Jak zarejestrować kartę sim? Praktyczny poradnik
Rejestracja karty telefonicznej może być bardzo prostą czynnością. Istnieje kilka sposobów, które warto poznać, zanim kupi się starter do telefonu. Można to zrobić w salonie operatora, wybranych punktach lub samemu w domu. W tym poradniku przedstawiamy najprostsze sposoby jak zarejestrować kartę sim.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Rejestracja karty telefonicznej - prawo
Dlaczego rejestracja karty telefonicznej jest obowiązkowa?
Od 2016 roku, kupując starter do telefonu, musimy podawać nasze dane w celu rejestracji karty. Wprowadzenie tego prawa wielu obywateli potraktowało jako utrudnienie. Z pewnością możliwość korzystania z karty zaraz po jej zakupie była łatwiejsza. Jak rząd tłumaczył konieczność rejestracji karty?
Wiązało się to z tzw. ustawą antyterrorystyczną. Oficjalnie jest to zabezpieczenie przed używaniem niezarejestrowanych numerów przez różnego rodzaju przestępców. Na ile takie prawo działa? Trudno powiedzieć. Cokolwiek myślimy o słuszności wprowadzonego obowiązku, korzystanie z karty do telefonu jest obecnie niemożliwe bez jej rejestracji.
Prawo wywołało zamieszanie nie tylko wśród klientów. Produkt oferowany przez operatorów nagle stał się trudniejszy w użyciu, co jest zawsze niepożądane z punktu widzenia sprzedawcy. Od tamtego czasu udało się jednak wymyślić różne ułatwienia. Było to szczególnie potrzebne w okresie ograniczeń związanych z pandemią. Dzięki ułatwieniom każdy może zarejestrować samemu kartę sim, nie tylko w wyznaczonych punktach, ale i przez internet.
Rejestracja karty telefonicznej - dane
Rejestracja karty telefonicznej ma za zadanie umożliwienie identyfikacji właściciela numeru. Dlatego numer telefonu po rejestracji będzie połączony z podanymi przez rejestrującego danymi. Są one weryfikowane na różne sposoby. W kiosku czy na poczcie będą potrzebne odpowiednie dokumenty np. dowód osobisty lub paszport. Natomiast rejestracja online korzysta ze sposobów weryfikacji podobnych jak niektóre urzędy. Możemy to zrobić przez bank, który i tak posiada wszystkie nasze dane.
Oczywiście podając dane osobowe, obawiamy się, że dostaną się one w niepowołane ręce. Oszustów nie brakuje. Jak można się było domyślać, ustawę już niektórzy nauczyli się obchodzić. Dlatego rejestrowanie online może się okazać wręcz bezpieczniejszym wyjściem niż podawanie swoich dokumentów przypadkowemu sprzedawcy czy pracownikowi poczty.
Zarejestruj kartę online na kilka sposobów
Rejestracja numeru u własnego operatora
W zależności od operatora, od jakiego kupujemy kartę, istnieją różne sposoby rejestracji karty telefonicznej. Jak zarejestrować kartę sim, jeśli kupujemy ją u dawnego operatora? To najłatwiejsze wyjście. Jeżeli jako klient wcześniej podałeś operatorowi swoje dane, to są one zweryfikowane. Po prostu zostaną one przyporządkowane nowemu numerowi.
Żeby udowodnić, że mamy już jeden numer, zarejestrowany u danego operatora trzeba wysłać sms z tego numeru. W różnych firmach telefonicznych wygląda to podobnie.
Nie jest to typowa rejestracja przez internet, bo potrzebne jest wysłanie wiadomości przez telefon. Jednak, podobnie jak rejestracja startera online, jest zdalne. Znaczy to, że nie musisz iść do salonu ani do żadnej innej placówki (sklep Żabka, punkt pocztowy), żeby uruchomić nowy numer telefonu.
Rejestracja przez bank
Jeżeli załatwiałeś już jakieś sprawy urzędowe online, to możliwe, że używałeś tzw. profilu zaufanego. Dzięki tej usłudze instytucja może zweryfikować nasze dane przez bank. Minus jest taki, że nie wszyscy operatorzy i nie wszystkie banki umożliwiają rejestrację karty telefonicznej w ten sposób. Oto lista operatorów, u których można zarejestrować starter do telefonu:
- Orange – rejestracja przez bank ING
- T-mobile – rejestracja przez Bank Millenium
- Plus – rejestracja przez Bank Millenium
Klienci Banku Millenium i PBS Bank mogą również zarejestrować kartę bezpośrednio w serwisie bankowym. Informację znajdą pod zakładką „bankowość mobilna”.
Zarejestruj kartę sim stacjonarnie
Jak zarejestrować kartę sim u listonosza?
Nie wszyscy wiedzą, że jedną z osób uprawnionych do rejestracji jest listonosz Poczty Polskiej. Zarejestruj kartę u listonosza, jeżeli nie masz możliwości zrobić tego w placówce.
Jak zarejestrować kartę sim u pracownika poczty?
Tak jak w każdym innym przypadku potrzebne będą odpowiednie dokumenty, numer telefonu z nowej karty i aparat telefoniczny. Podajemy listonoszowi nowy numer telefonu i numer karty SIM. Można je sprawdzić, używając odpowiednio: kodu *127# (użytkownicy Play) lub wysyłając sms o treści NUMER pod 80190 (użytkownicy Orange). Następnie trzeba podać swoje dane i potwierdzić je odpowiednim dokumentem. Po pomyślnej rejestracji otrzymamy sms zwrotny z informacją.
Chociaż rejestracji karty sim u listonosza nie dokonuje się samemu, to ma ona wiele zalet podobnych do rejestracji przez internet. Dodatkowo można dopytać pracownika poczty jak to zrobić krok po kroku. Ta forma rejestracji jest szczególnie przydatna dla osób w podeszłym wieku, które nie zawsze mogą sobie pozwolić na wycieczkę na pocztę czy do salonu operatora. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym czyścić monitor.
Rejestracja numeru w punkcie
Nie chcesz rejestrować karty online? Zarejestruj ją stacjonarnie. Istnieje wiele miejsc, w których bez problemu kupimy i zarejestrujemy kartę. Oprócz poczty są to wybrane stacje benzynowe (BP, Orlen), sklepy Fresh i Żabka, sieci sprzedające sprzęt elektroniczny (np. Media Markt, Neonet), saloniki prasowe. Mogą to być również inne punkty np. lokalny sklep spożywczy. Warto spytać przy kasie w sklepie lub markecie czy oferuje taką usługę.
Każdy taki punkt wykonuje usługę na tej samej zasadzie. Trzeba podać numer karty i telefonu (jeśli kupujemy ją na miejscu, to sprzedawca ma dane), a następnie swoje dane osobowe, potwierdzone dokumentem tożsamości.
Jeżeli i tak decydujemy się wyjść z domu w celu rejestracji karty, możemy to zrobić również w salonie operatora. Tak naprawdę to jest domyślne pierwsze miejsce, gdzie powinno się dokonywać takich transakcji. Jednak ze względu na niewielką ilość salonów, w porównaniu z innymi punktami t.j. Żabki czy stacje benzynowe, więcej osób wybiera tę drugą opcję.
Karta do telefonu czy abonament
Ze względu na utrudnienia związane z rejestracją kart coraz więcej osób wybiera abonament u danego operatora. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Tak naprawdę warto się przyjrzeć propozycjom różnych operatorów. Pewne konfiguracje usług na kartę z pakietami są korzystniejsze niż propozycje zawarte w abonamencie. Głównym minusem jest to, że musimy mieć własny telefon. Natomiast abonament zdecydowanie opłaca się osobom, które w jego ramach będą spłacać nowy telefon lub tablet. Abonament jest również dobrą propozycją dla firm. Operatorzy zwykle oferują firmom bardzo korzystne warunki.
Jeżeli używasz telefonu tylko do dzwonienia lub głównie jako hotspota, to prawdopodobnie lepiej będzie wybrać kartę. Zarejestruj swoją kartę u operatora, który oferuje najlepsze pakiety, zgodnie z twoimi potrzebami. Rejestracja na kartę daje też większą wolność i elastyczność użytkownikom, którzy np. z miesiąca na miesiąc będą używać innych pakietów.
Czy ten poradnik jak zarejestrować kartę sim był przydatny? Dowiedz się też jak przeprowadzić przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic.
@Kret formularz jest krótki, nie zajmuej dużo czasu
@Milka Czy rejestracja karty SIM Orange online za pomocą fotoweryfikacji jest dostępna 24/7, czy są jakieś ograniczenia czasowe?
@Kret czy można to zrobić bez polskiego dowodu osobistego? Jakie dokumenty są akceptowane?
@Sara pewnie działa 24/7 ale jak ktoś rejestruje w niedziele to nie wiem czy to przejdzie
@Sara no potrzebny jest telefon z dobrym aparatem po prostu żeby zrobić wyraźne zdjęcie
@Sara myśle że jak masz paszport to przejdzie no ale raczej Polacy mają dowód osobisty ;)