Jakie objawy wywołuje oparzenie?

Oparzenia termiczne i chemiczne

Oparzenia mogą powodować ból, pieczenie, a w fazie gojenia również swędzenie. Oparzenia pierwszego stopnia zwykle dają intensywne, ale krótkotrwałe dolegliwości. To dlatego, że podrażniona zostaje wierzchnia warstwa naskórka i znajdujące się na niej receptory bólu. Jednak przy oparzeniach drugiego stopnia i poważniejszych czucie płytkie może być zaburzone. Zamiast tego ból pojawia się na poziomie tzw. czucia głębokiego.

Głębokość i rozległość oparzenia zależy od źródła, jakie produkuje temperaturę, jego zasięgu i czasu działania. Do najczęstszych oparzeń tego typu należą oparzenia:

  • Wrzątkiem
  • Gorącą parą
  • Rozgrzanym olejem
  • Dotknięciem rozgrzanej powierzchni (najczęściej metalowej)

Poza tym możemy być narażeni na oparzenia substancjami chemicznymi. Oparzenia chemiczne dodatkowo mogą prowadzić do podtrucia lub zatrucia organizmu. Przedostające się do krwiobiegu substancje chemiczne mogą wywoływać bóle brzucha i głowy. W razie połknięcia substancji możemy mieć też do czynienia z pieczeniem przełyku i żołądka. Takie dolegliwości wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. W tym przypadku łagodzeniem bólu również zajmie się lekarz.

Oparzenia promieniami UV

Dolegliwości spowodowane oparzeniami w wyniku działania promieniowania niejonizującego mają trochę inny przebieg. Najczęstsze z nich to oparzenia słoneczne lub po solarium. Czynnikiem uszkadzającym tkankę są tutaj promienie UV. Dlatego przyczyną najczęściej jest brak odpowiednich zabezpieczeń (krem z filtrem, zakrywające ubranie) lub nadwrażliwość skóry. Do oparzeń słonecznych dochodzi najczęściej w godzinach najintensywniejszego promieniowania. W naszym klimacie są to godziny między 10:00 a 15:00, zwłaszcza późną wiosną i latem. W górach promieniowanie UV jest większe niż na nizinach.

Zwykle te oparzenia nie są bardzo głębokie, ale mogą być rozległe. Objawiają się zaczerwienieniem, pieczeniem, a następnie swędzeniem i złuszczaniem naskórka. Skóra jest wysuszona, co powoduje dodatkowy dyskomfort i zmniejsza jej funkcje ochronne. Na oparzenie słoneczne na tym poziomie wystarczą domowe sposoby. O tym, jak ukoić ból przy tego typu uszkodzeniach naskórka powiemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Jak złagodzić ból po oparzeniu

Cztery sposoby na uśmierzenie bólu

Udzielając pierwszej pomocy przy każdego typu oparzeniu, powinno się najpierw łagodzić ból. Zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z bólem powierzchniowym. Osoba poparzona, u której uszkodzenie dosięgło głębszych warstw skóry, może początkowo nie odczuwać bólu.

Oto dobre sposoby na pozbycie się bólu przy oparzeniach. Jak złagodzić ból po oparzeniu?

1. Woda – po każdym oparzeniu powinno się schłodzić miejsce uszkodzone letnią wodą. Woda pomaga uśmierzyć ból już po kilkunastu minutach. W zależności od miejsca, rozległości i stopnia oparzenia możemy ochłodzić miejsce pod strumieniem wody lub zanurzyć poszkodowanego w letniej kąpieli. W każdym przypadku woda nie może być zimna. Powinna mieć temperaturę ok. 20 stopni. Inaczej narażamy poparzonego na dodatkowy szok. Jeżeli schłodzenia wymaga poparzony palec lub ręka, to wystarczy włożyć je pod strumień wody. Obrażenia na całym ciele np. przez oblanie wrzątkiem można uśmierzyć przez zanurzenie w wodzie lub pod prysznicem. Czasami nie mamy dostępu do wanny ani wody bieżącej. Wtedy można przyłożyć materiał lub opatrunek zanurzony w chłodnej wodzie.

2. Opatrunek hydrożelowy – każde oparzenie powinno się przepłukać letnią wodą, ale opatrunek żelowy można nałożyć też bez płukania. Działa szybko i jest bezpieczny dla dzieci. W każdym razie, jeżeli mamy do czynienia z oparzeniami pierwszego stopnia. Przy oparzeniach drugiego stopnia konieczne jest też zdezynfekowanie uszkodzonego miejsca, jeżeli pojawiły się bąble. Oparzenia trzeciego stopnia są na tyle głębokie, że w niektórych przypadkach wymagają interwencji chirurgicznej. Żeby ukoić ból w ciężkich przypadkach, lekarz może zalecić również leki przeciwbólowe.

3. Żel chłodzący – w aptekach dostaniemy kilka rodzajów żelów chłodzących, którymi można szybko uśmierzyć ból po oparzeniu. Niektóre mają dodatkowe działanie przyspieszające gojenie. Używając dobrego żelu na oparzenia, możemy przyspieszyć proces odnowienia naskórka, co dodatkowo skróci dyskomfort. Do dobrych preparatów, którymi można smarować lub pokrywać oparzone miejsca należą też pianki np. Panthenol i maści. Wiele preparatów ma ogólne działanie chłodzące i przeciwbólowe, pomaga też przy innych przyczynach pieczenia, tj. ugryzienie muchy końskiej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym smarować oparzenia w zależności od rodzaju.

4. Leki przeciwbólowe – stosowanie leków, żeby uśmierzyć ból po oparzeniu, nie należy do domowych sposobów. Za każdym razem lekarz powinien podjąć decyzję czy i jakie preparaty zapisać. Nie ma potrzeby stosować tego typu leków przy oparzeniach pierwszego stopnia czy leczeniu jednego poparzonego palca.

Poparzona dłoń dziecka pomoc
Domowe i zarazem skuteczne sposoby na niewielkie oparzenia, jakiego opatrunku używać w przypadku głębokich poparzeń

Dodajmy jeszcze, że niewłaściwe postępowanie z objawami oparzenia może zwiększyć ból. Żeby oszczędzić sobie dodatkowego bólu przy oparzeniach drugiego stopnia, powinno się unikać przebijania bąbli. Przebicie bąbla otwiera nieochronioną niższą warstwę naskórka, która jest szczególnie wrażliwa. Poza tym może się wdać zakażenie. W niektórych przypadkach jest to konieczne. Na przykład, żeby móc używać poparzonego palca lub ręki. Wtedy najlepiej poprosić o pomoc lekarza.

Sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia gorącą parą, olejem lub wrzątkiem działają na skórę przez bezpośrednie zetknięcie. Dlatego w ich wyniku mogą powstać bąble i rany. Promieniowanie UV zwykle nie wywołuje tak głębokich reakcji. Głównym problemem jest wysuszenie skóry, zaczerwienienie i miejscowe podniesienie temperatury. Dlatego, żeby ukoić ból po oparzeniu słonecznym, używamy innych sposobów niż przy pozostałych rodzajach oparzeń. Jak złagodzić ból po oparzeniu na plaży czy w solarium? Jednym z dobrych domowych sposobów jest nakładanie jogurtu lub kefiru na oparzoną skórę. W ten sposób można szybko zmniejszyć miejscową gorączkę. Poparzona skóra zyskuje też nawilżenie i ochronę przed zakażeniem. Można przyłożyć gazę nasączoną kefirem lub smarować poparzoną skórę bezpośrednio.

Ciekawym domowym sposobem, który pomaga zmniejszyć ból, jest papka z surowych ziemniaków. Głównym czynnikiem jest sok, więc ugotowane ziemniaki nie będą działać tak samo. Można też spróbować całkiem dobrego naturalnego leku, jakim jest sok z aloesu. Stosowany zewnętrznie przyspiesza regenerację naskórka i działa przeciwzapalnie. Aloes to również dobry środek do leczenia innych ran oparzeniowych. Na oparzenia słoneczne pomaga szczególnie schłodzony sok. Można smarować nim skórę i czekać na wchłonięcie lub robić okłady. Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, żeby szybko zmniejszyć ból i przyspieszyć regenerację po oparzeniach słonecznych.

Jak unikać oparzeń?

W codziennym życiu łatwo o drobne wypadki. Nie ma jednego dobrego sposobu na ich uniknięcie. Wiele oparzeń wynika z nieostrożności lub niewiedzy. Na przykład oparzenia parą są najczęściej skutkiem nachylania się nad odkrywaną pokrywką od garnka. W tym przypadku zarówno twarz, jak i rękę powinno się trzymać tak, żeby nie były narażone na strumień pary. Pokrywkę od garnka zawsze otwieramy od siebie. Dopiero kiedy wyleci trochę pary, możemy zajrzeć do środka.

Oparzeń rozgrzanym metalem można uniknąć, po prostu używając rękawic ochronnych. Jeżeli nie mamy nic takiego, to można do rozgrzanej rączki czy pokrywki przyłożyć ręcznik lub ściereczkę złożoną kilka razy.

Najtrudniejsze do uniknięcia są oparzenia wrzątkiem. Mogą być wynikiem złego ustawienia szklanki czy innych nieprzewidzianych wypadków (poślizgnięcie się z gorącym garnkiem w ręku). Tu można tylko doradzić zachowanie czujności podczas pracy z wrzątkiem, ogniem i gorącymi przedmiotami. Im bardziej zwracamy uwagę na to, co robimy, tym większa szansa, że uchronimy się przed oparzeniem.

ikona podziel się Przekaż dalej