Montowanie karniszy krok po kroku

Czy wieszanie karniszy w mieszkaniu to trudne zadanie?

Firanki i zasłony pełnią nie tylko rolę ozdobną w mieszkaniu, lecz także osłaniają okna przed wścibskim okiem przechodniów i sąsiadów. Wieczorem, gdy zapalimy światło, wnętrze naszego mieszkania jest doskonale widoczne dla przechodniów i sąsiadów z naprzeciwka. W mieszkaniu na parterze widać wnętrze także w ciągu dnia, dlatego też często stosuje się zazdrostki osłaniające okno do połowy. Wąskie ulice lub bloki budowane blisko siebie sprawiają, że nie możemy czuć się swobodnie we własnym domu. Dlatego też zasłony i firanki stały się niezbędnym elementem mieszkania.

Do zawieszenia firanek służy karnisz, który montujemy do ściany, do sufitu lub pomiędzy ścianami jako karnisz rozporowy. W małych mieszkaniach stosujemy karnisze pojedyncze, na których zawiesimy firanki lub zasłony. Natomiast w dużych mieszkaniach tradycyjnie stosuje się podwójny karnisz, gdzie zawieszamy firanki od strony okna i zasłony od strony pokoju.

Montowanie karniszy jest zadaniem na tyle łatwym, że można to z powodzeniem zrobić samemu. Karnisze uznawane są za mocowania lekkie, gdyż firanki i zasłony nie są ciężkie. Ale prawidłowo wykonane mocowanie karnisza oraz prawidłowo zainstalowane kołki rozporowe gwarantują, że będziemy mogli zawiesić nawet ciężkie zasłony na bardzo szerokim oknie.

Jakich narzędzi i pomiarów potrzebujemy, aby przykręcić karnisz

Wieszanie karniszy wymaga zgromadzenia następujących przyborów i narzędzi:

  • ołówek,
  • miarka,
  • poziomica,
  • wiertarka,
  • śrubokręt,
  • zestaw kołków z wkrętami.

Montowanie karniszy wymaga odpowiednich kołków rozporowych. Najczęściej kołki rozporowe dołączane są do zakupionych karniszy. Jednak w trosce o stabilność karniszy i bezpieczeństwo domowników, warto dobrać kołki do rodzaju karniasza i ściany, szczególnie jeśli montujemy podwójny karnisz, który będzie bardziej obciążony. Do karniszy lepiej sprawdzają się kołki nylonowe, które są bardziej wytrzymałe, ognioodporne i elastyczne niż plastikowe.

Aby przykręcić karnisz do betonu czy cegły, wystarczą standardowe kołki rozporowe. Natomiast do ściany z pustaków lub płyt g-k, warto zastosować kołki specjalistyczne. Jeżeli nie wiemy, z czego jest zrobiona ściana, najlepiej wybrać uniwersalne kołki rozporowe. A może pokusisz się o uszycie własnej firanki? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wszyć taśmę do firanki.

Jak zamontować karnisz, aby odległość od sufitu i od ściany nie utrudniała otwierania okna

Jak zamocować karnisz, aby wyglądał estetycznie i nie utrudniał otwierania i zamykania okna? W przypadku karnisza montowanego do ściany czy do sufitu, ważna jest jego długość. Brzegi karnisza powinny wystawać z obu stron poza okno około 15-25 cm, dzięki czemu firanki będą ładnie się układać i zdobić okno.

Odległość karnisza od górnej krawędzi okna powinna wynosić 5-7 cm. Dzięki temu okno będzie się swobodnie otwierać nie zahaczając o firanki. W przypadku karniszy montowanych do ściany, najlepiej umieścić je w połowie nadproża, czyli miejsca pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem. Jeśli karnisz będzie dłuższy niż 2.5 metra, należy po środku zamontować dodatkowy wspornik.

Odległość od sufitu czy od ściany, czyli długość wsporników karnisza, musi wynosić 10-15 cm. Jeśli zdecydujemy przykręcić karnisz do sufitu, należy tak obliczyć odległość firanek od ściany, żeby firanki nie dotykały do parapetu ani do kaloryferów pod oknem.

Zamocowany karnisz z zasłonką, a także jak zamocować karnisz
Samodzielne montowanie karniszy, czyli porady jak zamontować karnisz, jak zamocować karnisz

Jeśli montujemy karnisz rozporowy odległość pomiędzy górną krawędzią okna a karniszem nie może być mniejsza niż 5-7 cm. Natomiast odległość pomiędzy drążkiem a ścianą musi wynosić co najmniej 10-15 cm.

Miejsca zamontowania wsporników karnisza zaznaczamy ołówkiem i sprawdzamy poziomicą, czy są na jednakowej wysokości, tak aby karnisz nie wisiał krzywo.

Jak wybrać odpowiedni karnisz do naszego mieszkania

W zależności od układu mieszkania karnisz montujemy do ściany lub do sufitu. W wąskim pokoju lub we wnęce okiennej możemy zamontować karnisz rozporowy montowany do przeciwległych ścian.

Możemy zakupić typowy karnisz w postaci drążka na wspornikach. Tego rodzaju karnisze zrobione są z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Przy oknach, które znajdują się bardzo blisko sufitu, dobrym rozwiązaniem są karnisze w postaci szyny pcv, którą montuje się na suficie. Szyna może być jedno, dwu lub trzytorowa, tak aby można było zawiesić zasłonę i firankę lub firankę oraz zasłonę z lambrekinem. Do karniszy w postaci szyn stosuje się ozdobne osłony, które zasłaniają niezbyt estetyczną szynę.

Jak zamontować karnisz krok po kroku

Wieszanie karniszy zaczynamy od wywiercenia otworów pod kołki rozporowe. W miejscu, które zaznaczyliśmy ołówkiem, wiercimy otwór, który powinien być 5 - 10 mm dłuższy niż kołek rozporowy. Oczyszczamy otwór, a następnie wkładamy kołek. Przykładamy do ściany podstawę wspornika i przykręcamy go wkrętem. Niektóre wsporniki posiadają ozdobną osłonę, którą nakładamy i mocujemy. Następnie nakładamy część główną karnisza i mocujemy do wsporników przy pomocy klucza imbusowego.

Na zakończenie nakładamy kółka do firanek i zakładamy zaślepki na zakończenia karnisza. Dobrym rozwiązaniem jest, aby ostatnie kółko na firanki znajdowało się za wspornikiem i przed zakończeniem karnisza. Dzięki temu firanka będzie zawsze w tym samy miejscu i nie przesunie się na środek karnisza.

Jeśli chcemy wymienić karnisz na nowy, bardziej modny i estetyczny, zastanawiamy się jak zamocować karnisz i czy można to zrobić samodzielnie, czy nie lepiej zatrudnić fachowca. Jak pokazaliśmy powyżej zamocowanie karnisza to zadanie proste i łatwe, które może wykonać nawet osoba nie mająca doświadczenia przy remontach i majsterkowaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej