Jak się pozbyć szczura - szczur kanałowy i jego krewniacy

Największym szkodnikiem w miastach jest szczur kanałowy. Szczególnie chętnie żyje w środowisku wilgotnym, tam gdzie jest dostęp do jedzenia i picia. Z naukowego punktu widzenia jest to szczur wędrowny, ten sam, którego spotkamy w portach morskich, w przewodach wentylacyjnych i podobnych miejscach. Jednak często nazywa się go szczurem kanałowym, ze względu na częstość występowania w kanałach.

Przedstawiciele tego samego gatunku mogą się zagnieździć w pobliżu pól uprawnych. Wtedy mówimy o nim szczur polny. Nie da się go w żaden sposób pomylić z polną myszą, prędzej z bobrem. Jest duży, brunatnoszary, ma długi ogon i niewielkie, okrągłe uszy. Potrafi zaatakować człowieka, zwłaszcza dzieci.

Jeżeli szczur polny lub kanałowy pojawi się w domu, to trzeba go wytępić. Niestety nie jest to takie proste. Szczury są bardzo inteligentne, zagnieżdżają się np. w zagłębieniach rur, do których nie dochodzi woda i potrafią się szybko mnożyć.

Jak wytępić szczura – 5 sposobów, jak się pozbyć szczurów

Istnieje wiele sposobów na to jak wytępić szczura. Najbardziej rozpowszechnionym jest trutka na szczury. Ta okazuje się szczególnie przydatna, kiedy szczur polny przeniesie się do piwnicy lub komórki. Trutkę na szczury rozsypuje się w piwnicach miejskich, ale używa się jej też w magazynach, składzikach i szopach. Wszędzie tam, gdzie nie ma jedzenia ani zwierząt domowych. Jak pewnie się domyślacie nie jest to uniwersalne rozwiązanie. Trzeba wiedzieć jak zwabić szczura do trutki lub pułapki z trutką.

Kolejny dobry sposób to odstraszanie zwierzęcia. Czym odstraszyć gryzonia? Żeby skutecznie wykurzyć szczura i zapobiec jego powrotowi można użyć elektronicznego emitera. Urządzenie to emituje dźwięki, które powodują złe samopoczucie zwierzęcia. Nie jest to sposób, żeby wytępić szczury, ale odstrasza je od obszaru, gdzie są emitowane ultradźwięki. To rozwiązanie ma dwa minusy: szczury mogą się zaadoptować do nowych warunków (w tym do dźwięków), a także mogą szkodzić poza ich zasięgiem. Poza tym ten sposób może wykurzyć szczura i wkurzyć człowieka. Ultradźwięki działają na układ nerwowy niektórych ludzi.

Trzeci sposób na zwalczanie szczurów to tzw. gilotynka. Jest to urządzenie działające podobnie jak pułapka na myszy. O ile zadziała prawidłowo zabije zwierzę na miejscu, bez niepotrzebnego cierpienia. Jak zwabić mysz lub szczura do pułapki? Oczywiście na przynętę. Może to być kawałek pieczywa z tłuszczem lub batona z ziarnami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o deratyzacji krok po kroku.

Szczur w pułapce, a także zwalczanie szczurów w domu i jak złapać szczura, jak zwabić szczura
Zwalczanie szczurów krok po kroku, czyli jak złapać szczura, jak zwabić szczura

Czwartym sposobem, żeby wytępić szczura, jest pułapka rażąca prądem. Tak jak w przypadku gilotynki, zabija ona zwierzę. Pułapki tego rodzaju nie wymagają podłączania do sieci.

Wiele osób mniej interesuje czym wykurzyć szczura, a bardziej zastanawia się nad tym czy będzie to metoda humanitarna. Z pewnością wspomniane wcześniej ultradźwięki są najmniej inwazyjne. Najmniej humanitarne jest stosowanie trutki na szczury, bo powoduje ona śmierć przez wewnętrzny krwotok.

Jeżeli nie mamy dużej inwazji szczura kanałowego w domu, a jedynie chcemy się go pozbyć z budynku, to można zastosować pułapkę klatkę. Wiadomo jak zwabić szczura do klatki, ale po jego wyniesieniu poza dom trzeba pomyśleć o jakimś odstraszaczu.

Piątym sposobem, mało humanitarnym i niebezpiecznym dla zwierząt domowych jest pułapka lepowa. Można za jej pomocą wytępić szczury. Niestety wymaga ona ostrożności, jeżeli po podwórku chodzi kot czy mały pies.

Podsumujmy wszystkie metody na to, jak złapać szczura:

  • Do klatki na przynętę (bez zabijania)
  • Do gilotynki lub pułapki z prądem
  • Rozsypując trutkę
  • Do pułapki lepowej
  • Odstraszyć go ultradźwiękami

Jeżeli żaden z tych sposobów nie pomoże, to możesz poprosić o pomoc ekipę zajmującą się zwalczaniem szczurów. Na zatrudnienie firm deratyzacyjnych rzadziej decydujemy się w domu prywatnym. Natomiast specjalistów regularnie zatrudnia się na osiedlach, w szkołach i innych dużych placówkach.

Nie tylko pułapki na szczury - jak zwabić mysz?

Ekipy, które wiedzą, jak wytępić szczury, poradzą sobie również z myszami. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, jak zwabić mysz, to możecie zastosować trutkę lub specjalne pułapki. Zwalczanie myszy różni się od zwalczania szczurów. Myszy nie są tak inteligentne, ale są mniejsze i mogą się szybko rozmnożyć, zanim zauważymy ich obecność. Dlatego trzeba wiedzieć nie tylko, jak zwabić mysz, ale co zrobić z całymi koloniami myszy. Można zastosować ultradźwięki, pułapki. W przypadku myszy w piwnicy można je wytępić trutką. Wiemy już, jak wytępić szczura.

Czym wabimy mysz do pułapki? Zwykle używa się sera, wędzonki, ale wystarczy też kawałek chleba. (zobacz też wyżej, jak zwabić szczura, zakładanie przynęty jest tu bardzo podobne). Przynętę zostawiamy w pułapce i czekamy na skutki. Warto zainwestować w humanitarne pułapki. To oszczędzi myszom cierpienia, a nam wyrzutów sumienia.

Skoro już wiecie, jak złapać szczura i mysz, to możecie wybrać najbardziej odpowiadający sposób. Wszystko zależy od tego, ile jest szczurów do złapania i gdzie się zagnieździły.

ikona podziel się Przekaż dalej