Przyczyny i najlepsze rady jak zgubić brzuch

Dlaczego mam oponkę na brzuchu?

Zanim powiemy, jak zgubić brzuch warto dowiedzieć się, dlaczego w ogóle pojawia się oponka. Jeżeli patrząc w lustro stwierdzasz mam duży brzuch, to przyczyna nie zawsze jest taka sama. Czasami odpowiedzialne za to jest jedzenie niewłaściwych pokarmów. Jednak oponka powstaje też, kiedy mało się ruszamy lub mamy problemy z przemianą materii.

Tłuszcz na brzuchu, zwłaszcza na dole brzucha, jest odkładany z dwóch powodów. Po pierwsze ma tworzyć warstwę ochronną przed zimnem i urazami. Po drugie jest to jedno z miejsc, gdzie organizm gromadzi materiał, którego nie może przerobić. To właśnie dlatego duży brzuch nie musi wynikać z przejadania się, ale z niewłaściwej diety.

Organizm gromadzi tłuszcz w pewnych miejscach ciała. Dlatego, żeby pozbyć się go naprawdę skutecznie trzeba mieć świadomość, że ćwiczenia to nie wszystko. To samo dotyczy diety. Niektórzy narzucają sobie bardzo restrykcyjne zasady, starają się jeść jak najmniej. Tymczasem bardziej chodzi o to co jemy i w jaki sposób. Bardzo ostra dieta może mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Może też szybko doprowadzić do efektu jojo.

Przyczyny powstawania tłuszczu na brzuchu

Jeżeli próbowałeś jeździć na rowerze, ćwiczyć brzuszki lub ograniczyć słodycze, a mimo to nie pozbyłeś się tłuszczu z brzucha, to znaczy, że trzeba lepiej przemyśleć sprawę.

Te przyczyny mogą przeszkadzać w zgubieniu nadmiarowych kilogramów:

  • Kiepski sen – kiedy nie możemy zasnąć, nasz organizm gorzej radzi sobie z przemianą materii. Możemy mieć też większe skłonności do jedzenia w środku nocy lub jedzenia, żeby nadrobić brak energii.
  • Stres – na niektórych stres działa jak spalacz tłuszczu, niestety tłuszcz w dole brzucha może się nadal gromadzić. Długotrwałe wystawienie na stres powoduje ciągłą produkcję kortyzolu i adrenaliny przez nadnercza. Sprzyja to odkładaniu tkanki tłuszczowej.
  • Brak ruchu – tak, oczywiście niedostateczna ilość ćwiczeń też wpływa na nasz brzuch.
  • Niewłaściwa dieta – zwłaszcza nieregularne i niewłaściwe posiłki. Przede wszystkim nie powinno się jeść za dużo wysoko przetworzonych pokarmów, dobrze jest też unikać cukru, białej mąki i wędlin.

Dbaj nie tylko o siebie, ale o swoje dziecko. Jeżeli chcesz oszczędzić swojemu dziecku walki z nadwagą to ogranicz mu słodycze. Czkawka u noworodka jest zjawiskiem naturalnym, ale czasami też oznacza, że dziecko zjadło za dużo lub za szybko. Dbaj o to, żeby dostawało regularne porcje.

W pewnych przypadkach wystający brzuch może być wynikiem krzywizny kręgosłupa. Jednak łatwo go odróżnić od oponki. Nie tworzy fałdy i nie jest powiązany z przybieraniem na wadze.

Co jeść, kiedy rośnie brzuch?

Jak i co jeść?

Żeby szybko stracić oponkę trzeba się przyjrzeć swojej diecie. Najszybciej działa połączenie ćwiczeń z odpowiednim odżywianiem. Tłuszcz na dole brzucha gromadzi się jako nadmiar, którego organizm nie jest w stanie przerobić. Czy jesz potrawy, które przeciążają twój układ pokarmowy? A może po prostu masz zmniejszoną tolerancję na pewne pokarmy?

Warto na początek zadbać o regularne spożywanie posiłków. Jednym z pomysłów na kontrolowanie tego w ciągu napiętego dnia pracy jest dieta pudełkowa. Jeżeli jednak masz możliwość jedzenia ciepłych posiłków w domu, to warto je przyrządzać samemu. Dania obiadowe najlepiej jeść między porą lunchu a godziną 16.

Kobieta mierząca szczupłą talię miarką, a także porady i ćwiczenia, jak zgubić brzuch
Jak skutecznie pozbyć się brzucha, czyli porady, jak zgubić brzuch

Jak zgubić brzuch wybierając odpowiednie posiłki? Zdecydowanie trzeba ograniczyć cukier i tzw. puste kalorie (chipsy, gotowe przekąski, alkohol). Zrezygnowanie z alkoholu może dać wspaniałe rezultaty, pod warunkiem, że nie jesteś alkoholikiem. W przypadku osób uzależnionych czasami dochodzi do przerzucenia uzależnienia z alkoholu na jedzenie, co skutkuje przytyciem. Warto dowiedzieć się nie tylko jak szybko wytrzeźwieć, ale w jaki sposób zwalczyć uzależnienie. Dopiero potem możesz przystępować do diety.

Dobrze będzie przerzucić się na potrawy, które mają maksymalną zawartość składników odżywczych przy minimalnym obciążaniu organizmu. Dobrym pomysłem jest np. pieczona ryba w piekarniku, a także warzywa gotowane na parze. Jeżeli pieczywo to najlepiej ciemne. Dobrze jest też przejść na mąkę gryczaną lub jaglaną, która jest dla organizmu łatwa do przerobienia.

Wspomaganie diety na zgubienie oponki

Dietę można wspomóc stosując preparaty ziołowe na oczyszczenie złogów, przeczyszczenie jelit czy poprawę trawienia. Czasami nadwaga jest bowiem wynikiem zaburzeń metabolicznych. Najlepiej zacząć od łagodnych ziół moczopędnych. Z preparatami na przeczyszczenie nie przesadzać. Lepiej po prostu zwiększyć zawartość błonnika w pokarmach.

Czasami okazuje się, że organizm był „zatkany” i oczyszczenie złogów w nerkach czy wątrobie pozwala szybko pozbyć się tłuszczu z brzucha. Nawet jeżeli picie pokrzywy czy wody z cytryną na czczo nie poskutkuje od razu zrzuceniem 10 kilo, to na pewno wspomoże działanie ćwiczeń i diety.

Warto ustalić sobie jasny plan działania. Wiele diet porzucamy w połowie, bo nie pilnujemy ich rygorystycznie. Zrób na kartce albo w komputerze tabelkę, w której wypiszesz sobie pory ćwiczeń i posiłków. Osobną rubrykę przeznacz na kontrolę postępów. Mając takie wskazówki łatwiej będzie regularnie ćwiczyć i jeść.

Ćwiczenia na utratę brzucha

Dwa proste ćwiczenia na oponkę

Te dwa ćwiczenia możesz wykonać na leżąco. Jeżeli masz odpowiednio twarde łóżko możesz je robić rano przed wstaniem. Odradzamy ćwiczyć w ten sposób wieczorem, gdyż są to ćwiczenia pobudzające.

Nożyce pionowe

Połóż się na plecach. Unieś nogi i wykonuj pionowe wymachy. To ćwiczenie pomaga w zgubieniu tłuszczu na dole brzucha i na udach. Najlepiej wykonywać je w seriach po 30 sekund. Na początek wystarczą 2 serie, potem możesz przedłużyć ćwiczenie do trzech.

Podnoszenie bioder

Leżąc na plecach ugnij nogi w kolanach, opierając stopy na ziemi. Podnoś biodra do góry, napinając mięśnie brzucha i pośladków. Wykonuj 2-3 serie ćwiczeń po minucie każda. Między seriami chwilę odpocznij i weź głębszy oddech. To ćwiczenie nie tylko pomaga zrzucić oponkę, ale poprawia wygląd pośladków i ruchomość bioder.

Co ćwiczyć, gdy mam chwilę czasu?

Ten zestaw szybkich ćwiczeń pomoże skutecznie stracić tłuszcz na brzuchu. Żeby najszybciej pozbyć się oponki warto wykonywać je przynajmniej co drugi dzień. Nie potrzeba dużo czasu, wystarczy kilka minut rano.

Kolano-łokieć

Stań prosto z lekko rozstawionymi nogami. Podnieś kolano na wysokość klatki piersiowej na ukos i dotknij go przeciwległym łokciem. To ćwiczenie możesz wykonywać naprzemiennie albo w seriach: np. 10 razy prawe kolano-lewy łokieć i zmiana.

Kolana do klatki piersiowej

Biegnij w miejscu podnosząc kolana wysoko do góry. Ćwicz w ten sposób przez 30 sekund. Po 15 sekundach możesz lekko przyspieszyć.

Deska, czyli plank

Połóż się na podłodze lub macie jak do wykonywania pompek. Biodra uniesione, ręce i przedramiona oparte na podłodze. Napnij mięśnie brzucha i pośladków. Wytrzymaj tak 30 sekund. Zrób 2-3 serie tego ćwiczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej