Domowe sposoby na mszyce

Mszyce na roślinach

Mszyce stanowią utrapienie dla posiadaczy ogrodów czy ukwieconych balkonów. Niszczą uprawy i sprawiają, że nasze piękne zioła lub kwiaty ozdobne chorują, marnieją, tracą atrakcyjny wygląd i właściwości kuchenne.

Mszyce to małe pluskwiaki, które żerują na młodych liściach i pędach oraz na pąkach kwiatowych. Mszyce nie są wybredne. Żerują zarówno na warzywach, ziołach jak i na roślinach ozdobnych. Mszyce mają formę zarówno bezskrzydłą, jak i uskrzydlona. Najczęściej mają kolor zielony, lecz występują również w kolorze czarnym, szarym, żółtym, białym czy też brązowym.

Pojawiają się zwykle w dużych ilościach i w znacznym stopniu osłabiają roślinę. Nie tylko wysysają soki z roślin, lecz także pokrywają je lepką wydzieliną “spadzią”, która może sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych.

Wielu hodowców roślin stara się uniknąć owadobójczych preparatów chemicznych, szczególnie jeśli uprawiają zioła lub warzywa do celów kulinarnych. Czy są zatem domowe sposoby na pozbycie się mszyc? Z pomocą w walce z mszycami przychodzi nam zwykły czosnek, który każdy ma w domu. Do zwalczania mszyc przyda się również ocet. Są to sposoby nie tylko ekologiczne, lecz znacznie tańsze niż gotowe preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na mszyce.

W odróżnieniu od preparatów chemicznych domowy napar czy wywar z czosnku lub cebuli jest całkowicie bezpieczny dla roślin. Nie można go przedawkować. Nie musimy odmierzać ilości preparatu. Wystarczy zastosować atomizer lub konewkę. Mieszanka zadziała także jako preparat na mszyce w ogrodzie.

Czosnek na mszyce

Czosnek jest często stosowany do zwalczania szkodników na roślinach, także w ogrodzie. Ma on właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, zaś jego silny zapach jest nielubiany przez owady. Preparat czosnkowy na mszyce można z łatwością zrobić samemu w domu, szczególnie że czosnek jest warzywem ogólnodostępnym. Będzie on skutecznym sposobem zwalczania takich szkodników roślin, jak mszyce, miodówki, przędziorki, skoczki, mączlik czy wciornastki.

Do zwalczania mszyc stosujemy opryski preparatami z czosnku lub octu. Możemy w tym celu zrobić wyciąg z czosnku, wywar czy też napar.

Czosnek odstrasza mszyce nie tylko w postaci wywaru czy naparu. W ogrodzie warto posadzić czosnek w pobliżu szczególnie cennych okazów roślin lub roślin szczególnie lubianych przez mszyce. Czosnek działa na nie odstraszająco, podobnie jak cebula czy lawenda.

Czosnek na mszyce - jak samodzielnie wykonać preparat czosnkowy

Jak zrobić prosty preparat z czosnku na mszyce

Prosty preparat czosnkowy można wykonać szybko i łatwo, bez konieczności gotowania. Należy obrać 25 ząbków czosnku, zetrzeć na tarce i zalać 1 litrem wody. Preparat czosnkowy odstawiamy na 15 minut mieszając kilka razy. Następnie rozcieńczamy go wodą w proporcjach 1:1. Uzyskujemy w ten sposób 2 litry płynu do spryskiwania roślin. Wyciąg z czosnku należy zużyć w ciągu jednego dnia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o środkach na mszyce?

Mszyce na roślinie oraz czosnek na mszyce, czyli przepis na wyciąg i preparat z czosnku na mszyce na domowych i ogrodowych kwiatach
Jak zastosować czosnek na mszyce? Wyjaśniamy krok po kroku

Przepis na wyciąg z czosnku

Aby wykonać wyciąg z czosnku potrzebujemy 200 g czosnku, który należy rozdrobnić. Czosnek najlepiej pokroić na kawałki. Czosnek zmiażdżony lub przeciśnięty przez praskę tworzy gęstą zawiesinę, którą trudniej się spryskuje, gdyż częściej zatyka się rurka w spryskiwaczu. Aby przyspieszyć wykonanie wyciągu możemy w tym celu wykorzystać także gotowy czosnek granulowany do nabycia w każdym sklepie na dziale przypraw.

Czosnek zalewamy 10 litrami chłodnej wody i odstawiamy na 24 godziny. Do małego ogródka lub na balkon należy odpowiednio zmniejszyć proporcje. Po tym czasie możemy stosować go w postaci nierozcieńczonej do oprysków. Wyciąg z czosnku należy wykorzystać do oprysku w ciągu jednego dnia. Możemy go przechowywać w lodówce do 1 miesiąca, lecz przechowywane wywary w znacznym stopniu tracą wartość.

Przepis na wywar z czosnku

Wywar z czosnku wymaga gotowania. Aby go wykonać gotujemy wyciąg z czosnku przez 20 minut. Wywar jest nieco bardziej pracochłonny, lecz nadaje się do dłuższego przygotowania. Czosnek na mszyce w postaci wywaru można przechowywać przez 3-4 miesiące. Gorący wywar należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i odstawić w ciemnym, chłodnym miejscu.

Jak stosować preparat czosnkowy na mszyce?

Opryski preparatami czosnkowymi należy wykonywać raz w tygodniu. Dzięki temu zabezpieczymy ogród lub balkon przed tymi szkodnikami. Jeśli mszyce już zadomowiły się na naszych roślinach, należy wykonywać opryski codziennie, przez kilka dni, aż do momentu, gdy mszyce się wyniosą.

Do oprysków możemy zastosować zwykły spryskiwacz do roślin lub butelkę z atomizerem. Preparat z czosnku na mszyce należy przecedzić przed wlaniem do spryskiwacza, który potrafi się zapchać. Jeśli nie mamy spryskiwacza, można po prostu polewać kwiaty preparatem z konewki. W odróżnieniu od preparatów chemicznych, domowych wywarów na mszyce nie można przedawkować.

Inne domowe sposoby na mszyce

Preparaty na mszyce domowym sposobem możemy wykonać również z innych roślin jak cebula, mniszek lekarski czy pokrzywa.

Z cebuli robimy wywar, który stosuje się bez rozcieńczenia. Działa on nie tylko na mszyce, lecz także na choroby grzybowe roślin. Aby wykonać wywar z cebuli należy pociąć na kawałki 75 g cebuli i zalać ją 10 litrami wody. Wywar gotujemy przez 30 minut.

Z mniszka lekarskiego robimy wyciąg. W tym celu 400 g liści mniszka lekarskiego zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 3 godziny.

Podobnie robimy wyciąg z pokrzywy. Kilogram roślin pokrzywy zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 24 godziny.

Preparat z czosnku na mszyce to prosty do wykonania, skuteczny sposób na pozbycie się uciążliwych szkodników. Warunkiem sukcesu jest systematyczne stosowanie.

ikona podziel się Przekaż dalej