Ładne paznokcie – jak o nie dbać?

Naturalne paznokcie

Zanim zabierzesz się za zapuszczanie paznokci u rąk dobrze wiedzieć jak o nie zadbać. Jedną z przyczyn wolnego rośnięcia paznokci, a także ich nieatrakcyjnego wyglądu są niedobory w organizmie. Zdrowa dieta powinna pomóc poradzić sobie przynajmniej z niektórymi problemami. Przy okazji odpowiednio się odżywiając poprawimy też wygląd włosów i cery. Najważniejsze jest zaopatrzenie organizmu w witaminy z grupy B, a także cynk, magnez, żelazo i krzem. Do jedzenia proponujemy przede wszystkim: pestki dyni i słonecznika, ciemne pieczywo ziarniste, surowe owoce i warzywa (zwłaszcza marchew, banany, awokado, brokuły, pomidory, rzodkiewkę), kiełki i rośliny strączkowe. Poza tym od czasu do czasu warto sięgnąć po gorzką czekoladę, tłuste ryby i jajka.

Naturalne, mocne paznokcie można też uzyskać stosując suplementy. Nie powinny być one jednak stosowane zamiast zdrowego odżywiania.

Ponadto warto sięgnąć po kosmetyki pielęgnacyjne, które dostarczają wyżej wymienionych składników bezpośrednio na paznokieć i na skórę wokół. Dzięki temu mamy większą szansę uzyskać twarde, zdrowe paznokcie.

Pielęgnacja po obgryzaniu

Zadbanie o paznokcie u rąk po obgryzaniu jest ważnym elementem oduczania się tego niezdrowego zwyczaju. Na skłonność do obgryzania paznokci wpływa stres, przyzwyczajenie i np. odstające skórki. Jeżeli uda ci się poprawić wygląd paznokcia po obgryzaniu, to łatwiej będzie ci wyhodować długie i ładne paznokcie.

Paznokcie u rąk często mają odstające skórki. Może to być wynik niedoboru witaminy B (warto sięgnąć powyżej opisaną dietę). Warto jednak też zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Cążki do obcinania skórek pomogą szybko pozbyć się denerwujących wystających części wokół paznokcia.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie preparatów zniechęcających do obgryzania. Chociaż są one bardziej przeznaczone dla dzieci niż dla dorosłych. Dużo zależy od tego na ile sama masz silną wolę i możesz się powstrzymać od obgryzania.

Po obgryzaniu warto też stosować pilnik. Jeżeli będziemy równo i (przez pewien czas) na krótko piłować paznokcie, to łatwiej będzie się odzwyczaić od nałogu.

Zapuszczanie paznokci – kiedy i jak

Zapuszczanie w miesiąc

Kiedy opanujemy już podstawowe zasady pielęgnacji paznokci możemy postarać się wyhodować nieco dłuższe. Podczas zapuszczania paznokci najważniejsza jest regularna pielęgnacja i dbanie, żeby rosły w miarę równo.

W miesiąc bez problemu zapuścimy paznokcie na każdą długość. Jeżeli były wcześniej chore i zniszczone, to radzimy wybrać sobie mniej więcej 2-4 tygodnie na zapuszczenie. Żeby wyhodować zdrowe paznokcie na naturalnych składnikach zawsze potrzeba trochę czasu. Powinnyśmy zaangażować w ten proces wszystkie dostępne środki: dietę, domowe sposoby i kosmetyki, które dostaniemy w drogeriach.

Oto kilka zasad, które pomogą odpowiedzieć na pytanie jak zapuścić paznokcie:

  1. Kąpiele zdrowotne. Zanurzanie paznokci w odpowiednio przygotowanych kąpielach sprawia, że nasiąkają niezbędnymi składnikami i zyskują odpowiednie nawilżenie.
  2. Maseczki na noc. Nie tylko twojej twarzy możesz zapewnić lepszy wygląd, nakładając maseczkę pielęgnacyjną. Dla uzyskania ładnych, długich paznokci warto spróbować przynajmniej jednej mikstury na noc.
  3. Częste stosowanie kremów do rąk. Zwłaszcza jeśli znajdujemy się w sytuacji, która wymaga częstego mycia, dezynfekcji lub zamaczania rąk w wodzie z detergentami.
  4. Regularne piłowanie, czyszczenie i obcinanie skórek. W ten sposób zniechęcimy się do obgryzania i nadamy paznokciom odpowiedni kształt.
  5. Dieta. Mówiliśmy o niej powyżej.
Pielęgnacja paznokci i nakładanie odżywki, a także najlepsze sposoby na naturalnie długie paznokcie
Jak zapuścić paznokcie krok po kroku, czyli najlepsze, sprawdzone sposoby na naturalnie długie paznokcie, które będą mocne

Stosując się do tych zasad zapuszczania paznokci możesz je wyhodować szybciej niż w miesiąc. Ale jeżeli planujesz pokazać się z ładnymi paznokciami na weselu, ważnej uroczystości czy w nowej pracy, to warto zacząć 30 dni wcześniej. Dłuższy czas jest potrzebny szczególnie dla uzyskania mocnych paznokci. Po prostu trzeba im dać czas na regenerację. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak piłować paznokcie.

Zapuszczanie w tydzień

Nie każdą z nas interesuje, jak zapuścić paznokcie w miesiąc. Postaramy się przybliżyć techniki, które pomogą zrobić to szybciej.

Do wyhodowania twardych i zdrowo wyglądających paznokci w tydzień niezbędne będzie zapewnienie szybkiej regeneracji płytce paznokcia. W tym celu najlepiej sięgnąć po preparaty dostępne w drogeriach. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią odżywkę. Preparaty do pielęgnacji paznokci mają różny skład. Szukajcie tych, które zawierają witaminy B, cynk, krzem. Przyda się też keratyna. Żeby paznokcie szybko rosły dobrze jest też stosować krem odżywczy do rąk i paznokci. Te z kolei często zawierają witaminę E, która sprawia, że poprawia się krążenie krwi pod płytką. Dzięki temu możemy się spodziewać mocnych i ładnych paznokci w tydzień do 10 dni. Po prostu będą też szybciej rosły.

Wspomnieliśmy wcześniej o naturalnych miksturach. Jedną z najpopularniejszych kąpieli jest zanurzanie paznokci na 10 minut w podgrzanej oliwie. Inny sposób to zanurzanie w mleku, wymieszanym z żółtkiem i miodem.

Co jeszcze zrobić, żeby paznokcie szybko rosły?

Oprócz preparatów do uzyskania długich paznokci warto unikać pewnych przyzwyczajeń. Nie musimy nikomu przypominać jeszcze raz, że wykluczone jest obgryzanie. Jednak warto też zrezygnować z metalowego pilnika. Zamiast tego możecie używać szklanego.

Jeżeli nie chcemy za bardzo rozmiękczyć twardych płytek, to zwracajmy uwagę na detergenty, których używamy. Najlepiej prace domowe typu pranie ręczne, szorowanie garnków czy mycie powierzchni wykonywać w rękawiczkach. Dzięki temu paznokcie będą szybko rosły i nie narazimy ich na złamanie. W ogóle musisz pamiętać, że prace w użyciem wody i mydła zmiękczają płytkę. Dlatego dobrze jest zadbać, żeby nie wykonywać czynności wymagających nacisku, kiedy płytka jest bardziej miękka.

Najlepszym wyjściem, żeby paznokcie szybko rosły jest połączenie pielęgnacji z ochroną. Jeżeli naprawdę się przyłożycie, to powinno się udać wyhodować piękne paznokcie nawet w tydzień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny