Jak zawiązać szalik? Oto 3 praktyczne sposoby wiązania szalika
Wiązanie szalika czy też wiązanie apaszki nie jest traktowane jako ważne przez kreatorów mody. Jednak zwykły szalik zimowy czy letni może stać się ciekawym elementem modnej stylizacji zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Jako dodatkową ozdobę stroju wykorzystamy nie tylko kolor i fakturę szalika, lecz także ciekawe wiązania szalika, które są nie tylko efektowne, lecz także chronią od zimna.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Najmodniejsze sposoby wiązania szalika
Szalik stanowi niezbędny element zimowego stroju. Chroni przed chłodem i zimnym wiatrem i zabezpiecza nas przed przeziębieniem. Latem zaś, używamy wszelkiego rodzaju apaszek, chustek czy lekkich szali nie tylko jako ochrony przed powiewem wiatru, lecz także jako kolorowy dodatek do letniej stylizacji.
W modzie szale traktowane były nieco po macoszemu. Jednak odpowiednio dobrany szalik zarówno damski jak i męski, stanowi urozmaicenie modnej kreacji, szczególnie że luźne wiązanie szala kojarzy się nieco z wizerunkiem artystycznym i kreatywnością.
3 najbardziej praktyczne sposoby jak wiązać szalik, aby podkreślić modną stylizację
Szalik ma za zadanie przede wszystkim chronić szyję przed chłodem. Dlatego też w mroźne dni okręcamy go na szyi i chowamy pod płaszcz czy kurtkę. Jeśli jednak chcemy, aby szalik także podkreślał modną stylizację, warto zastosować bardziej ciekawe wiązanie szala. Proponujemy 3 najciekawsze sposoby jak zawiązać szalik:
- klasyczne wiązanie szalika z dwoma końcami zwisającymi z przodu lub jeden z przodu a drugi z tyłu,
- węzeł paryski,
- szeroki szal jako rodzaj ponczo.
Te zaproponowane przez nas sposoby mają również szereg wariantów, dzięki którym możemy urozmaicić stylizację. Jeśli nie jest zbyt chłodno możemy zawiązać szalik luźno i wyłożyć go na wierzch kurtki czy marynarki. Szal stworzy ciekawe kolorystyczne zestawienia. Modne wiązanie szalika męskiego będzie zawsze bardziej konserwatywne i stonowane, podczas gdy panie mogą pozwolić sobie na większą swobodę i ekstrawagancje. Natomiast podczas spotkań nieformalnych, także panowie mogą pokusić się o bardziej fantazyjne wiązanie apaszki czy szalika. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak złożyć poszetkę?
Klasyczne wiązanie szalika damskiego i męskiego
Klasyczne wiązanie szalika damskiego i męskiego polega na odkręceniu szala na szyi jedną pętlą, tak aby oba końce zwisały z przodu. Drugim klasycznym sposobem jest okręcenie szalika na szyi, a następnie zarzucenie drugiego końca na plecy. Ten sposób jest jednak mniej praktyczny, gdyż koniec zarzucony na plecy będzie spadać z ramienia lub może o coś zaczepić.
Klasyczny sposób to wygodne i modne wiązanie szalika męskiego i damskiego. W zależności od pogody takie wiązanie szala nosimy luźno lub bardziej ściśle. Gdy jest zimno końcówki szala chowamy pod płaszcz, zaś jego pętlę możemy wysunąć spod kołnierza i ładnie udrapować na szyi. W zimowe dni świetnie sprawdzają się grube, wełniane szale, pasujące kolorem do czapki i rękawiczek.

Klasycznym sposobem tworzymy również wiązanie apaszki oraz wiązanie letnich chustek, które składamy na pół, okręcamy wokół szyi. Końcówki apaszek i chustek na przodzie wkładamy pod pętlę apaszki lub zawiązujemy pod nią, tak aby nie było ich widać.
Długi szalik możemy wykorzystać, aby wykonać ciekawy wariant klasycznego wiązania szalika damskiego. Możemy zawiązać szalik, tak aby tworzył coś w rodzaju wianka na szyi. Jest to wiązanie nie tylko efektowne, lecz także chroniące szyję przed zimnem. Pierwszy koniec szalika zwisający na piersi pozostawiamy nieco krótszy. Następnie okręcamy szal wokół szyi. Drugi, dłuższy koniec wsuwamy od góry pod szalik, tak aby otoczył pętlę z przodu. Na ile starczy długość szalika okręcamy drugi i trzeci raz wokół szalika pod brodą. Koniec szalika wsuwamy pod szalik, tak aby nie było jej widać. Dzięki temu szalik tworzy rodzaj wianka wokół szyi.
Jeśli mamy szeroki szalik z cieńszego, lejącego się materiału, możemy stworzyć efektowne wiązanie przypominające nieco serwetę do obiadu wsuwaną pod szyje. Szal okręcamy na szyi, zostawiając pierwszy koniec krótki. Następnie rozwijamy szeroki szal na piersi, a jego górny róg wciskamy od góry za pętlę szalika. Uzyskujemy dzięki temu zwisający z przodu efektowny trójkąt. To wiązanie można również wykorzystać do drapowania letnich chustek.
Jak wiązać szalik w węzeł paryski
Węzeł paryski szczególnie dobrze sprawdza się jako modne wiązanie szalika męskiego. Węzeł paryski pasuje do kurtki, płaszcza czy marynarki. Świetnie sprawdzi się również jako uzupełnienie stroju damskiego, do płaszcza, swetra lub do sukienki.
Aby zawiązać węzeł paryski złóż szalik na pół. Tak złożony szalik załóż na szyję z tyłu. W tym momencie masz w jednej ręce pętlę, a w drugiej dwa końce szalika. Końce szalik przełóż przez środek pętli i lekko zaciągnij węzeł w zależności od tego czy szalik ma leżeć luźno czy ściśle. Supeł szala powinien być ułożony równo na środku pod brodą.
Jeśli masz długi szal i chcesz urozmaicić jednolity sweterek, możesz pokusić się o bardziej urozmaicony węzeł paryski, który przypomina warkocz. Zarzuć na szyję szalik złożony na pół. Następnie przełóż przez pętlę z przodu tylko jedną końcówkę szalika i przesuń ją nieco do góry. Wyciągnij pętlę do dołu i przekręć wokół własnej osi. W tak powstałą drugą pętle wsuń drugi koniec szalika.
Jak wiązać szalik w rodzaj ponczo
Bardzo modne i wygodne jest wiązanie szalika damskiego w rodzaj ponczo, lecz musisz mieć do tego szeroki i długi szalik. Szal po prostu zarzuć na szyje, a jego końce puść luźno na przodzie układając je szeroko. Szeroki szal można zapiąć w pasie paskiem, dzięki czemu uzyskujesz jakby dodatkowy sweterek. Taki układ jest praktyczny, gdyż długi szal nie będzie spadał na dół przy pochylaniu ciała.
Zamiast zapinania paskiem, końce szala zwisające z przodu można zawiązać w supeł lub spiąć ozdobną agrafką lub broszą. Tak ułożony szal można również okręcić wokół szyi, jednak jest to mniej praktyczne, gdyż długie końcówki szerokiego szala będą obciążać szalik i zaciskać go na szyi. Lepiej więc po prostu zarzucić szal na plecy. Szyja niestety zostanie odkryta i nie chroniona od chłodu, jednak to wiązanie szala ma za zadanie raczej osłonięcie ramion.
Zaproponowane przez nas 3 ciekawe sposoby wiązania szalika wraz z dodatkowymi wariantami, sprawi, że zwykły szalik stanie się dodatkową ozdobą modnej stylizacji.