W jakim celu i jak złapać kunę

Kuna domowa - czy konieczne jest zwalczanie kun w domach

Czasami w domu słychać dziwne odgłosy zza ściany. Boją się ich szczególnie dzieci, gdy w nocy słyszą chrobotanie. Do tego dochodzą zniszczenia, pogryziona instalacja elektryczna czy pogryzione ocieplenie budynku. Na strychach i w dziwnych miejscach znajduje się odchody zwierząt i nieprzyjemne zapachy. Problemy te mogą oznaczać obecność w domu kun.

Zwalczanie kun jest zadaniem bardzo trudnym, gdyż kuna domowa jest zwierzęciem pod ochroną. Jest to ponadto zwierzę bardzo płochliwe, ostrożne. Bardzo trudno jest zwabić kunę na różne przynęty. Wielu właścicieli domów, którzy ponieśli straty materialne, zastanawia się jak upolować kunę samodzielnie. Nie jest to niemożliwe, jednak jest to zadanie bardzo trudne. Dlatego też warto powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie, która posiada doświadczenie i profesjonalny sprzęt, jak pułapki na kunę domową.

Jak złapać kunę - rodzaje i zwyczaje kun

Kuna to zwierzę wielkości domowego kota. W Polsce występują dwa gatunki kun:

  • kuna domowa bytuje blisko siedzib ludzkich i ma na łapkach i pod szyją białe plamki,
  • kuna leśna bytuje w lasach i trzyma się z dala od ludzi, ma pod szyją pomarańczową plamkę.

Problemem są kuny domowe, które często stają się utrapieniem dla właścicieli domów jednorodzinnych, szczególnie położonych blisko lasów lub zbiorników wodnych. Kuna domowa szuka schronienia na ocieplanych strychach, gdzie często buduje gniazda w poszyciu dachu. Szczególnie lubi bytować w wełnie mineralnej stanowiącej ocieplenie dachu. Strych stanowi dla kuny nie tylko ciepłe miejsce do rozmnażania, lecz także ochronę przed innymi drapieżnikami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o łapaniu myszy?

Kuna prowadzi nocny tryb życia. Poluje głównie na myszy, szczury, ale również ptaki i ich jaja, żaby i owady. Może polować również na mniejsze zwierzęta domowe jak koty i małe psy. Kuny stanowią również niebezpieczeństwo dla pasiek, gdyż lubią miód i niszczą ule.

Dlaczego stosuje się pułapki na kunę domową?

Do decyzji, aby wytępić kuny domowe dochodzi głównie wtedy, gdy w domu doszło do znacznych strat materialnych. Osoby, które poniosły straty zgłaszają się do firm zajmujących się zwalczaniem kun. Jakie straty mogą łączyć się z obecnością kuny domowej w domu:

  • kuna drąży korytarze w izolacji cieplnej budynku i może doprowadzić do znacznych zniszczeń,
  • kuna może pogryźć przewody elektryczne, instalację klimatyzacji, przewody pomp ciepła czy systemu alarmowego,
  • odchody kuny wydzielają bardzo silny, intensywny i nieprzyjemny zapach.

Czy zwalczanie kun na pewno jest konieczne

Firmy specjalistyczne dostają z reguły zlecenie na zwalczanie kun od osób, które poniosły znaczne straty materialne. Ale czy zawsze obecność kuny w domu przynosi straty? W wielu przypadkach kuny nie powodują strat materialnych, a jedyną niedogodnością są odchody kuny oraz nocne hałasy. Kuny nie roznoszą chorób ani zarazków i nie są niebezpieczne dla ludzi.

Dla właścicieli ogrodów kuny stanowią skuteczną ochronę przed szczurami. A gdy kuny zabraknie zamiast odchodów kuny możemy znaleźć odchody szczurów. Sprawdź także ten artykuł na temat tępienia szczurów.

Kuny stanowią niebezpieczeństwo dla ptaków domowych. Jedynym sposobem jest tu odpowiednie zamykanie na noc kurników i gołębników, tak aby kuny nie miały do nich dostępu.

Zwalczanie kun - metody

Jak złapać kunę, łasicę, lisa czy inne zwierzęta

Firmy specjalistyczne zajmujące się zwalczaniem szkodników sanitarnych, zajmują się odławianiem uciążliwych zwierząt w sposób humanitarny i nie zagrażający życiu tych zwierząt. Stosują one metody bezpieczne dla zwierząt, które są następnie wypuszczane z dala od domostw ludzkich.

Kuna w pułapce oraz porady, jak złapać kunę, czyli zwalczanie kun i pułapki na kunę domową krok po kroku, czyli żywołapki i inne sposoby na kunę
Jak złapać kunę? Poradnik praktyczny zwalczania kun

Od czego zacząć, jeśli chcemy wytępić kuny

Jeśli straty materialne w domu wskazują na obecność kun, należy zacząć od dokładnych oględzin miejsca. Przede wszystkim należy ustalić miejsca skąd kuna czerpie pożywienie jak siedliska owadów, gniazda ptaków czy nory gryzoni. Następnie należy przeszukać budynek w celu znalezienia sposobów, w jakie kuna dostaje się do środka. Najczęściej są to wady budowlane, nieszczelności czy dziury, które należy usunąć.

Pułapki na kunę domową

Najprostszym sposobem jak upolować kunę są klatki żywołowne. Osoby, które chcą wytępić kuny w swoim domu, muszą pamiętać, że kuna domowa jest pod ochroną i nie można jej krzywdzić. Odłowione zwierzę należy wywieźć w miejsce z daleka do ludzi i tam wypuścić.

Na rynku dostępne są różne klatki żywołowne, przy pomocy których można zwabić kunę czy łasicę. Firmy zajmujące się odławianiem zwierząt oferują również wypożyczeniem klatki na kuny.

Klatka na kuny czy też sidło na kuny łączy się z odpowiednią przynętą, którą nie łatwo jest uzyskać. Dużym problemem jest, czym zwabić kunę, gdyż zwierzę to jest bardzo wybredne. Kuna boi się zapachu człowieka, dlatego też przynęty nie można dotykać. Aby zwabić kunę można użyć surowego jajka. Nie może to być jednak jajko ze sklepu, lecz z wolnego wybiegu. Ponadto przynęty nie można dotykać ręką, aby kuna nie wyczuła zapachu człowieka. Można również zwabić kunę przy pomocy surowego mięsa lub specjalnych przynęt białkowych, dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Jak odstraszyć kunę czy łasicę?

Istnieje sporo domowych sposobów, aby wypłoszyć kunę. Kuna boi się zwierząt większych od siebie. Dlatego też dobrym sposobem wypłoszenia kuny jest rozkładanie sierści dużych zwierząt jak pies, niedźwiedź czy wilk. Kuna boi się również zapachu człowieka, dlatego dobrym sposobem jest rozkładanie ubrań przesiąkniętych zapachem człowieka.

W sprzedaży dostępne są również odstraszacze działające na zasadzie ultradźwięków. Urządzenia te jednak są bardzo kosztowne i działają skutecznie tylko przez pewien czas. Po jakimś czasie kuny potrafią przyzwyczaić się do dźwięków, które przestają na nie działać.

Na pytanie jak upolować kunę nie ma dobrej odpowiedzi. Są to zwierzęta pod ochroną, dlatego nie można ich po prostu wytępić. Odpada jakiekolwiek sidło na kuny, które może skrzywdzić zwierzę. Klatka na kuny musi być żywołowna, aby zwierzę można było wypuścić bez szwanku.

Najlepszy sposób, aby raz na zawsze pozbyć się kun to odłowienie ich oraz takie uszczelnienie domu, aby kuny nie dostały się do niego ponownie.

ikona podziel się Przekaż dalej