane przez producenta danego okapu dobrze do niego pasują. Producent okapu podaje w specyfikacji wymiary i rodzaj filtra. Można się zdecydować na filtr z innego materiału, który będzie równie wydajny. Należy jednak sprawdzić, czy jego wymiaru pasują do okapu, który posiadamy.

O ile montaż samego okapu należy powierzyć specjalistom, to zakładanie nowego filtra do okapu nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie bez konieczności wzywania fachowca. Warto zebrać konieczną wiedzę na temat drobnych napraw domowych, na przykład jak zresetować zmywarkę whirlpool lub jak naostrzyć nożyczki. Dzięki temu możemy sporo rzeczy zrobić samemu i zaoszczędzić na kosztach drobnych napraw. Dlatego też warto wiedzieć jak założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu. Sprawdź także ten artykuł: Czym i jak wyczyścić okap kuchenny? Poradnik praktyczny.

Ja założyć uniwersalny filtr węglowy do okapu

Co zrobić, aby zamontować nowy filtr węglowy do okapu? W tym przypadku nie ma standaryzacji i jednej instrukcji obsługi. Dlatego też należy zawsze przeczytać instrukcję obsługi, jak dostać się do filtra naszego okapu.

Zwykle przed filtrem węglowym zamontowany jest filtr tłuszczowy, który ma za zadanie wyłapać opary tłuszczu. Zazwyczaj filtr ten wymaga tylko dokładnego wypłukania i wymycia. Nie trzeba wymieniać go często. Niektóre filtry tłuszczowe można nawet myć w zmywarce. Dlatego też, według instrukcji obsługi danego urządzenia, należy dokładnie oczyścić filtr pod bieżącą wodą, a następnie wysuszyć przez czas podany przez producenta.

Aby dostać się do filtrów należy zdjąć obudowę okapu, a następnie zdjąć filtry dodatkowe. Następnie odkręcamy filtr węglowy i na jego miejsce wkładamy nowy filtr. Następnie zakładamy filtry dodatkowe, jeśli są, i zakładamy ponownie obudowę okapu.

ikona podziel się Przekaż dalej