Wilgoć w domu – co robić?

Nieprawidłowa wentylacja w pokoju

Jest to główna przyczyna powstawania wilgoci na ścianie bądź w narożniku pokoju. Dlatego warto jest postarać się o poprawienie obiegu powietrza w taki sposób, by mogło one skutecznie wentylować mieszkanie. Chyba najprostszą (i najtańszą) opcją jest po prostu… częste wietrzenie domu! Problem wilgoci szczególnie dotyka nowych mieszkań, gdzie montowane są plastikowe okna. No tak, są bardzo szczelne – jednak często tak bardzo, że niemal nie przepuszczają powietrza. A to tylko jeszcze bardziej przyczynia się do powstawania wilgoci. Jeżeli nie będziesz wietrzyć takiego wnętrza, wilgoć w mieszkaniu błyskawicznie stanie się ogromnym problemem!

Często okazuje się, że ustawienie okien na mikrowentylację wcale nie działa. Mało tego, nawet uchylenie okna okazuje się nieskuteczne. Niestety, przy nadmiarze wilgoci w pokoju rozwiązania te będą… mało wydajne. Jedno uchylone okno umożliwia bowiem całkowitą wymianę powietrza tylko wtedy, gdy będzie otwarte minimum godzinę. Przy większej rodzinie okazuje się więc, że okno powinno być otwarte niemal cały dzień! Wiadomo – zimą taka taktyka raczej nie przejdzie. Problem nasila się, gdy w mieszkaniu zamontowane jest ogrzewanie podłogowe. Sprawdź także ten artykuł o grzybie na ścianie.

Jak zlikwidować wilgoć w domu?

W takiej sytuacji pozostaje otwarcie nie jednego, a większości okien – jednak wówczas wcale nie na długo. Ważne, żeby ruch powietrza przebiegał w każdym pokoju, a nie tylko w tym narażonym na wystąpienie wilgoci w pomieszczeniu. Najlepiej jest otworzyć okna po przeciwległych krańcach domu. Mimo, że ciepło ucieknie, to powietrze wymieni się po niecałych pięciu minutach! Żeby usunąć wilgoć w domu należy powtarzać ten zabieg minimum trzy razy dziennie. Pamiętaj jednak, że walka z wilgocią w taki sposób będzie skuteczna tylko wówczas, kiedy w mieszkaniu jest z nią tylko niewielki problem.

O czym pamiętać?

Jeżeli wilgoć cały czas pokazuje się w narożniku pokoju bądź na ścianie, koniecznie oczyść kratki wentylacyjne i sprawdź czy w ogóle przepływa przez nie powietrze. Może wentylacja jest czymś zablokowana? Warto również „wyrobić” sobie kilka nawyków. Oto zasady, które powinny wejść w życie wszystkich domowników.

  1. Włączajcie okap podczas każdego gotowania.
  2. Uchylajcie drzwi lub okno w łazience po każdej gorącej kąpieli.
  3. Odsuwajcie od czasu do czasu meble, by słońce dotarło do wszystkich zakamarków – wilgoć nie lubi światła!
  4. Włączajcie ogrzewanie podłogowe tylko na godzinę lub dwie – nigdy nie zostawiajcie go na całą noc.
  5. Przy mocno zawilgoconym pomieszczeniu korzystajcie z osuszaczy powietrza – oczywiście, jeżeli możecie sobie na taki pozwolić. Sprawdź także artykuł o usuwaniu zapachu stęchlizny z domu.

Jak walczyć z grzybem w domu?

Walka z wilgocią za pomocą… octu

Jeżeli zastanawiasz się jak zlikwidować wilgoć w domu za pomocą sprawdzonych i tanich metod, spróbuj użyć w tym celu mieszanki wodą z octem! Możesz też równie dobrze zastosować wyłącznie ocet. To skuteczny i niedrogi preparat, który możesz przelać do płynu w butelce ze spryskiwaczem. Pozostanie tylko aplikowanie go na ciemne plamy – najlepiej dwa razy w tygodniu. Oczywiście, rób to w ochronnych rękawiczkach! Należy też pamiętać przy tym o wietrzeniu mieszkania.

Olejek z drzewa herbacianego

To skuteczny preparat, który zlikwiduje wilgoć w domu. Połącz go z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj zawilgoconą powierzchnię. Zdrap plamy delikatną gąbką i znowu potraktuj wilgoć płynem. Olejek z drzewa herbacianego na pewno zdezynfekuje siedlisko grzyba, jednocześnie hamując jego dalsze powstawanie. Jeżeli masz pod ręką inny olejek (np. goździkowy lub lawendowy), będzie on równie skuteczny, dodatkowo przyjemnie pachnąc!

Kobieta czyszcząca wilgoć na ścianie, a także informacje, jak zlikwidować wilgoć w domu krok po kroku
Jak zlikwidować wilgoć w domu? Najlepsze sposoby, preparaty i skuteczne rozwiązania

Środki chemiczne

Przy dużym zawilgoceniu będą najskuteczniejszym rozwiązaniem. Na rynku jest mnóstwo dobrych preparatów, które zlikwidują wilgoć w domu. Oto trzy najbardziej popularne produkty.

1. Tytan – środek grzybobójczy

Preparat w atomizerze, który może być stosowany na powierzchnie malowane i o podwyższonej wilgotności – również na murze, tynku bądź drewnie. Zalecany jest także do używania w pralniach, kuchni i łazience. Jest bezzapachowy i posiada doskonałe właściwości biobójcze. Cena preparatu to ok. 10 zł.


2. Tourpret – bloker wilgoci

Produkt przeznaczony do zapobiegania wilgoci w mieszkaniu. Tworzy on elastyczną powłokę, ochraniając kolejne warstw farby lub tapety przed powstawaniem grzyba. Kupisz go w Castoramie za ok. 43 zł.

3. Anti Mold – do usuwania pleśni

Doskonale usuniesz za jego pomocą pleśń w szczelinach, fugach, silikonie, oknach, drzwiach czy meblach. Posiada on również właściwości wybielające oraz pozostawia po sobie przyjemny, miętowy zapach. Cena produktu to ok. 18 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej