Jak złapać mysz? Skuteczne domowe sposoby na zwabienie myszy
Jak tylko zacznie robić się trochę chłodniej, myszy będą próbowały dostać się do domu, garażu czy budynku gospodarczego. Chcą zrobić sobie gniazdo na zimę w miejscu, gdzie jest ciepło. Kiedy tylko zauważysz, że gryzonie wprowadziły się do ciebie i zamierzają zostać na dobre, koniecznie musisz zacząć przeciwdziałać. Trutka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dowiedz się, jak zrobić pułapkę na myszy.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o myszach w domu.
Przynęta na myszy
Każdy sposób na to, jak złapać mysz, bazuje na przynęcie. Z filmów i bajek każdy doskonale wie, że tym, co przyciąga myszy, jest żółty ser, ale to nie do końca musi być prawda. Najlepsza przynęta to mięso. Jest aromatyczne i gryzoń z pewnością je wyczuje. Kawałek szynki, surowego mięsa, kabanosa lub boczku powinien przyciągnąć gryzonia szybciej niż ser.
Myszy często żywią się także zbożem i ziarnami roślin. Dlatego dla nich dobrą przynętą są produkty zbożowe. Świetnie sprawdzają się płatki owsiane lub płatki kukurydziane do mleka. Ich zapach będzie dla myszy bardzo nęcący. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co odstrasza myszy.
Pułapka na myszy lub trutka
Wydaje się, że najprostszym sposobem jest zamontowanie standardowej drewnianej pułapki na myszy lub rozłożenie trutki. Niestety, to nie zawsze jest dobre rozwiązanie. Oba sposoby pozbycia się gryzoni mogą być niebezpieczne dla domowników. Jeśli myszy w domu żyją na strychu lub w garażu, to jeszcze nie ma większego problemu. Gorzej, gdy łapka na myszy ma być rozstawiona w pokoju.
Trutka jest szkodliwa nie tylko dla gryzoni, lecz także dla zwierząt domowych i człowieka. Koty czy psy nie powinny być nią zainteresowane ze względu na zapach, ale niestety – duża część naszych domowych pupili uwielbia próbować wszystkiego. Także prawdopodobieństwo, że przytrzasną sobie ciekawski nos lub łapę pułapką jest dość duże. Argumentów za tym, by wypróbować któryś z domowych sposobów jest naprawdę wiele. Jak zrobić pułapkę na myszy?
Humanitarna pułapka na myszy
O wiele lepszym sposobem jest przygotowanie pułapki humanitarnej, czyli tak zwanej żywołapki. Dzięki temu nie zabijesz gryzonia, ale schwytasz go i będziesz mógł wynieść po prostu do lasu lub wypuścić z dala od domu. Jest wiele sposobów na to, jak złapać mysz humanitarnie. Jednym z nich jest zrobienie pułapki ze słoika lub wiadereczka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pułapce na myszy? Warto zdecydować się też na kupne żywołapki.
Konstrukcja jest bardzo prosta. Litrowy słoik lub wiaderko należy ustawić do góry dnem na złotówce postawionej na sztorc. Początkowo może wydawać się to trudne, ale naprawdę jest możliwe (z plastikowym pojemniczkiem, na przykład po twarogu jest łatwiej). Zanim to zrobisz, do dna pułapki należy przykleić wybraną przynętę na myszy. Taka pułapka na myszy może nie jest bardzo skomplikowana, ale faktycznie skuteczna. Zwabiony gryzoń spróbuje wejść do środka, a pojemnik wtedy się zamknie wokół niego.
Łapka na myszy – sposób z butelką
O wiele bardziej skomplikowana w wykonaniu jest łapka na myszy zrobiona z butelki. To także humanitarna pułapka. Potrzebujesz butelki po wodzie bez większych przewężeń. Odetnij jest górę, tak, by powstał lejek. Odwróć go i umieść w dolnej części butelki, a następnie sklej krawędzie mocną taśmą klejącą. Kolejnym krokiem jest wrzucenie przez lejek do środka przynęty. Ustaw butelkę w taki sposób, by znajdowała się pod kątem i znajdź dla niej takie miejsce, by mysz mogła bez problemu się do niej wspiąć. Zwabiona zapachem przeciśnie się przez otwór lejka do środka, ale nie będzie mogła wyjść po śliskich ściankach. Taka żywołapka to najlepszy sposób na myszy w domu.
Jest jeszcze jeden świetny sposób wykorzystujący plastikową butelkę po wodzie. Musisz wyciąć dość duży otwór w podstawie butelki i nadziać ją na dość długi patyk czy pręt. Powinien być na tyle długi, byś mógł oprzeć go wygodnie na krawędziach wiaderka. Otwory muszą być dość szerokie, by butelka mogła się swobodnie obracać wokół patyka. W połowie długości należy przykleić trochę przynęty. Oczywiście wiaderko jest dość wysokie, więc trzeba także skonstruować trap, po którym gryzoń może się wspiąć do pułapki.
Zwabiona zapachem mysz podchodzi do butelki, w końcu wchodzi na nią, jak na most, a ona się obraca wokół własnej osi, zrucając gryzonia do środka wiaderka. Mysz nie ma możliwości wydostania się z niego, ponieważ nie może się wspiąć po śliskich ściankach. Ten sposób jest niezwykle wygodny, ponieważ możesz bez problemu wynieść gryzonia i nie ma problemu z jego uwolnieniem z pułapki.