Proste sposoby na ozdobę do koszuli

Porady jak zawiązać krawat

Sposoby wiązania krawata są różne, jednak warto znać też ogólne zasady. Przede wszystkim jak wywiązać krawat, żeby nie był za luźny ani za bardzo ściśnięty. Kluczem jest właściwe zawiązywanie pierwszej pętli. Jeżeli zaciśniemy odpowiednio krawat na początku, to resztę możemy wyregulować ostatnim ruchem.

Kolejna ważna uwaga – wszystkie klasyczne wiązania dotyczą krawatów o standardowych wymiarach (7-9 cm szerokości). Doskonale sprawdzą się też, jeśli mamy wąski krawat (4-6 cm). Krawaty powyżej 9 cm szerokości wymagają czasem innych węzłów, żeby dobrze wyglądały na szyi.

Jeżeli chodzi o noszenie różnych rodzajów krawatów, to wąskiego krawata powinni używać drobni mężczyźni, standardowy jest dla wszystkich, a szerokie szczególnie dobrze sprawdzą się na szerokiej klatce piersiowej. Dużo zależy od stylu jaki chcesz uzyskać.

Warto też zacząć ćwiczenie od zawiązania krawata na czyjejś szyi, na manekinie lub lalce. Dzięki temu będziesz miał większą kontrolę nad poszczególnymi krokami i lepiej opanujesz całą sztukę wiązania.

Różne sposoby wiązania krawata

Istnieją liczne węzły i cały czas powstają nowe. Jeżeli chcesz po prostu dobrze wyglądać, to najlepiej wybrać któryś z klasycznych. Wygląda to elegancko i nie za bardzo ściąga uwagę. Jednocześnie jest to proste zadanie do wykonania samodzielnie.

Węzły o bardziej nieregularnych kształtach świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie hipsterskiego stroju czy smaczny dodatek do ubrania na ekstrawagancką imprezę. Jeżeli nie interesowałeś się wiązaniem krawata do tego pory, to najlepiej poznać kilka węzłów i wybrać najlepszy dla siebie. Wybór prostego lub bardziej skomplikowanego wiązania może wyrażać także twoją osobowość. Szczególnie mężczyźni, którzy lubią się wyróżniać w tłumie i jednocześnie wyglądać elegancko, chętnie wybiorą coś bardziej skomplikowanego.

Poniżej zapoznacie się z najpopularniejszymi i łatwymi sposobami wiązania krawata. Wszystkich, którym zależy na dobrym wyglądzie zachęcamy do dalszych samodzielnych poszukiwań.

Jak wiązać krawat – klasyczne sposoby

Wiązanie krawata Windsor i Półwindsor

Dwa klasyczne wiązania, które sprawiają, że materiał wygląda gładko i równo. Są też proste do nauczenia. Oto jak zawiązać krawat węzłem Windsor i Półwindsor krok po kroku:

1. Windsor

Zaczynamy od ułożenia krawata gładką stroną do góry. Szersza część (przód krawata) powinna wisieć około 12 cm niżej niż węższa. Następne kroki:

 • przełóż szerszą część nad węższą, żeby się skrzyżowały
 • przełóż szeroki koniec pod pętlą na szyi i pociągnij do końca w dół
 • przełóż szeroki koniec pod cienkim z drugiej strony, przeprowadź od góry przez pętlę na szyi (powstanie pętla na pasku krawata symetryczna do tej po prawej stronie)
 • pociągnij szeroki koniec do dołu, przełóż nad wąskim końcem i przeprowadź przez pętlę na szyi, znów po prawej stronie
 • przełóż szeroki koniec przez poprzeczną pętlę, która powstała przed chwilą i pociągnij w dół.
 • zaciągnij szeroki koniec i wygładź fałdy.

2. Półwindsor

Poprzednie wiązanie wydaje ci się zbyt skomplikowane? Oto najlepsza alternatywa. Podczas wiązania krawata węzłem Półwindsor wykonujemy mniej czynności, a efekt jest równie dobry. Oto jak zrobić ten węzeł krok po kroku:

Rozpoczynamy od takiego samego zawiązywania jak poprzednio, przekładamy szerszą część nad węższą. Zamiast przeplatać ją przez pętlę na szyi przekładamy ją pod spodem na drugą stronę i dopiero tutaj przekładamy od góry przez pętlę na szyi. Kolejne kroki są podobne

 • przełóż szerszą część nad węzłem (w lewo)
 • przełóż szerszą część pod spodem przez pętlę na szyi
 • przewlecz przez powstałą pętlę na węższej części
 • zaciągnij do końca i wyrównaj.

Wiązanie krawata Four-in-hand

Równie prostym i klasycznie wyglądającym wiązaniem krawata jest four-in-hand (lub „cztery w dłoni”). Uzyskany efekt jest bardzo podobny do węzła Windsor, ale dużo szybciej go uzyskamy. Oto jak wywiązać krawat metodą „cztery w dłoni”:

 • Szerszy koniec (po lewej) przeciągnij około 20 cm niżej wąskiego (po lewej)
 • przełóż szeroki koniec nad węższym, żeby się skrzyżowały i owiń raz wokół wąskiego (przeprowadź pod spodem, a potem jeszcze raz nad węższym końcem)
 • szeroki koniec przełóż przez pętlę na szyi i przeprowadź przez pętlę powstałą na wąskim końcu
 • pociągnij i wyrównaj.

Prawda, że proste? Do tego typu wiązania warto używać szczególnie długiego, wąskiego krawata. Na twoim krawacie są plamy? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prać krawat.

Elegancko i ekstrawagancko

Asymetryczne wiązanie krawata

Wśród sposobów wiązania krawata istnieje wiele ekstrawaganckich wersji. Poniżej przedstawimy jedno z prostszych rozwiązań, ale zachęcamy też do sprawdzenia innych. Pośród nich mogą was zainteresować takie jak: fishbone, węzeł Merowinga czy węzeł różany.

Mężczyzna poprawiający krawat, a także jak zawiązać krawat krok po kroku, proste i popularne węzły
Wiązanie krawatu krok po kroku, czyli jak zawiązać krawat, proste i popularne sposoby na węzeł na krawacie

Ich zaletą jest to, że wprowadzasz trochę urozmaicenia do eleganckiego stroju. Osoba z fantazyjnie zawiązanym krawatem nadal wygląda elegancko, ale jednocześnie pokazuje lekki dystans do swojego stroju. Niestety większość tego typu węzłów wymaga wykonania aż kilkunastu kroków. Dlatego zanim przejdziemy do zawiązywania krawatu węzłem Merowinga czy różanym, powinniśmy opanować podstawy.

Warto dodać, że nie wszystkie rodzaje krawatów będą się nadawały do tego typu wiązań. Szczególnie polecamy długie i wąskie, ponieważ doskonale pozwalają na wielokrotne przewlekanie i zaplatanie. Materiał krawata powinien być również dość miękki i elastyczny.

Zawiązywanie węzła krzyżowego

Na koniec powiemy, jak wywiązać krawat za pomocą węzła krzyżowego. Tym razem zaczynamy od węższej części krawata. Oto instrukcja krok po kroku:

 • przeciągnij węższą część nad szerszą i zrób pętlę (tzn. przeciągnij węższą nad szerszą na lewą stronę i z powrotem pod nią na prawą)
 • przeprowadź węższą część górą przez pętlę na szyi i przewlecz ją z drugiej strony pod pętlą
 • przewlecz węższą część pod pętlą powstałą na szerszej części i przesuń ją do tyłu (żeby nie zasłaniała przodu krawata)
 • zaciągnij i wyrównaj całość.

Jest to jeden z najprostszych sposobów na uzyskanie asymetrycznego wiązania. To dobry punkt wyjścia do ćwiczenia mniej klasycznych węzłów, jak wspomniane w poprzedniej sekcji poradnika.

Tajemnicą dobrego wiązania krawata jest wyrobienie sobie wyczucia, kiedy i jak mocno zaciągnąć poszczególne pętle. Dlatego jeśli robimy to pierwszy raz najlepiej poćwiczyć kilka razy zanim będziemy się szykować do wyjścia na ważną imprezę.

Jak już wspomniano najlepiej uczyć się jak zawiązać krawat na manekinie lub na drugiej osobie. Możesz nawet zaaranżować sobie prostego manekina ze szmatek wypełnionych czymkolwiek. Byle miał kształt głowy i ramion z szyją.

Umiejętność wiązania krawata przydaje się w różnych sytuacjach. Nie tylko zadbasz o własny dobry wygląd, ale możesz pomóc koledze w przygotowaniu się do ważnej uroczystości. Możesz też poeksperymentować z wiązaniem paska lub szalika z wykorzystaniem poznanych węzłów. Z tym, że powinny one być z miękkiego materiału.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny