Jak zlikwidować gniazdo os?

Czy można i czy warto samodzielnie wytępić osy w ogrodzie

Jeśli w ogrodzie lub na strychu pojawią się osy, szczególnie w dużych ilościach, obawiamy się o dzieci i zwierzęta domowe. Kokon os może pojawić się w ogrodzie na drzewach, na strychu, a nawet w zimie na trawniku, jak również na balkonie. Szczególnie boimy się ukąszenia os. Ale nie słusznie. Ukąszenia os nie są groźne dla zdrowia. Inaczej ma się sprawa z osobami uczulonymi na jad os. Ukąszenie w takim przypadku może skończyć się tragicznie.

Jeśli w rodzinie nie ma osób uczulonych, a kokon os nam nie zagraża, najlepiej zostawić je w spokoju, aż obumrze samoistnie jesienią.

Osy nie są agresywne jeśli ich nie drażnimy. Osy mogą stać się niespokojne, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Ponadto zbliżanie się do ich gniazda i działania, aby pozbyć się go, mogą wywołać atak os i użądlenia. Osoby uczulone na jad os nie mogą w żadnym wypadku brać udziału w jakichkolwiek działaniach, których celem jest likwidacja gniazda os.

Zanim podejmiemy jakieś kroki, aby pozbyć się os, warto przyjrzeć się dokładnie owadom, czy są to na pewno osy. Osy, oprócz charakterystycznych żółtych i czarnych pasków, mają charakterystyczne przewężenie w połowie odwłoka. Szukasz więcej porad? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.

Czego nie robić, aby zlikwidować gniazdo os

Aby zlikwidować kokon os najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę i powierzyć jej usuwanie gniazda os. Wiele osób zastanawia się, jednak, jak usunąć gniazdo os samodzielnie i czy warto to robić. Nie jest to zadanie łatwe, szczególnie że właśnie wtedy narażamy się na użądlenia. Osoby bez doświadczenia, które próbują zlikwidować gniazdo os, mogą zrobić to nieskutecznie. Osoby zdesperowane pragnące wytępić osy lub wyrtuć osy, imają się czasem sposobów, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Warto więc wiedzieć czego nie robić, aby wytępić osy.

Przede wszystkim nie należy próbować zlikwidować gniazda os przez spalenie go, zalanie wodą lub strącanie. Są to metody nieskuteczne, które mogą spowodować dotkliwe użądlenia.

Jak zlikwidować gniazdo os domowymi sposobami

Likwidacja gniazda os wymaga posiadania odpowiedniego ubrania ochronnego, które zakrywa ciało i twarz i zabezpiecza przed użądleniami. Nie powinno się nosić jaskrawych ubrań, które mogą rozjuszyć osy. Nie należy również próbować samodzielnie zlikwidować gniazdo os lub gniazdo szerszeni, które znajduje się na wysokości lub na drzewie, gdyż grozi to upadkiem.

Jednym ze skutecznych sposobów, aby wytruć osy, są specjalne preparaty owadobójcze jak gaśnica na osy lub na szerszenie. Usuwanie gniazda os należy wykonywać w nocy, kiedy owady są w stanie uśpienia. Nie można używać świateł czy latarki, które mogą obudzić owady. Aby skutecznie wytruć osy, użyj gaśnicy na osy i szerszenie, która pozwala na zlikwidowanie owadów z odległości 5-7 metrów. Jak usunąć gniazdo os po użyciu gaśnicy na osy? W nocy spryskaj gniazdo os przy pomocy gaśnicy. Następnego dnia, w nocy, podejdź cicho do gniazda, zakryj je workiem na śmieci z nieprzezroczystej folii, oderwij gniazdo od ściany czy pnia, a następnie wynieś z dala od domu.

Jak zlikwidować gniazdo os zbudowane w ziemi w ogrodzie?

Szczególnie uciążliwe mogą być osy, które zbudowały gniazdo w ziemi na trawniku. Likwidacja gniazda os w ziemi jest najprostsza przy pomocy preparatów owadobójczych lub zadymiających. Przed zakupem środka owadobójczego warto zwrócić uwagę, czy nie uszkodzi on trawy.

Usuwanie gniazda os należy przeprowadzić rozważnie, chroniąc się przed użądleniami, gdyż mogą być one niebezpieczne także dla osób nieuczulonych. Warto również ocenić sytuację, czy os jest na tyle dużo, że uniemożliwiają korzystanie z ogrodu. Warto wiedzieć, że osy są pożyteczne, gdyż niszczą wiele szkodników w ogrodzie.

Gniazdo os lub gniazdo szerszeni pod dachem oraz porady, jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni w bezpieczny sposób
Jak zlikwidować gniazdo os lub pszczół? Oto 5 najlepszych sposobów

Jak usunąć gniazdo os - zapobieganie

Jeśli w ogrodzie mamy często problem z osami, najprostszy sposób, aby się ich pozbyć jest zapobieganie. Można w tym celu powiesić na drzewie sztuczne gniazdo os. Cena takiego odstraszacza wynosi około 10 zł. Osy nie chcą konkurencji, dlatego założą gniazdo gdzieś indziej.

Aby zapobiec pojawieniu się kokonu os w domu czy na strychu należy regularnie uszczelniać wszelkie pęknięcia i potencjalne miejsca przedostania się os. Na oknach warto zawiesić moskitiery.

Można również stosować specjalne pułapki na osy. Są one tak skonstruowane, że łapią się w nie tylko osy i są one bezpieczne dla pszczół.

Gniazdo szerszeni - jak pozbyć się uciążliwych owadów

Szerszenie to największe z osowatych. W Polsce żyją szerszenie europejskie, jednak coraz częściej pojawiają się znacznie bardziej niebezpieczne szerszenie azjatyckie. W przypadku osób uczulonych, ukąszenie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu. Szerszenie są groźne nawet dla osób nieuczulonych, gdyż już kilka użądleń może zabić człowieka. Ukąszenie szerszenia jest bardzo bolesne, zaś użądlenie przez szerszenia azjatyckiego przyrównuje się do wbijania w ciało gorącego gwoździa. Duża ilość jadu może doprowadzić do śmierci.

Gniazdo szerszeni przypomina dużą, papierową bryłę. Może ono osiągać wielkość nawet 50 cm. Gniazda szerszeni najczęściej znajdują się w szczelinach muru, na strychu, na drzewach lub w dziuplach.

Jeśli zauważymy większą ilość szerszeni latem, może to oznaczać, że w pobliżu jest gniazdo szerszeni. Obserwacja osobników latających może pomóc w zlokalizowaniu gniazda. Samodzielna likwidacja gniazda szerszeni nie jest zalecana, gdyż w gnieździe można znajdować się nawet kilkaset owadów gotowych do ataku w razie niepokojenia gniazda.

Po zlokalizowaniu gniazda szerszeni, należy skontaktować się z firmą oferującą profesjonalne usuwanie gniazda os lub szerszeni. Taka usługa kosztuje od 100 do 350 zł. Straż pożarną można wzywać wtedy, gdy istnieje zagrożenie życia lub gdy gniazdo szerszeni znajduje się blisko budynku użyteczności publicznej. Jednak straż pożarna nie dysponuje środkami usuwania owadów.

Gniazdo pszczół - co robić?

Może się zdarzyć, że w ogrodzie lub na balkonie pojawi się gniazdo pszczół. Pszczoły dzikie są niegroźne i nie ma potrzeby się ich obawiać. Natomiast użądlenia pszczoły miodnej jest nieprzyjemne i może być groźne dla osoby uczulonej. Niestety przeciętna osoba nie potrafi odróżnić pszczoły dzikiej od miodnej. Jedne i drugie są pożyteczne, a dla pszczół dzikich i pszczół samotnic, nawet zaleca się budowę specjalnych domków.

Co zrobić, jeśli w ogrodzie znajdziemy gniazdo pszczół, które utrudnia życie mieszkańcom? Jego likwidacja nie zawsze jest konieczna. Warto skontaktować się z firmą specjalistyczną, która zajmuje się usuwaniem gniazd pszczół, os i szerszeni, która oceni niebezpieczeństwo i ewentualnie usunie gniazdo pszczół. Straż pożarną należy wzywać tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie życia, jednak nie ma ona środków do usuwania owadów.

W przypadku gniazda pszczół miodnych, może być to rój, który opuścił ule i szuka sobie miejsca na gniazdo. Najlepiej wówczas powiadomić znajomego pszczelarza, który rój odłowi. Warto wiedzieć, że w Polsce trucie pszczół jest zabronione. Zakaz ten nie dotyczy os.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 77.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny